Magyar kutatók jelentős előrelépéseket tehetnek a súlyos betegségek elterjedésének nyomozásában és megértésében.
A Debreceni Egyetem (DE) nemzetközi hírű etológus professzora, Székely Tamás és kutatócsoportja egy különleges kutatás keretében vizsgálja, hogyan befolyásolják a vonuló madarak az antimikrobiális rezisztencia terjedését. A kutatási projekt a HU-rizont nemzetközi kiválósági program keretében valósul meg, és az egyetem büszkén jelentette be a pályázat sikerét.
A tervek szerint januárban kezdetét veszi egy kétéves kutatási projekt, amely során körülbelül 400 millió forint támogatást nyertek el. A kutatás során három nemzetközi partner – az oxfordi, a freiburgi és a zürichi egyetemek tudósai – fognak együttműködni a Debreceni Egyetem szakértőivel, közösen dolgozva a céljaik megvalósításán.
Székely Tamás két évvel ezelőtt kezdte meg együttműködését Samuel Sheppard bakteriológus professzorral. E közös kutatásuk eredményeként a Current Biology egyik neves nemzetközi folyóiratában jelentették meg munkájukat, amelyben felfedezték, hogy
Samuel Sheppard, az Oxfordi Egyetem neves kutatója és a bioinformatika szakértője, éppen a laborban dolgozik, ahol igazán otthonosan mozog. Ezzel szemben én, mint ökológus, inkább a természetben végzett terepmunkát részesítem előnyben. A HU-rizont projekt keretein belül az ökológia és a mikrobiológia területei fognak összefonódni, ami rendkívül izgalmas lehetőségeket kínál számunkra - osztotta meg gondolatait Székely Tamás professzor.
Terveik között szerepel, hogy a fészkelési időben befognak parti madarakat a skandináv fészkelőterületükön, rátesznek egy-egy jeladót, és annak segítségével követik, miként vonulnak Magyarországon keresztül és jutnak el Afrikába. A vonulási útvonala mentén pedig befogásokkal és mintavételekkel ellenőrzik, milyen és mennyi baktériumot szállítanak egyik helyről a másikra.
A kutatás középpontjában a vonuló madarak, különösen a parti fajok állnak, mivel ezek a madarak képesek kontinentális léptékben terjeszteni a betegségeket.