Németh Szilárd: Novemberben a magyar háztartások élvezhették a legkedvezőbb rezsidíjakat Európában.
A magyar fogyasztók fizették a legkedvezőbb rezsidíjakat Európában novemberben, és vásárlóerő-paritás alapján is Magyarországon volt a legalacsonyabb a lakossági fogyasztók által fizetett földgáz és villamos energia átlagára - mondta a rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.
Németh Szilárd az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült, az európai fővárosok villamosenergia- és földgázárait bemutató nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálat eredményeit ismertetve, elmondta: novemberben a földgáz lakossági átlagára Budapesten kilowattóránként (kWh) 2 ,56 eurócent volt, ami a felmérésben szereplő fővárosok között a legalacsonyabb. Az átlagot 20 meghaladó fogyasztás esetén csak Belgrádban és Zágrábban voltak olcsóbbak.
A magyarországi fogyasztók a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás határáig a legkedvezőbb árat, 9,31 eurócentet fizettek a villamos energiáért kilowattóránként. Azok a háztartások, amelyek éves fogyasztásuk 20%-kal meghaladta az átlagos szintet, kilowattóránként 10,73 eurócentért juthattak áramhoz. Ez az ár a második legelőnyösebb a nemzetközi összehasonlításban, csupán Belgrád előzi meg.
Megjegyezte, hogy a földgáz vonatkozásában a háztartások kilencven százaléka, míg a villamos energia esetében nyolcvan százalékuk a támogatott csoportba tartozik.
A vásárlóerő-paritás szempontjából Budapest kiemelkedő helyet foglal el, hiszen a lakossági földgáz és a villamos energia átlagárai a legkedvezőbbek közé tartoznak a vizsgált városok között. Különösen figyelemre méltó, hogy egy kétkeresős család esetében a rezsidíjak jövedelemarányos viszonylatban csak Luxemburgot előzik meg, így Magyarországon a legkedvezőbbek.
A módszertan kapcsán kiemelte, hogy a jelentésben feltüntetett árak magukban foglalják a rendszerhasználati díjat, az áfát, valamint az energiaadót is.
Németh Szilárd beszélt arról is, hogy a magyar rezsivédelmi politikát folyamatosan támadják az Európai Unióból, és ennek " vannak magyar kijárói is ", mind a "régi" , mind az " új baloldal " részéről.
A múlt héten az Európai Parlament által megszavazott, a Tisza Párt támogatásával készült "háborús politikai nyilatkozat" új szankciókat vezetne be az orosz gázra és uránra – mutatott rá egy szakértő. Ez a lépés komoly fenyegetést jelentene a magyar energiapiac számára, hiszen Magyarország 4-5-szörös áron juthatna hozzá e fontos energiaforrásokhoz, ami jelentős áremelkedéseket idézne elő – tette hozzá.
Hangsúlyozta: jövőre is folytatódik a kormány rezsivédelmi politikája, a 2025-ös költségvetés 880 milliárd forintot irányoz elő erre a célra.