Nem is itthon, Magyarországon lennénk: ügyeskednek a palackok visszaváltásával.
A vonalkódot lehet manipulálni, de nem egyszerű a módszer.
A HWSW informatikai szaklap nyomán érdemes elgondolkodni azon, hogy a vonalkódos nyomtatott utalványok hamisítása nem lehetetlen feladat, még ha a gyakorlatban nem is olyan egyszerű. Ezek az utalványok a visszaváltott palackok értékét tartalmazzák vonalkód formájában, amely könnyen dekódolható és technikailag átalakítható. Az utalvány alatt található számsorozat egyes elemei az utalvány pénzbeli értékére utalnak, s a kódolás során előforduló hibák lehetőséget adhatnak arra, hogy a vonalkód manipulálásával visszaélések történjenek. A kérdés tehát nem csupán a technikai nehézségekről szól, hanem arról is, hogy milyen óvintézkedésekkel lehetne megelőzni a csalások lehetőségét.
A szakértők véleménye szerint érdemes lenne a vonalkódokban tárolt értékek helyett véletlenszerűen generált azonosítókat bevezetni, amelyek egy központi adatbázisban találhatóak. Az üzletek rendszere online módon ellenőrizné az utalványok érvényességét, ezáltal csökkentve a visszaélések lehetőségét. Hasonló sebezhetőségeket tapasztaltak más uniós országok visszaváltási rendszereiben is, ami megerősíti, hogy ez a jelenség nem csupán Magyarországra jellemző.
Értesült róla és vizsgálja a Mohu a kötelező visszaváltás sebezhetőségét, amelyre egy informatikai cég szerint a vonalkód manipulációja ad lehetőséget - közölte a társaság az Index megkresésére. A portálnak nyilatkozó, a rendszerre nagy rálátással bíró források szerint elenyésző a visszaélések száma.