Petárdazajos ünnepi pillanatok
A karácsonyi ünnepkör és a szilveszteri bulik időszakában egyre több gazdi érzi szükségét, hogy sürgősségi állatorvosi segítséget kérjen. A zajos ünneplés közepette sok állat megijed a petárdák és tűzijátékok zaja miatt, és ez sajnos gyakran balesetekhez vezet. Nemcsak a kutyák, macskák és lovak szenvednek el sérüléseket, hanem a gazdáik is, akik szintén rettegnek a hirtelen hanghatásoktól. Az idősek, csecsemők és kisgyerekek, valamint az állatvédők is osztoznak ebben a félelemben, hiszen a zajok nem csupán az állatokat, hanem az egész közösséget megviselik. A madárvilág is szenved a félelmetes zajoktól, amelyek az ünnepek alatt elkerülhetetlenek, és sok esetben nemcsak a gyengébb idegzetű állatok, hanem a természet egészének harmóniáját is felborítják.
Maros megyében a rendőrségi nyilvántartások szerint összesen 35 vállalkozás rendelkezik engedéllyel pirotechnikai termékek forgalmazására és használatára. Ehhez a hivatalos források mellett még ott van az interneten elérhető, szinte végtelen mennyiségű tűzijáték, amely bárki számára beszerezhető. Az állatvédők évről évre aláírásgyűjtésekbe kezdenek a pirotechnikai eszközök forgalmazásának betiltásáért, például Romániában, de eddig nem értek el kézzelfogható eredményeket. Talán Kolozsvár példája inspirálhatja a helyi vagy országos törvényhozókat, hogy a jövőben komolyan foglalkozzanak ezzel a kérdéssel. A jogszabályok szerint tilos pirotechnikai eszközöket üzemeltetni családi házaktól és négyszintes épületektől 50 méteren, valamint négyszintesnél magasabb épületektől 100 méteren belül. Ezt azonban sokan figyelmen kívül hagyják, és szinte kihívásként tekintenek arra, hogy megszegjék a szabályokat. A rendőrség jelenleg a pirotechnikai eszközöket forgalmazó vállalkozások ellenőrzésére összpontosít, de a helyzet kezelése nehézkes, mivel a szabályszegőket, akik az erkélyről dobálják a tűzijátékokat a járókelők közé, szinte lehetetlen elkapni. Sajnos a felelőtlen fiatalok is gyakran előszeretettel dobálják be a veszélyes pirotechnikai "szórakoztató eszközöket" a családi házak udvarába, megfélemlítve ezzel a háziállatokat és az idős embereket, majd visítva menekülnek el a helyszínről. Az ilyen cselekedetek nemcsak balesetveszélyesek, hanem komoly társadalmi problémát is jelentenek, amely sürgős figyelmet és megoldást igényel.
Ünnepeljük a Kutyaszilvesztert! Ez az a különleges alkalom, amikor a négylábú barátainkat is bevonjuk az új év köszöntésébe. Képzelj el egy vidám, színes bulit, ahol a kutyák és gazdáik együtt mulatoznak. Díszített kutyapórázok, csillogó kutyakalapok és ízletes falatok várják a résztvevőket. A programban szerepelhet kutyás verseny, ahol a legjobb jelmezeket öltöztetett kutyák mérik össze ügyességüket és vonzerejüket. Az est fénypontja a kutyák tűzijátéka, amelyet külön erre az alkalomra terveztek, hogy a kutyusok is biztonságban élvezhessék a látványt. A Kutyaszilveszter ideális alkalom arra, hogy összegyűljön a közösség, és együtt ünnepeljük a kutyák szeretetét és hűségét. Ne felejtsd el a jókedvet és a sok-sok simogatást, hiszen ez az éj a kutyákról és a gazdáikról szól! Készülj fel egy felejthetetlen éjszakára, amikor a kutyák is a középpontban állnak!
A téli ünnepek varázslatos időszaka sok örömet hoz, de sajnos a házi kedvenceink számára nem mindig felhőtlen. A kutyák és cicák gyakran eltűnnek a pánik miatt, amelyet a szilveszteri tűzijátékok okoznak. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy minden kutya rendelkezzen kötelező mikrochippel és egy jól látható nyakörvön elhelyezett címkével, amely tartalmazza a gazdi elérhetőségeit. Ha a baj megtörténik, a kutyák képesek hihetetlen távolságokat megtenni, ezért érdemes a keresést akár 10 kilométeres körzetben megkezdeni. A tűzijátékok zaja és fénye sok állat számára elviselhetetlen élmény lehet. Amit mi csupán egy hangos petárdának érzékelünk, az számukra szinte félelmetes robajként hat. Ezért gyakran pánikba esnek, ami nemcsak az ő biztonságukat, hanem a körülöttük lévőkét is veszélyeztetheti. A petárdák mellett még a csillagszórók is zavaróak lehetnek, hiszen az ismeretlen zajok és fények sokkoló hatással bírnak rájuk. Fontos tudni, hogy az ünnepek alatt elszenvedett stressz hosszú távú hatásokat gyakorolhat a kedvenceink idegrendszerére. Általában egy hónap szükséges ahhoz, hogy az állatok teljesen helyreálljanak, ami vitaminokkal és táplálékkiegészítőkkel támogatható. így segíthetünk nekik átvészelni ezt a nehéz időszakot, és biztosíthatjuk számukra a nyugalmat és a biztonságot, amire szükségük van.
- Milyen lépéseket tehetünk a karácsony előtti petárdázásokból eredő traumák megelőzése érdekében, és hogyan enyhíthetjük a szilveszteri tűzijátékok és robbantások által okozott szenvedéseket? - érdeklődtünk dr. Pálosi Csabától, a marosvásárhelyi Noé Bárkája kisállatklinika szakértőjétől.
A téli ünnepek időszakában az állatorvosi rendelők gyakran találkoznak a megszökött állatokkal kapcsolatos balesetekkel. Az ünnepi időszakban a nyitva hagyott kapukon kisurranó kutyák vagy a petárdák hangjától megriadt állatok gyakran több kilométert futnak el otthonuktól. Ezek közül sokan életveszélyes helyzetbe kerülnek: egyeseket elütnek a járművek, míg másokat kóbor kutyák vagy nagyobb testű, szökött ebek támadnak meg, súlyos sérüléseket okozva. A petárdák előtt két-három héttel érdemes elkezdeni az állatorvos által javasolt nyugtató hatású táplálékkiegészítők alkalmazását, amelyek segíthetnek az állatok idegrendszerének megnyugtatásában. Bár ha az állatban már kialakult a petárdazaj miatti félelem, akkor a hatás nem garantált, de a próbálkozás mindenképpen indokolt. Fontos, hogy a kutyákat biztonságos helyen tartsuk, és ha valaki utcára viszi őket, feltétlenül használjon pórázt, mivel még a távoli, tompa durranások is képesek megijeszteni őket, és elszaladhatnak. Ezen kívül léteznek állatorvos által felírható nyugtató kapszulák kutyák és macskák számára, amelyek hatása akár huszonnégy órán át is érezhető. A stresszes időszakban a táplálékkiegészítők mellett a lakásban szóló hangos zene is segíthet tompítani a külső zajokat. A kutyák reakciói a zavaró hangokkal szemben változatosak: egyesek megdermednek, míg mások menekülni próbálnak vagy akár agresszívvé is válhatnak, ami azt jelenti, hogy a gazdi kezét is megharaphatják, amikor próbálják megnyugtatni őket. Ilyen esetben fontos, hogy ne az állatot büntessük meg, hanem inkább megértsük a félelmét.
Lehetséges, hogy egy állatot fokozatosan hozzászoktassunk a petárdák éles hangjához, de ez nem mindig egyszerű feladat. Az állatok érzékenyek a zajokra, és a hirtelen, hangos zajok stresszt okozhatnak számukra. A szoktatás során érdemes lassan, fokozatosan bevezetni a hangokat, alacsonyabb intenzitással kezdeni, és türelemmel, pozitív megerősítéssel segíteni az állatot a félelem leküzdésében. Fontos, hogy a folyamat során mindig figyeljünk az állat reakcióira, és ha szükséges, szakember segítségét kérjük.
- Vannak módszerek, amelyekkel kölyökkortól sok türelemmel hozzá lehet szoktatni a hangos zajokhoz a házi kedvenceket, de nem minden esetben sikerül, mivel ez nagymértékben függ az állat genetikai adottságaitól is. A vadászok is ehhez mérten választják ki a jó vadászebet, mert ha a puskadörrenéstől elszalad a kutya, a következő alkalommal már nem követheti őket. A stabil idegrendszerű kutyákat hosszas tanítgatással meg lehet szoktatni, de elég ritka az oktatás hosszú távú sikere. Mivel évente egyszer van ez az eszeveszett durrantgatás, és néhány nyári eseményen fordul elő tűzijáték, a kutya könnyen elfelejti, így a következő téli ünnepeken újra ösztönösen menekülőre fogja, ha petárdazajt hall.
Marosvásárhely és környékén a sürgősségi állatorvosi ellátás hétköznapokon este 8-tól reggel 8-ig, valamint hétvégén és ünnepnapokon szombaton 13 órától hétfő reggel 8-ig érhető el. A helyi állatorvosi rendelők csapata felváltva látja el a sürgősségi beavatkozásokat, így szilveszter éjszakáján is biztosítanak ügyeletet az állatok számára, amelyet a 0733-44-99-66-os telefonszámon lehet elérni. Fontos tudni, hogy január elsejétől a sürgősségi vizsgálat díja 300 lej lesz, ezért érdemes csak a valóban sürgős esetekben hívni az ügyeletet, hogy elkerüljük a felesleges költségeket.
A sürgősségi vizsgálat magában foglalja a megfigyelést, meghallgatást, hőmérést stb. A fogyóanyagok, paraklinikai vizsgálatok szükség esetén külön fizetendők. Amennyiben a telefonhívásra nem válaszolnak, annak az a jele, hogy műtéti beavatkozás van folyamatban, de komoly probléma esetén érdemes bizonyos idő után újra próbálkozni.