Teljes napfogyatkozás 2026: Az égi csoda közeledik, és itt van, ahol a legjobban megfigyelhetjük - Pénzcentrum

A napfogyatkozás egy különleges és ritka csillagászati esemény, amikor a Hold részlegesen vagy teljesen eltakarja a Nap fényét. Magyarországon legutoljára 2025. március 29-én figyelhettünk meg részleges napfogyatkozást. A legutolsó teljes napfogyatkozásra 1999 nyarán került sor, ami sokak emlékezetében élénken él. A következő alkalom, amikor hazánkból is megcsodálhatjuk a teljes napfogyatkozást, 2081. szeptember 3-án vár ránk. Azonban, ha nem szeretnél ilyen sokáig várni, 2026-ban teljes napfogyatkozást élvezhetsz Izlandon vagy Spanyolországban, ahol a jelenség szintén látható lesz. Érdekel, hogyan és mikor lehet a legjobban megfigyelni ezeket az égi csodákat? Eláruljuk, honnan érdemes szemlélődni, és milyen biztonsági intézkedéseket javasolt követni a megfigyelés során.
A legutolsó napfogyatkozást Magyarországon 2025. március 29-én figyelhettük meg, de sajnos csak részleges formában. A legutóbbi teljes napfogyatkozásra 1999 nyarán került sor, amelyet főként a Balaton és Szeged között élvezhettek a nézők. A következő alkalom, amikor teljes napfogyatkozásra számíthatunk hazánkban, 2081. szeptember 3-án várható. Addig is, bár részleges és gyűrűs napfogyatkozások fognak előfordulni, a teljes napfogyatkozás valóban különleges eseménynek számít. Érdemes megemlíteni, hogy Európában is lehetőség nyílik a látványos jelenség megfigyelésére; például 2026-ban Spanyolországban és Izlandon élvezhetjük a teljes napfogyatkozást.
A Wikipédia gyűjtése szerint Európából legközelebb 2026-ban figyelhetünk meg teljes napfogyatkozást. 2027-ben ugyancsak lesz lesz nyáron teljes napfogyatkozás, de Magyarországról az sem lesz látható. Ez jelenleg az Európából megfigyelhető teljes (vagy gyűrűs) napfogyatkozások listája:
Ha valaki a közeljövőben teljes napfogyatkozás élményére vágyik, érdemes 2026-ra Izland vagy Spanyolország irányába terveznie a nyaralását.
A napfogyatkozás egy lenyűgöző csillagászati esemény, amely során a Hold részben vagy teljesen eltakarja a Napot a megfigyelő szeme elől – ahogyan azt a Wikipédia is megfogalmazza. Ez a jelenség csak újholdkor következhet be, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé helyezkedik. Azonban nem minden újholdkor figyelhetünk meg napfogyatkozást; ahhoz, hogy ez megtörténjen, a Holdnak a Föld körüli pályájának leszálló vagy felszálló csomópontjában kell lennie. A Föld forgásának következtében ezek a csodálatos jelenségek nem mindig láthatók a világ minden táján; gyakran előfordul, hogy egy országon belül is eltérő látványt nyújtanak az egyes helyszínek. A teljes napfogyatkozásokat értelemszerűen ritkábbnak számítanak a részlegesekhez képest, ami csak fokozza az izgalmat, amikor egy ilyen esemény bekövetkezik.
Fontos, hogy a napfogyatkozás megfigyelése szabad szemmel károsíthatja a szemet. Ez nem azért történik, mert más sugárzást bocsátana ki ilyenkor a Nap, hanem éppen azért, mert máskor, ha a Hold éppen nem takarja ki, képtelenek lennénk olyan sokáig a Napba nézni. Mivel azonban egy része takarásban van és így szemléljük, az erős ultra-ibolya sugárzást nem észleljük, ezért sokkal tovább kitehetjük a szemünket nagy terhelésnek, aminek maradandó következményei is lehetnek.
A 99-es teljes napfogyatkozás előtt legutóbb 1842-ben tapasztalhattuk meg ezt a lenyűgöző égi jelenséget Magyarországon, amelynek tanúja volt maga Petőfi Sándor is. Azonban Petőfi nem tartotta be a figyelmeztetést, miszerint szabad szemmel nem érdemes belenézni a napfogyatkozásba – azt a tudást már akkor is jól ismerték. Ennek következtében a bal szemével a jelenség után már sosem látott tisztán. Ezért fontos, hogy ne ringassuk magunkat abba a tévhitbe, hogy ha csupán rövid ideig is nézzük szabad szemmel, az nem okoz kárt. Mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelő védelmet alkalmazzunk!
A 2015-ös részleges napfogyatkozás előtt az ÁNTSZ, amely ma NNGYK néven ismert, közzétette az Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet ajánlásait. Figyelmeztettek, hogy a Nap szabad szemmel történő nézése rendkívül veszélyes lehet, akár súlyos szemkárosodáshoz vagy vaksághoz is vezethet. A napszemüveg, filmszalag, fényképészeti szűrők, polárszűrők, kompaktlemezek (CD), és a kormozott üveg nem biztosítanak elegendő védelmet. Továbbá, a távcsövön, látcsövön vagy fényképezőgép keresőjén keresztüli megfigyelés is kockázatos. Különösen fontos, hogy a gyermekekre fokozottan ügyeljünk, és ne hagyjuk őket felügyelet nélkül, ha együtt szeretnénk megfigyelni ezt a különleges természeti jelenséget.
A napfogyatkozás biztonságos megfigyelésének egyik legjobb módja a Nap közvetett észlelése, amelyhez a kivetítés technikáját használhatjuk. Ezt legegyszerűbben a camera obscura elvén valósíthatjuk meg. Ehhez készítünk egy apró lyukat egy kartonlapba, például gombostű segítségével, majd a Nap fényét ezzel a nyíláson át egy fehér papírlapra vetítjük. Ezzel a módszerrel több ember egyszerre, biztonságosan élvezheti a napfogyatkozás látványát, ezért különösen ajánlott azoknak, akik gyermekeknek szeretnék bemutatni ezt a különleges égi jelenséget. Fontos, hogy a kisgyermekeket, akik még nem értik a közvetlen napnézés kockázatait, a jelenség ideje alatt tartsuk zárt térben vagy árnyékos helyen, hogy elkerüljük a sérüléseket!