Pozsony szívében folytatták eszmecseréjüket Orbán Viktor és Robert Fico, ahol a két politikai vezető fontos kérdéseket vitatott meg.


A két miniszterelnök több mint két órás tárgyalást tartott, amelynek elsősorban a következő uniós költségvetés, az illegális migráció és az energetikai együttműködés, vagyis a Bős-Nagymarosi vízlépcsőrendszer volt a témája.

Orbán Viktor (Fidesz) magyar és Robert Fico (Smer) szlovák miniszterelnök a két ország együttműködéséről és a határon átnyúló fejlesztésekről szóló memorandumot írt alá.

Fico a közös sajtótájékoztatón kifejtette, hogy az elmúlt évtizedben a szlovák-magyar kapcsolatokba fektetett energia megtérült. "Nincsenek nyitott politikai kérdések" - hangsúlyozta a szlovák miniszterelnök. Véleménye szerint a két ország közötti együttműködés jó példáját szolgáltatja, hogy Szlovákiába Magyarországon keresztül jut el az orosz földgáz. Fico hangsúlyozta, hogy a V4-es együttműködést újra kell éleszteni, mivel az előző években ezt "szándékosan tönkretették", és hamarosan Magyarország fogja átvenni az elnöki posztot a csoportban.

A nemzetközi politikai színtéren a szlovák miniszterelnök hangsúlyozta kormánya álláspontját, amely szerint sürgetik a harcok mielőbbi lezárását Ukrajnában, és határozottan ellenzik az Európai Tanácsban a tagállamok vétójogának további megszorítását. Érdemes megjegyezni, hogy míg Szlovákia hivatalosan támogatja Ukrajna uniós tagságát, a magyar kormány ezzel szemben lényegében ellenzi azt.

Orbán Viktor a Ficóval közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a szlovák-magyar kapcsolatok kiválóak, és kiemelte a gazdasági valamint energetikai együttműködés fontosságát is, amely jelentős mértékben hozzájárul a két ország közötti szorosabb kötelékekhez.

Korčok kiakadt

A magyar és a szlovák miniszterelnök pozsonyi találkozója kapcsán Ivan Korčok (Progresszív Szlovákia) korábbi külügyminiszter és államfőjelölt egy videóban provokációnak nevezte, hogy azokon az illusztrációs felvételeken, amelyek a magyar állami hírtelevízió által minden nap sugárzott Himnuszt kísérik, a pozsonyi vár és Szlovákia zászlaja is látható. Korčok felhívta Ficót, mutassa meg bátorságát, illetve szuverenista álláspontját, és rója fel magyar kollégájának ezt a mindezt.

**A Halogatott Találkozó** A nap már régóta érik, és a naptárban pirosan körberajzolt dátum közeledett. Mindenki tudta, hogy ez lesz az a nap, amikor végre összejön a csapat, hogy megbeszéljék a régóta halogatott terveket. De ahogy a nap elérkezett, valami mindig közbeszólt. Egy váratlan telefonhívás, egy sürgős munka, vagy éppen egy hirtelen ötlettől vezérelt program. A találkozó egyre csak eltolódott, mint a naplemente, ami sosem érkezik meg. A levegőben érezni lehetett a feszültséget, hiszen a beszélgetések és ötletek, amelyek hónapok óta érlelődtek, még mindig a szavak szintjén ragadtak. Mindenki tudta, hogy a halogatás nem csak a találkozókat, hanem a lehetőségeket is elhalasztja. Mégis, a kötelező találkozók helyett sokkal könnyebb volt a napi rutinban elveszni. Végül elérkezett a pillanat, amikor a csapat tagjai úgy döntöttek, elég a halogatásból. Összeültek egy kávézó teraszán, ahol a napfény és a friss levegő inspirálóan hatott rájuk. A beszélgetés eleinte nehézkesen indult, de ahogy a kávék gőze felszállt, úgy a gondolatok is szárnyra kaptak. Mindenki elmondta, amit eddig halogatott, és a friss ötletek szinte maguktól kezdtek kibontakozni. A halogatott találkozó végül nem csupán egy egyszerű megbeszélés lett, hanem egy új kezdet. Az elmaradt találkozók hatására a csapat tagjai rájöttek, hogy néha csak annyira van szükség, hogy egy helyen összegyűljenek, és a szavak szabadon áramoljanak. A halogatás helyett most már az együttműködés és a kreativitás vette át a helyét. A találkozó végén mindenki mosollyal az arcán távozott, tudva, hogy a jövő lehetőségei most már nyitva állnak előttük.

Információink szerint a magyar miniszterelnök a pozsonyi látogatása során a Magyar Szövetség vezetésével nem találkozott.

Orbán Viktor és Robert Fico találkozóját eredetileg a magyar-szlovák alapszerződés aláírásának 30 évfordulójára, március végére időzítették volna. Juraj Blanár (Smer) szlovák külügyminiszter még március elején, Szijjártó Péter (Fidesz) magyar külügyi tárcavezetővel közös sajtótájékoztatóján is erről beszélt. A március végi időpontot, minden bizonnyal a szlovák koalíciós válság miatt, azonban nem tudták tartani.

Related posts