Valami új tendencia bontakozik ki: országszerte csökkennek a bérleti árak.


Az országos albérletpiac novemberi teljesítménye ismét a lakbércsökkenés irányába mozdult el, hiszen az átlagos havi bérleti díjak 0,6 százalékkal apadtak. Ez a folyamat már a második hónapja tart, miután októberben is tapasztalhattunk hasonló mérséklődést - derül ki a KSH-ingatlan.com által közzétett lakbérindex elemzéséből. Budapesten az októberben tapasztalt minimális, mindössze 0,1 százalékos növekedés után novemberben már 1,1 százalékos csökkenés következett be. Érdekesség, hogy éves szinten az országos lakbérek 7, míg a fővárosban 8 százalékos emelkedést mutatnak.

Az októberi országos lakbér-csökkenés után felmerült a kérdés, hogy ez csupán átmeneti jelenség vagy tartósabb tendenciát jelez. A novemberi statisztikák alapján a tartósabb mérséklődés valószínűnek tűnik, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az őszi időszak végén a kereslet általában csökken a kiadó ingatlanok iránt. A bérleti díjak drágulásának megállása világosan arra utal, hogy a bérlők már nem képesek tovább tolerálni a díjak emelkedését, hiszen a bérleti díjak elérték a kereslet által megengedett legmagasabb szintet. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője így értékelte a helyzetet.

"A fővárosban a kiadó lakások és házak száma éves összehasonlításban közel 20 százalékkal emelkedett a tavaly novemberi adatokhoz viszonyítva. Jelenleg több mint 10 ezer hirdetés közül választhatnak a bérlők, ami szintén hozzájárult ahhoz, hogy az átlagos bérleti díjak a korábbi 250 ezer forintos szinten maradtak" - nyilatkozta Balogh László.

A fővároson belül a XX. és a XXI. kerület jelenti az egyik végletet egyaránt 200 ezer forint alatti átlagos lakbérrel. A másikat pedig a II. és az V. kerület 340 ezer, illetve 330 ezer forintos bérleti díjjal.

A fővároson kívüli piacot nézve a legdrágább városnak számító Debrecenben december elején 220 ezer forintért kínálták a kiadó lakóingatlanokat, ami csökkenést jelent az egy hónappal korábbi 230 ezer forinttal szemben.

Related posts