A szuperbaktériumok elterjedése milliós áldozatokat követelhet, és ezzel párhuzamosan hatalmas anyagi terheket is ró a társadalomra.

Egy nemzetközi kutatás, amely 122 országra terjedt ki, arra figyelmeztet, hogy az újonnan felbukkanó baktériumok egyre inkább rezisztensek lesznek az antibiotikumokkal szemben. Amennyiben a nemzetek nem növelik a kutatás-fejlesztésre fordított forrásaikat, komoly következményekkel kell szembenézniük: ez több millió életet követelhet, és milliárd dolláros gazdasági veszteségeket okozhat.
Százhuszonkét különböző országban végeztek kutatásokat az antibiotikum-rezisztencia jelenségével kapcsolatban, és megállapították, hogy ennek következményei rendkívül súlyosak lehetnek mind gazdasági, mind egészségügyi szempontból. A modellezések alapján a szuperbaktériumok 2050-re világszerte több millió ember életét követelhetik, ami a globális gazdaságra nézve körülbelül kétmilliárd dolláros veszteséget jelenthet - írja a The Guardian.
Egy brit kormány által támogatott kutatás rávilágít arra, hogy ha nem következik be összehangolt intézkedés, akkor az antimikrobális rezisztencia (AMR) növekvő előfordulása a következő 25 évben évente 1,7 milliárd dolláros globális GDP-csökkenést eredményezhet.
A Center for Global Development legújabb kutatása arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az Európai Unió gazdasága szenvedheti el a legnagyobb negatív hatásokat. Ennek ellenére csütörtökön a brit kormány bejelentette, hogy a széleskörű támogatáscsökkentések keretében megszünteti a Fleming-alap finanszírozását, amely segített a fejlődő országokban az antimikrobiális rezisztencia (AMR) leküzdésében. A Trump-adminisztráció pedig megerősítette, hogy 9 milliárd dollárral csökkenti a külföldi segélyekre szánt költségvetést, miközben több európai ország is visszafogta a tengerentúli segélyezésre szánt forrásait.
A kutatások során arra a következtetésre jutottak, hogy az antimikrobiális rezisztencia (AMR) aránya valószínűleg továbbra is a korábbi történelmi trendeket fogja követni. Mindazonáltal az egyes országokban a fejlesztési támogatások csökkentése miatt a rezisztencia előfordulása várhatóan növekedni fog. Ennek következményeként világszerte több millió ember életét veszélyeztetheti ez a jelenség. Anthony McDonnell, a kutatás vezetője hangsúlyozza, hogy a bakteriális fertőzések kezelésére irányuló jelenlegi befektetések nem csupán életeket menthetnek, hanem hosszú távon jelentős, milliárd dolláros gazdasági hasznot is hozhatnak.
A kutatás során 122 ország adatai alapján értékelték az antibiotikum-rezisztencia gazdasági és egészségügyi következményeit. Az előrejelzések szerint 2050-re Kína gazdasága akár évi 722 milliárd dollárral is csökkenhet, míg az Egyesült Államok esetében ez a szám 295,7 milliárd dollárra rúghat. Az Európai Unióban a veszteség várhatóan eléri a 187 milliárd dollárt, Japánban 65,7 milliárd dollár, az Egyesült Királyságban pedig 58,6 milliárd dollár körüli értéket mutathat.
Az Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) előrejelzései alapján az antibiotikum-rezisztens baktériumok által okozott halálesetek száma 2050-re drámaian, 60%-kal nőhet. Az Egyesült Államokban évente körülbelül 1,34 millió ember, míg az Egyesült Királyságban 184 ezer ember veszíti életét ezen rezisztens baktériumok következtében. Ezen felül a gyógyszerrezisztens baktériumokkal súlyosbított megbetegedések száma is jelentős emelkedés előtt áll.
A szuperbaktériumok megjelenése jelentős növekedést eredményez a kórházi felvételek számában, ami hosszabb és intenzívebb kórházi tartózkodást, valamint költségesebb utókezeléseket von maga után. Ez azt jelenti, hogy a fertőzések kezelése körülbelül kétszer annyiba kerül, mint azok esetében, akikre az antibiotikumok hatékonyan hatnak. Az ilyen komplex ellátás nemcsak anyagi terheket ró a betegekre és az egészségügyi rendszerre, hanem új kihívások elé is állítja az orvosi közösséget.
A tanulmány becslései szerint az antimikrobiális rezisztencia (AMR) kezelése globális szinten évente közel 176 milliárd dollárral terheli meg az egészségügyi rendszereket. Az Egyesült Királyság esetében a költségek 900 millió dollárról 3,7 milliárd dollárra ugranak, míg az Egyesült Államokban ez a szám 15,5 milliárdról 57 milliárd dollárra emelkedhet. A kutatás rávilágított arra is, hogy a szuperbaktériumok növekvő előfordulása az Egyesült Királyságban 0,8, az Európai Unióban 0,6, az Egyesült Államokban pedig 0,4 százalékos munkaerőcsökkenést okozhat.
A szakértők hangsúlyozták, hogy ha a nemzetek fokozottabb erőfeszítéseket tennének a fertőző betegségekkel szembeni harcban, különös figyelmet fordítva az új antibiotikumok hozzáférhetőségére és a fertőzések kezelésére, akkor ez jelentős gazdasági előnyöket hozhatna. Az Egyesült Államok gazdaságának növekedése akár évi 156,2 milliárd dollárral is gyarapodhatna, míg az Egyesült Királyság esetében ez az összeg 12 milliárd dollárra rúghatna 2050-re.
"Napjainkban az AMR veszélye egyre növekszik, és az összes érdekelt fél azonnali fellépése nélkül a jelenleg elérhető gyógyszerek nem működnek tovább, és egy egyszerű fertőzés akár halálos kimenetelűvé is válhat" - közölte a kutatás eredményeit elemző Mohsen Naghavi, az IHME egészségügyi mérésekkel foglalkozó professzora.
Megjegyezte, hogy az amerikai, brit és európai kormányok politikai intézkedései, valamint új gyógyszerek kifejlesztése elengedhetetlenek ahhoz, hogy mindenki tisztában legyen azzal, miszerint az antibiotikumok nem hatékonyak a vírusok ellen.
A brit kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy tudatában vannak az antimikrobiális rezisztencia (AMR) jelentette súlyos veszélynek, és elkötelezettek amellett, hogy azonnali intézkedéseket tegyenek a probléma megfékezésére, többek között új vakcinák kifejlesztése által.
"Jelentős előrelépést értünk el, csökkentettük a húsokban való antibiotikum-felhasználást, és úttörő szerepet játszottunk egy, a világon elsőként bevezetett előfizetési modell bevezetésében, amely új kezelések kifejlesztését ösztönzi. Emellett továbbra is szorosan együttműködünk nemzetközi partnereinkkel, hogy befolyásoljuk az AMR terjedésének korlátozására irányuló globális erőfeszítéseket" - tették hozzá.