Sporttámogatás: Dr. Schmidt Ádám új utakat mutatott be | 24.hu


A Honvédelmi Minisztérium sportállamtitkársága csütörtök délutánra sajtótájékoztatót szervezett "Párizs értékelése és a sportirányítás új stratégiájának bemutatása" címmel. A Puskás Aréna sajtótermében Dr. Schmidt Ádám, a sportért felelős államtitkár, hasonló tartalommal készült, mint amit a múlt héten Siófokon, a jelentős sportegyesületek és sportági szakszövetségek vezetői számára tartott eseményen már ismertetett.

Párizs után elsőként Orbán Viktor értékelte emlékezetes módon az olimpia eredményeit. Gulyás Michelle utolsó napi öttusa olimpiai aránya után a miniszterelnök emlékezetes módon annyit üzent a sportállamtitkárnak, hogy "maradhat", majd a Nemzeti Sportnak adott exkluzív interjújában a 2028-as célt is kijelölte, miszerint Los Angelesben a legjobb 10 között kell végezzen Magyarország az éremtáblán.

Ebből a kiinduló helyzetből nézve vártuk az államtitkári bemutatót. Csütörtökön a sportállamtitkár elöljáróban kifejtette, hol, hányszor, milyen keretek közt találkoznak a magyar sport vezetőivel, hogyan hallgatják meg a közvetlenül a sport frontvonalában dolgozókat, így valójában nem a sportirányítás új stratégiájáról, hanem a magyar sport, főképp az olimpiai sportágak 2025-28 közötti négy éves ciklusáról beszélt.

A részben európai vezető sportnemzet státuszunkat komoly kihívások elé állítja a globális sportvilág folyamatos átalakulása, amelyben egyre több ország törekszik a sikerre és az éremgyűjtésre. Például a birkózás esetében Rióban az európai sportolók 60%-os arányban álltak a dobogón, míg Párizsban ez az arány már csupán 24% volt. Ennek ellenére a párizsi olimpiát mégis sikeresnek könyveltük el.

- fogalmazott Schmidt.

A következő olimpiára készülve öt kategóriát állapítottak meg sportáganként, annak függvényében, milyen eredményt várnak tőlük Los Angelesben. Ezzel arányosan osztják el a Nemzeti versenysport fejlesztési program (ez a régi KSF) forrásait is, összesen 17,72 milliárd forintot. A kategóriák a következők:

Dr. Schmidt munkatársai világosan láthatóan megtették a szükséges lépéseket az újságírók és a szélesebb közvélemény tájékoztatása érdekében. Ezzel sikerült kiküszöbölniük azt a kellemetlenséget, ami információink szerint a Balaton partján szívinfarktus közeli állapotba sodorta három másik szövetség mellett a cselgáncs és az evezés vezetőit. Ezek a sportágak akkor még nem kaptak helyet az olimpiai sportágak listáján, miközben ez az elit kör már körülbelül 75 éve a magyar sportfinanszírozás legnagyobb kedvezményezettje. Az egyik legjelentősebb változás a tekvondót érintette, amely hirtelen az első kategóriába emelkedett.

Dr. Schmidt hivatalosan is megerősítette a miniszterelnöki elvárást Los Angelesre vonatkozóan: a célja, hogy a város a legjobb 10 közé kerüljön.

Aztán arról elmélkedett, hogy vajon létezik-e egyáltalán esély erre:

A sportállamtitkár elképzelése szerint a jövőben kevesebb indokolatlan külföldi edzőtáborra lesz szükség, és ehelyett a hazai edzőkomplexumok, különösen a legújabb, sukorói Kovács Katalin Akadémia kiemelt szerepet kap. Összességében elmondható, hogy a magyar sport számára kedvező fejlemény, hogy a nehézségek ellenére a pénzügyi támogatás nemhogy csökkent volna, hanem még növekedett is az előző évhez képest. Ennek ellenére Dr. Schmidt Ádám hangsúlyozta, hogy a támogatásért cserébe a sportágakat jóval szigorúbb ellenőrzés és gyakoribb monitorozás várja.

Mindehhez egyelőre csak tervezett, 2025-re vonatkozó éves költségvetést használnának alapként, hiszen az országgyűlés még nem hagyta jóvá a következő számadatokat.

Related posts