Robert Fico megvétózná az Európai Bizottság azon javaslatát, amely az orosz energiafüggőség felszámolására irányul.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke szerdai nyilatkozatában kifejezte, hogy az Európai Bizottság kedden bemutatott javaslata elfogadhatatlan a számára, mivel az EU teljesen el kíván szakadni az orosz energiaforrásoktól. Fico hozzátette, hogy ha szükséges, kész megvétózni ezt a tervet.
Az MTI azt írja, Fico "gazdasági öngyilkosságnak" nevezte a tervet. Azt mondta, bár méltányolja, hogy az EU csökkentené a harmadik országokkal szembeni energiafüggőségét, az Európai Bizottság javaslata rendkívül káros lenne az EU és Szlovákia versenyképességére is, ezért elfogadhatatlannak tartja azt.
Szlovákia 2034-ben veszíti el az Oroszországgal megkötött gázszállítási szerződésének érvényességét. Fico kifejezte, hogy amennyiben az Európai Bizottság javaslata megvalósul, kártérítést fog követelni – tájékoztat az AP hírügynökség.
Az Európai Bizottság kedden mutatta be javaslatát: a REPowerEU-ütemterv fokozatosan kivonná az orosz olaj-, gáz- és atomenergiát az uniós piacokról, 2027 végére teljesen leállítanák az orosz gáz behozatalát. Az Európai Bizottság szerint úgy alakították ki az intézkedéseket, hogy megőrizzék az EU energiaellátásának biztonságát, ugyanakkor korlátozzák a hatásukat az árakra és a piacokra.
A testület ígéretei alapján a keddi bejelentést követően júniusban jogalkotási javaslatok várhatóak. Dan Jørgensen, az energiaügyi uniós biztos hangsúlyozta, hogy a jogszabályok véglegesítéséhez a társdöntéshozóknak, vagyis az Európai Parlamentnek és a Miniszteri Tanácsnak is hozzájárulnia kell.
Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, a szlovák miniszterelnök véleményét osztva, határozott ellenvetéssel él a javaslat kapcsán. Szerinte az Európai Bizottság által előterjesztett terv "erőszakos, mesterséges és ideológiai alapú", továbbá súlyosan veszélyeztetné a tagállamok önrendelkezését és az energiabiztonságot. Ezzel a megközelítéssel a miniszter rámutat arra, hogy a javasolt intézkedések nemcsak a nemzeti szuverenitást sértik, hanem a stabil energiaellátás kérdését is komolyan érintik.