Egy másfél éves kislány áramütést szenvedett el egy magánóvodában, ami mély nyomot hagyott az életében. Hét év elteltével az egyik óvoda tulajdonosa tanúvallomást tett az esettel kapcsolatban, felfedve a történteket. A történet részletei és következményei
Hét évvel a történtek után tanúként hallgatták meg a Pesti Központi Kerületi Bíróságon annak a magánóvodának az egyik tulajdonosát, ahol még 2017-ben súlyos áramütést szenvedett egy kisgyermek. A vádlott és a tanú egyaránt azt állította, hogy nem volt tudomásuk arról, hogy a fan-coil rendszer veszélyesen lett beszerelve, ami végül a balesetet okozta.
A tárgyaláson dr. Vizi Veronika bíró három tanút idézett be az ügy kapcsán, ám végül csak egy jelent meg. A vád szerint K. Alexandra, az óvoda egykori ügyvezetője elmulasztotta a hűtő-fűtő berendezések biztonságos burkolását. A nyitott csatlakozásokkal működő készülék mögé egy kislány bebújt, és súlyos sérülést szenvedett. Soron kívül Államtitkár: a kormány támogatja a nehéz élethelyzetben lévő családokat
A bíróságon K. Alexandra elmondta, hogy a fan-coil rendszert dekorációs célból akarták burkolni, és nem azért, mert az veszélyes lett volna. Hozzátette, műszaki részletekben nem volt jártas, és a berendezés földre helyezéséről sem kapott figyelmeztetést.
A tanúként megidézett tulajdonostárs, aki szintén részt vett az óvoda létrehozásában, hangsúlyozta, hogy főként anyagi támogatással segítette a projektet, míg az építési folyamatokba nem kapcsolódott be. Bár tisztában volt a tervekkel, a technikai részletek iránt nem mutatott érdeklődést, így a fan-coil rendszer kiválasztása és beszerelése sem tartozott a feladatkörébe. A kivitelezést teljes mértékben egy harmadik tulajdonosra bízták, aki felelős volt az építkezés lebonyolításáért.
A tanú kiemelte, hogy a biztonsági burkolás már az eredeti tervek között szerepelt, azonban végül nem valósult meg. Állítása szerint nem érkezett hivatalos értesítés arról, hogy a burkolás szükséges lenne, így a kivitelezése elmaradt.
Az ügy vádirata szerint az óvodában használt hűtő-fűtő berendezéseket a földre helyezték, ahelyett, hogy azokat a falra szerelték volna. A nyitott villamos csatlakozásokkal rendelkező készülékekhez így a gyerekek hozzáférhettek. Noha az óvodai dolgozók dobozokkal és párnákkal próbálták megakadályozni, hogy a gyermekek a berendezések mögé bújjanak, egy másfél éves kislány 2017 májusában mégis hozzáfért az egyik fan-coil csatlakozójához, melynek következtében 8 napon túl gyógyuló sérüléseket okozó áramütést szenvedett.
Az Index beszámolója alapján a vádlottat azzal vádolják, hogy a veszélyekkel kapcsolatos figyelmeztetést követően sem tett semmiféle lépést a berendezések biztonságos üzemeltetése érdekében. A kivitelező javaslatot tett egy faburkolat elkészítésére, ám a vádlott ezt elvetette, és nem is próbálkozott más forrásból beszervezni a szükséges munkálatokat. Ezzel súlyosan megsértette az óvoda biztonságos működésére vonatkozó előírásokat, amelyek az általa aláírt dokumentumokban is rögzítve vannak.
A Budapesti IX. Kerületi Ügyészség a nő ellen foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt emelt vádat. A vádirat alapján a baleset bekövetkeztét a munkavédelmi előírások megszegése okozta, ennek következményeként a hatóság felfüggesztett fogházbüntetés kiszabását indítványozza.