Németország elérte azt a fordulópontot, hogy már Romániából szerzi be a gázellátását.
Amint a mező megkezdi a termelési folyamatokat, Románia a legnagyobb gáztermelő országgá lép elő az unió keretein belül, és nettó exportőr státuszra is szert tesz.
Az osztrák OMV és a német Uniper között létrejött megállapodás értelmében 2027-től a fekete-tengeri gázzal fogják ellátni a német szolgáltatót. Ez az ötéves, 15 terawattóra (1,35 milliárd köbméter) mennyiségű üzlet a Neptun Deep projekt révén valósul meg, és különösen jelentős, mivel éppen a napokban értek véget az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítások.
A német gázellátás szempontjából az új megállapodás nem jelent áttörést, de a beruházás szempontjából jelentős lépés. A kötött szerződés csupán a tavalyi német gázimport 1,5%-át fedi le, de ez az első lépés a mélytengeri projekt megalapozásában – számolt be róla a Reuters. A Neptun Deep várhatóan 2027-ben indítja el termelését, és körülbelül százmilliárd köbméter kitermelhető földgázt rejt, ezzel pedig az Európai Unió egyik legnagyobb gázlelőhelyévé válik.
Amint a mező megkezdi a termelési folyamatokat, Románia a legnagyobb gáztermelő országgá lép elő az unió keretein belül, és nettó exportőr státuszra is szert tesz. Az OMV többségi tulajdonában álló OMV Petrom, melyben a román államnak is 20,7 százalékos részesedése van, először 2012-ben jelentette be, hogy 42-84 milliárd köbméter földgázt talált. A Neptun Deep mező mintegy tíz évig bírja a csúcstermelést
Az OMV Petrom és a román állami Romgaz, amelyek a projekt tulajdonjogának 50-50%-át birtokolják, 2023-ban hivatalosan is bejelentették a projekt jóváhagyását. A tervek szerint a mező termelése évi 8 milliárd köbméterre fog nőni, amely körülbelül egy évtizeden keresztül fenntartható, és ez jelentősen, körülbelül megduplázva növelheti Románia gáztermelését. Bár a termelők önállóan kívánják értékesíteni a kitermelt földgázt, a román jogszabályok értelmében a kormánynak elsőbbségi vásárlási joga van. A vállalatok hangsúlyozzák, hogy a Fekete-tenger Romániához tartozó szakasza még számos felfedezési lehetőséget rejt magában, potenciálisan 200 milliárd köbméter készlet erejéig, ami tovább gazdagíthatja a régió energiaellátását.