Izrael a Nyugat legnagyobb vörös vonalának átlépésére készül, ami közel húsz éve nem látott esemény lehet. Egyedülálló lépések formálódnak, amelyek jelentős változásokat hozhatnak a régió politikai tájékozódásában.


Decemberi rendezvényünk során a magyar gazdasági jövőképekről, a forint árfolyamának várható mozgásáról, valamint a befektetési lehetőségekről folytatunk eszmecserét. A program különlegessége, hogy neves szakértők osztják meg velünk véleményüket Donald Trump esetleges visszatérésének gazdasági következményeiről.

Jitzcsak Goldknopf lakásügyi és építésügyi miniszter a közösségi médiában számolt be arról, hogy a Gázai övezet határánál járt, ahol lehetséges zsidó települések helyszíneit tekintette meg. A miniszter egy fényképet közzétett, amelyen Daniella Weiss-szel, a Nachala településmozgalom vezetőjével látható, amint egy térképet tanulmányoznak.

Ma bejártam a Gázai övezet településeit. Az itteni zsidó település a válasz a szörnyű mészárlásra és a válasz a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak

Goldknopf a közösségi médiában megosztotta, hogy a miniszter valójában nem lépett be az övezet területére, hanem a határról, távcsövön keresztül figyelte azt.

A Nachala telepesmozgalom sajátos közleményben fejezte ki háláját Goldknopf látogatása kapcsán. "Közösen fogunk zsidó városokat kialakítani Gázában, ami hozzájárul a lakások árának csökkentéséhez az országban" - olvasható a szervezet nyilatkozatában.

A legfrissebb médiajelentések alapján az izraeli védelmi erők (IDF) néhány katonája segített Weissnek az övezetbe való belépésben, hogy feltérképezze a potenciális zsidó települések elhelyezkedését. A Kan közszolgálati műsorszolgáltató által közzétett információk szerint Weiss és csapata november 13-án lépte át a határt, a körülmények azonban nem teljesen tisztázottak.

A telepítési tervek mellett Becalel Szmotrics, a pénzügyminiszter, egy hétfőn elhangzott beszédében kifejtette, hogy érdemes lenne fontolóra venni a következő lépéseket.

Izraelnek el kellene foglalnia Gázát, és az övezet 2,2 millió palesztin lakosának felét két éven belül kivándorlásra kellene "ösztönöznie".

A gázai övezet a második oslói egyezmény alapján az úgynevezett "A" zónához sorolható, ami azt jelenti, hogy elvileg a Palesztin Nemzeti Hatóság felelős mind a civil, mind a rendőrségi irányításért.

A Hatóság, amely valójában a Fatah egészét képviseli, az évezred hajnalán kiszorult a térségből, miután súlyos összecsapásokba keveredett a Hamásszal.

A gázai konfliktus kirobbanásának idején Jeruzsálem még mindig azon a véleményen volt, hogy 2005 után nem terveznek hosszú távon visszatérni az övezetbe. Ugyanakkor a kormány szélsőségesebb képviselői, mint például az ultraortodox Goldknopf és a szélsőjobboldali Szmotrics, folyamatosan az ellenkező irányba próbálnak hatni.

Related posts