Az oroszok sztárfegyverét alaposan szétszerelték, és mindenkit meglepett, ami belsejében rejtőzött.

Az ukránok megszerezték egy épségben maradt iráni fejlesztésű, ám orosz gyártású Sahed-drónt, amelyet részletesen megvizsgáltak – számolt be róla az RBC Ukraine.
Ukrajnában elfogadták a "személyes különleges gazdasági és egyéb korlátozó intézkedések (szankciók) alkalmazásáról" szóló határozatot, amely öt távol-keleti céget érint. Az érintett vállalatok listája a következő: a China Asia Silk Road International Trade (Tianjin) Co., a Suzhou ECOD Precision Manufacturing Co., a Shenzhen Royol Technology Co., a Shenzhen Jinduoban Technology Co. és a Ningbo BLIN Machinery Co. Az irat részletei nyilvánosságra kerültek, és jelentős hatással lehetnek a fent említett cégek működésére Ukrajnában.
Kijev azzal indokolta a döntésének helyességét, hogy július 4-én, egy Oroszország által végrehajtott, eddig meg nem látott méretű dróntámadást követően sikerült birtokukba venniük egy sértetlen Sahed-drónt.
A fegyvert részleteire bontották, hogy alaposan megvizsgálhassák az egyes komponenseket. A vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy az oroszok számos alkatrészt a megnevezett kínai vállalatoktól vásároltak.
Vladiszlav Vlaszijuk, Ukrajna szankciós biztosa kiemelte, hogy három konkrét vállalat játszik meghatározó szerepet az orosz hadiiparral folytatott kereskedelemben.
A nyugati szankciók kifejezetten megtiltják, hogy olyan technológiákat és eszközöket értékesítsenek Oroszországnak, amelyek potenciálisan felhasználhatóak a hadiipari termékek előállításában. E tilalom elsősorban a "kettős felhasználású termékekre" vonatkozik, amelyek civil célokra is alkalmasak, de a hadszíntéren is hatékonyan alkalmazhatóak lehetnek. Kína már a 2022-es ukrajnai invázió óta folyamatosan célkeresztbe került, mivel egyre több bírálat éri, hogy titokban olyan eszközöket és alkatrészeket juttat el Moszkvának, amelyek a szankciók ellenére is tiltottnak számítanak. Vang Ji, a keleti hatalom külügyminisztere egy kiszivárgott beszámoló szerint egy feszültséggel teli megbeszélés során közölte az EU vezetőivel, hogy Oroszország veresége az Ukrajnával folytatott konfliktusban nem lehet opció számukra. Ez a kijelentés rávilágít arra, hogy miért lehet Kína érdeke a szankciók kockáztatása.