A vajdasági tojásdíszítők mestersége igazi kincs, amely évszázadok óta formálódik a helyi hagyományok és kultúra hatására. A tojásdíszítés nem csupán egy egyszerű kézműves tevékenység, hanem egy szertartás is, amely tele van jelentéssel és szimbolikával.


A húsvét nem csupán a keresztény közösség legfőbb ünnepe, hanem a népi hagyományok és a kézműves mesterségek ünneplésének is kiemelkedő időszaka. Ezt a szellemiséget tükrözi a három délvidéki településen megrendezett képzés résztvevőinek elkötelezettsége és kreativitása.

A Hagyományok Háza vajdasági hálózata a Bezdáni Hidak Polgárok Csoportjával, a padéi Takáts Rafael Magyar Kultúrkörrel és a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesülettel együttműködve különleges programot indított. Március 22. és 29. között minden résztvevő lehetőséget kap a hagyományos tojásdíszítési technikák elsajátítására, amelyeket két-két alkalom keretében mutatnak be a különböző településeken. Az esemény célja, hogy megőrizzük és továbbadjuk a népi kultúra ezen értékes részét.

A kurzus menetrendje rendkívül precízen lett megtervezve: a résztvevők a tojásfújás helyes technikájának elsajátításával indították a programot, majd nekiláttak a levélrátétes tojások elkészítésének. Az egybegyűlt kézművesek maximálisan kihasználták az időt, hiszen míg a tojások hagymahéjas vízben főttek, addig viasz és lúdtoll segítségével gyönyörű gömöri mintákkal díszítették a kifújt tojásokat. Miután a festés és a viasz eltávolítása megtörtént, áttértek az íróka használatára, amellyel varázslatos gyimesi mintázatú hímes tojásokat készítettek.

A második találkozón, miután már elsajátították az írókázás fortélyait, piros-fekete dobornaki hímes tojások születtek a szorgos kezek munkája nyomán. A padéi rendezvényen a résztvevők a tojás drótozásának mesterségét is felfedezhették. Az események nem csupán a helybéliek körében keltek életre; a környező települések érdeklődői is szívesen csatlakoztak a hagyományőrző programhoz.

Az oktatók - Boja Patyi Sarolta, a tojásfestés mestere és népi iparművész, Kapitány Mátájsz Sarolta, szintén a tojásfestés csodáit életre keltő művész, Torjai Zita Katalin, aki színpompás hímes tojásokkal varázsolja el a közönséget, dr. Tóth-Glemba Klára, a tojásfestés tudományát és hagyományait gazdagító népi iparművész, valamint Vas Krisztina, a tojásfestés technikáit mesterien elsajátító alkotó - mindannyian szakértelmük és felkészültségük révén hozzájárultak ahhoz, hogy a készített hímes tojások lenyűgöző szépséggel és részletgazdagsággal örvendeztessék meg a nézőket.

A program szervezői által kitűzött célok maradéktalanul megvalósultak, hiszen a tojásdíszítés alapvető technikáinak ismertetése mellett a résztvevők megismerkedhettek a helyi sajátosságokkal és az azokhoz kapcsolódó hagyományokkal is. A találkozók és képzési alkalmak nem csupán tudást adtak át, hanem erősítették a közösségek összetartását is. A résztvevők együtt élhették át az ünnepi készülődés varázsát, miközben kreatív alkotásaik révén kifejezhették magukat. A képzés elején az érdeklődők az oktatók, a végén pedig a résztvevők által készített munkákból összeállított alkalmi kiállítást is megcsodálhatták.

Related posts