A "Szülőföldön magyarul" program célja, hogy erősítse a magyar nyelv és kultúra megőrzését a határon túli közösségekben. E kezdeményezés keretében különféle oktatási és kulturális tevékenységeket szerveznek, amelyek segítik a fiatalokat abban, hogy büszké

Képzési, oktatási, tananyag- és taneszköz-támogatás, valamint hallgatói segítségnyújtás.
A Szülőföldön magyarul program keretében a nevelési, oktatási, tankönyv- és taneszköz-támogatások, valamint a hallgatói támogatások iránti kérelmeket a 2024/2025-ös tanévre legkésőbb május 8-áig lehet elektronikus úton benyújtani. Mivel sokak számára a regisztráció és az online pályázat beadása kihívást jelenthet, ezért a program koordinátorát kerestük meg, hogy segítséget nyújtson a Szülőföldön magyarul program pályázati kérelmeinek benyújtásával kapcsolatosan.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Maros megyei szervezetének évi közgyűlését március 20-án tartották a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban, ahol alaposan áttekintették a tavalyi "Szülőföldön magyarul" pályázat lebonyolítását. E program keretében erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki óvodások, iskolások, valamint főiskolai és egyetemi hallgatók kaphatnak támogatást, amennyiben szülőföldjükön magyar nyelvű oktatásban és nevelésben részesülnek. A Rákóczi Szövetség a tavalyi tapasztalatokat követően két alkalommal is találkozót szervezett, ahol a különböző megyék képviselői ismertették a felmerült problémákat a program kezelőivel. Az eseményeken ígéretet tettek arra, hogy az új pályázati évben orvosolják a felvetett gondokat. A pályázati folyamat digitalizálásában és a kérelmek benyújtásának egyszerűsítésében részt vevő Rákóczi Szövetség hangsúlyozta, hogy a www.mipont.hu platform használata még felhasználóbarátabbá vált. Az oldalon hasznos oktatóvideók, chatbot és a Rákóczi Szövetség ügyfélszolgálata áll a szülők rendelkezésére, hogy támogassák őket a pályázati folyamat során.
A regisztrációs folyamat bonyodalmai a formanyomtatványok kinyomtatásáig és újracsatolásáig sok szülő számára továbbra is komoly kihívást jelentenek. Azok is panaszt emelnek, akik napi szinten használják a számítógépeket, ami arra utal, hogy egyeseknek még mindig nehézséget okoznak az online akadályok, nem is beszélve azokról, akik nem rendelkeznek számítógéppel vagy internet-hozzáféréssel. Különösen a yahoo.com végződésű e-mail címek használatával kapcsolatos problémákat emelték ki olvasóink; sokan arról számoltak be, hogy a regisztráció során kénytelenek voltak családtagjuk gmail címét igénybe venni. Ezen észrevételeket megosztottuk Ady-Kovács-Ferenczi Noémi erdélyi programkoordinátorral, aki elmondta, hogy a yahoo.com e-mail címekkel is lehetséges a regisztráció, bár előfordulhat, hogy a visszaigazolás megérkezése hosszabb időt vesz igénybe. Személyes tapasztalatom szerint múlt pénteken délután a folyamat zökkenőmentes és gyors volt. Az erdélyi programkoordinátor hangsúlyozta, hogy a tanintézményeknek támogatniuk kell azokat a szülőket, akiknek nehézséget okoz az online pályázat benyújtása, valamint a formanyomtatványok kinyomtatása, beszkennelése és csatolása.
Az egykori OTP bankszámlaszám helyett érvényes, bármelyik Romániában működő bankfióknál nyitott bankszámlaszámot kell megadni. A romániai OTP-t felvásárolta a Transilvania Bank, erről és a teendőkről több közleményben is tájékoztatták az OTP -s bankszámlák tulajdonosait. Az RMPSZ-től a 0366-733-003-as telefonszámon lehet segítséget kérni, vagy e-mailben: [email protected] - hangsúlyozta a program felelőse.
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága megbízásából elindította a „Szülőföldön magyarul” című programot, amely lehetőséget biztosít a nevelési, oktatási, valamint tankönyv- és taneszköz-támogatás, valamint hallgatói támogatás iránti kérelmek benyújtására a 2024/2025-ös tanévre. E program célja a romániai magyar nyelvű oktatás és nevelés tartós, vissza nem térítendő támogatásának biztosítása. Támogatásra azok a személyek pályázhatnak, akikre a szomszédos államokban élő magyarokról szóló, 2001. évi LXII. törvény vonatkozik. A nyújtott támogatás mértéke bruttó 100.000 forintnak megfelelő RON, ami körülbelül 1.200 lejt jelent.
A 2024/2025-ös tanévre igényelhető támogatásokra 2025. április 8. - május 8. közötti időszakban lehet benyújtani kérelmeket. A támogatási kérelem elektronikus benyújtási határideje: 2025. május 8., 23.59 óra (közép-európai idő szerint). A pályázat benyújtása elektronikus formában történik a Rákóczi Szövetség által üzemeltetett www.mipont.hu webes felületen. Amennyiben a kérelmező már rendelkezik korábban létrehozott felhasználói fiókkal, abban az esetben a kérelem e felhasználói fiókon keresztül nyújtható be. Ha a kérelmező még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, abban az esetben a kérelem benyújtásához új felhasználói fiók létrehozása szükséges. A támogatási kérelem benyújtása után a www.mipont.hu webes felületről generált adatlapot ki kell nyomtatni és aláírni, majd öt munkanapon belül át kell adni az igénylésre jogosult gyermek oktatási intézményében a Szülőföldön magyarul programért felelősnek.
A hallgatói támogatás iránti kérelmet a www.mipont.hu weboldalon lehet benyújtani. Ha a kérelmező már rendelkezik egy korábban létrehozott felhasználói fiókkal, akkor a kérelem ezen a fiókon keresztül adható be. Ha viszont még nem regisztrált, akkor új felhasználói fiók létrehozása szükséges. A támogatási kérelem benyújtását követően a www.mipont.hu webes felületén generált adatlapot ki kell nyomtatni, aláírni, és ezt az eredeti hallgatói jogviszony igazolásával együtt 5 munkanapon belül postai úton el kell juttatni az RMPSZ munkatársaihoz. A levelet a következő címre kell küldeni: U.C.D.M.R. - RMPSZ, Szülőföldön magyarul - Pályázati Iroda, 530300 Miercurea Ciuc/Csíkszereda, O. P. nr. 1., C.P. nr. 47., jud. Harghita.
A beérkezett támogatási kérelmek feldolgozása és ellenőrzése után a Rákóczi Szövetség, szoros együttműködésben az RMPSZ-szel, javaslatot fogalmaz meg a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. számára. Ezt a javaslatot a Bethlen Gábor Alap irányító bizottsága elé terjesztik. A támogatási kérelmet benyújtó személyek a bizottság döntéséről tájékoztatást kapnak a www.mipont.hu weboldalon létrehozott fiókjukban, az általuk regisztrációkor megadott e-mail címükön, valamint egy értesítő levél formájában is.
A bizottság jóváhagyó döntése esetén a megítélt támogatási összeg folyósítása kizárólag banki átutalással történik, a támogatást igénylő személy által megadott bankszámlaszámra. A támogatási kérelmek benyújtásával kapcsolatos kérdésekben az alábbi elérhetőségeken kérhető tájékoztatás: Rákóczi Szövetség, tel: +36 1 457 0300, e-mail-cím: [email protected], valamint a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Szülőföldön magyarul - Pályázati Iroda, tel: 0366-733-003, e-mail-cím: [email protected]. (szer)
Természetesen! Kérlek, írd le, melyik szöveget szeretnéd egyedivé tenni, és megpróbálom átfogalmazni vagy módosítani, hogy különlegesebb legyen.
Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete örömmel értesíti a helyi közösséget, hogy 2024. április 15. és május 8. között ingyenes támogatást nyújt a "Szülőföldön magyarul" pályázati programhoz szükséges űrlapok kitöltéséhez. Az ügyintézésre a következő címen van lehetőség: Marosvásárhely, Dózsa György utca 9. szám, I. emelet. Ügyfélszolgálatunk hétfőtől péntekig, 10 és 16 óra között várja a látogatókat. Ne habozzon, jöjjön el, és vegye igénybe szolgáltatásainkat!
Felhívjuk a figyelmet, hogy a pályázat benyújtásához az alábbi dokumentumokat kötelező módon magukkal kell hozni: a gyermek(ek) keresztlevelét, és amennyiben betöltötték a 14. életévüket, személyi igazolványukat; a szülők személyi igazolványát; a szülő vagy gondviselő nevére szóló banki kivonatot (extras bancar).
A pályázati űrlap kitöltéséhez elengedhetetlen a szükséges dokumentumok megléte. Amennyiben bármilyen kérdés merülne fel, kérjük, hívjanak minket a 0365-434-390-es telefonszámon!