Egy különleges esemény rázta meg a Tropicarium látogatói közösségét: az aligátor, aki eddig a trópusi vizek királyának számított, egy palackot nyelt le. A helyi állatvédők és gondozók gyorsan cselekedtek, hogy megmentsék a helyzetet, és a hősies mentőakci


Más állatkertekben is tapasztaltak hasonló eseményeket, ezért elengedhetetlen, hogy a látogatók figyelmesek legyenek, és azonnal értesítsék az állatgondozókat, ha ilyesmit észlelnek.

"Egy látogató véletlenül leejtett egy fél literes műanyag palackot, amit rögtön jelezett a gondozóknak. Sajnos Pippo, a furfangos kis kedvenc, gyorsabbnak bizonyult, és a palacknak csak a hűlt helyét találták meg" - olvasható az Exo-Pet Állatgyógyászati Centrum közösségi oldalán.

A gondozók természetesen azonnal értesítették a rendelőt, és még aznap kifogták a medencéjéből Pippót.

Nem voltunk tisztában azzal, hogy a palack mennyire deformálódott, így a mérete és formája is teljesen bizonytalan volt. Ebben a helyzetben lehetetlen volt megjósolni, hogy mikor és mekkora valószínűséggel haladhat tovább a bélrendszerben, ezért igyekeztünk a lehető leghamarabb elvégezni a szükséges beavatkozást.

- Ezt válaszolta a Blikk megkeresésére a rendelőben a hüllők gondozásával foglalkozó Dr. Schütz Éva.

Rövid időn belül világossá vált, hogy a palack eltávolítása kizárólag egy tapasztalt endoszkópos szakember közreműködésével lehetséges, sebészeti beavatkozás nélkül. Ennek következtében Dr. Psáder Rolandhoz, aki hazánk egyik legnevesebb endoszkópos szakértője, és az Állatorvostudományi Egyetem Belgyógyászati Tanszékének vezetője, fordultak segítségért.

A Tropicarium munkatársai Pippót az Állatorvostudományi Egyetemre szállították, ahol alapos altatásban kezdtük meg a beavatkozást. Az endoszkópos szakemberek gyorsan rátaláltak a problémára, azonban hamar világossá vált, hogy a Pippó gyomrában rekedt palackot rendkívül nehéz lesz eltávolítani. Dr. Psáder Roland és csapata hihetetlen elszántsággal, több órás intenzív munkával végül sikeresen ki tudta húzni a palackot, valamint egy másik műanyag tárgyat is, amely szintén a gyomrában lapult – mondta a doktornő.

Amikor a műanyag palack a gyomorból továbbjut a bélrendszerbe, komoly akadályt képezhet, amely bélelzáródáshoz vezethet, ami sajnos akár az állat életébe is kerülhet. A diagnózis felállítása különösen nehézkes, mivel ezek a lények gyakran nem mutatnak szembetűnő jeleket vagy panaszokat.

Pippo a beavatkozás után szerencsére rendben magához tért, néhány napig elkülönített helyen lábadozott a Tropicarium kollégái folyamatos megfigyelése mellett. Jelenleg még vitaminokat, immunerősítőt kap, de már a szokásos helyén, jó étvággyal fogadja el a felkínált falatokat

- ezt már Bátor Gábortól, a Tropicarium vezető állatgondozójától tudtuk meg.

- Hasonló esetek sajnos előfordulnak, ezt nem lehet minden esetben megakadályozni. A látogató és az állat közötti távolság, valamint a mechanikai akadály természetesen csökkentheti ennek a valószínűségét, de a látogatóknak sokszor az az igénye, hogy minél közelebbről csodálhassák meg az állatokat. A legfontosabb, hogy ha nézelődés közben véletlenül beejtünk valamit egy állathoz, mihamarabb jelezzük az állat gondozóinak. A szándékos magatartásra, például pénzérmék bedobálására viszont nincsen mentség, ez teljes mértékben elítélendő - vette vissza a szót Dr. Schütz Éva.

Related posts