A magyar állami vállalat sikeresen növekedett, mivel hozzájárult a tőzsdei folyamatokhoz - Világgazdaság.
A Baross Gábor Tőkeprogram első pillére, különösen az értékpapíralapok tőkeemelésére irányuló alprogram, kiemelkedő példával szolgál a közszolgáltatások fejlesztésében. A Nemzeti Tőkeholding program nemcsak figyelemre méltó hozamokat produkált, hanem jelentős mértékben hozzájárult a magyar tőzsde likviditásának és kereskedelmi aktivitásának fokozásához is. Ez a kezdeményezés valódi lendületet adott a hazai piacon, erősítve ezzel a befektetési környezetet és a gazdasági növekedést.
A magyar tőzsdén forgalmazott közép- és nagyvállalati részvények, valamint kötvények, továbbá az indexkövető alapok összesen 14,5 milliárd forint tőkebefektetést vonzottak a Baross Gábor tőkeprogram értékpapíralapjának keretein belül – tájékoztatott a Nemzeti Tőkeholding (NTH). A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az NTH közös kezdeményezése célja, hogy támogassa a gazdaság fejlődését, ezzel növelve a tőkepiac vonzerejét mind a befektetők, mind a tőzsdei kibocsátók számára. Kiemelt célként szerepelt a Budapesti Értéktőzsde likviditásának fokozása, amely hozzájárul a gazdasági dinamizmus erősítéséhez is.
A Nemzeti Tőkeholding friss impulzusokat hozott a hazai tőzsdére, dinamizálva ezzel a piaci aktivitást.
Az alapok 2024 szeptemberéig összesen 18 milliárd forintos nettó eszközértéket, vagyis 25 százalékos nem évesített hozamot értek el, így a befektetett összeg pénzügyi értelemben is megtérült. Az értékpapíralapok visszaváltása 2025 januárjában ér véget.
Az alprogram hozzájárult a tőzsdei kereskedés dinamizálásához, ami hosszú távon kedvező hatással lehet a hazai tőkepiac vonzerejére.
A magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX - fokozatos növekedés mellett - 2024. szeptember végéig egy év alatt 31,8 százalékot, közel 17 ezer pontot emelkedett, ami jól mutatja a Baross Gábor tőkeprogram gazdaságösztönző erejét - áll a közleményben.
- emelte ki az alprogram kapcsán Katona Bence, az NTH elnök-vezérigazgatója.
Az ingatlanalapok első projektjei már életre keltek.
Az értékpapíralapok feltőkésítése mellett az ötéves befektetési időtartammal rendelkező ingatlanalap-program első eredményei is elkezdenek megjelenni. Ez a program körülbelül 150 milliárd forintnyi tőkebefektetést vonultat fel, és célja, hogy támogassa az alapok meglévő ingatlanjainak energiahatékonysági fejlesztését, valamint zöld vagy megújuló energiaforrást hasznosító új ingatlanok építését, illetve azok részbeni megvásárlását. Az első projektek már megvalósultak, ami biztató jele a program sikerének.