Ünnepi ételek, melyekkel ne kínáljuk kedvenceinket Az ünnepek közeledtével sokan készülünk ínycsiklandó fogásokkal, azonban fontos, hogy figyeljünk arra, mit adunk háziállatainknak. Íme néhány étel, amelyet érdemes távol tartani tőlük, hogy elkerüljük a


Az ünnepek varázsa különösen megnyilvánul a közös vacsorákban és a szeretteinkkel eltöltött meghitt pillanatokban, amelyek szívünket melengetik. Ilyenkor az asztalra kerülő hagyományos ételek igazi ínycsiklandó élvezeteket nyújtanak, ám nem árt résen lenni, hiszen ezek a fogások kiskedvenceink számára veszélyt jelenthetnek. Dr. Piller Pálma állatorvos kifejezetten a kiskutyákra fókuszálva osztotta meg, mely ételeket érdemes messziről elkerülnünk a számukra. Az állatorvos emellett értékes tanácsokkal is szolgált arra vonatkozóan, hogy mit tegyünk, ha háziállatunk esetleg véletlenül mérgező ételt falatozik.

Piller Pálma a következő ételeket emelte ki, amelyeket érdemes elkerülni a kutyák közelében:

Az állatorvos hangsúlyozta, hogy háziállatunk táplálásánál elengedhetetlen, hogy mindig a számukra készült eledelt és jutalomfalatokat kínáljunk, elkerülve az emberi ételek adását. "Legfeljebb sovány, például főtt húst adhatunk kutyánknak, de ezek is problémákat okozhatnak; a csirke például allergiás reakciókat válthat ki" - figyelmeztetett. Hozzátette, hogy zöldségekkel és gyümölcsökkel is meglephetjük őket, különösen az uborka vagy a répa remek választás lehet.

Felhívta a figyelmet a sós ételekre fogyasztására is. Míg nekünk, embereknek több sóra van szükségünk, az állatoknál jóval kisebb mennyiség is mérgezést okozhat.

"Ha a kis kedvencünk mégis valami nem megfelelőt fogyasztott, akkor néhány órán belül a leggyakoribb jelek között megjelenhet a nyáladzás, remegés, hányás és hasmenés" – figyelmeztetett. Hozzátette, hogy hosszú távon vesekárosodás is előfordulhat, melynek egyik figyelemre méltó tünete, ha a kutya nehezen tudja kiüríteni a vizeletét.

Ha valaki szúrós, szilánkos ételt fogyasztott, semmiképpen ne próbáljuk meg hánytatni, mert ez veszélyes lehet. Ilyen esetben azonnal állatorvoshoz kell fordulni, ahol szakemberek műtéti beavatkozást végeznek a probléma megoldására – emelte ki.

Megemlítette, hogy baj esetén kizárólag állatoknak készült gyógyszereket adjunk, mert a nagyobb méretű humán gyógyszerek, mint a szteroid vagy fájdalomcsillapító kis mértékben is mérgezők: okozhatnak gyomorfekélyt, gyomorvérzést, vesekárosodást, vagy akár véres hányást is

"Nem nagyon van otthoni gyógymód ételmérgezésre, azonban fontos otthon tartani elsősegélydobozt, amiben van olló, kullancscsipesz, kutyáknak szánt gyógyszerek, lázmérő stb." - mondta.

Piller Pálma hangsúlyozta, hogy az ünnepi időszakban az állatorvosokhoz beérkező bejelentések száma akár a kétszeresére is nőhet az átlagos hónapokhoz képest. "Sok városban az ünnepek alatt nehezen, vagy szinte egyáltalán nem elérhető az ügyeleti ellátás, ami különösen megterheli a rendszert." E problémákra válaszul indította el Piller Pálma az országban egyedülálló petwisecare.com platformot. Ez az innovatív szolgáltatás lehetővé teszi, hogy bárki, bármikor online konzultáljon egy állatorvossal, különösen sürgős helyzetekben, például ha a kis kedvenc véletlenül mérgező ételt fogyasztott.

Related posts