Fedezd fel, milyen időjárási viszontagságok várnak ránk: itt az új, részletes előrejelzés az esőkről és havazásokról - Agrárszektor.
Ne hagyja ki az év egyik legfontosabb agrárszakmai rendezvényét!
A múlt hét második felében hazánkban továbbra is a megszokott száraz időjárás uralkodott, amely az előző hónap során is jellemző volt. A napsütést azonban főként a hétvégén jelentős mértékben befolyásolta a tartósan megmaradt köd és az alacsonyszintű rétegfelhőzet – állapítja meg a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentésében. Hétfőtől viszont változékonyabbá vált az időjárás: az északi tájakon több helyen 1-3 mm csapadék hullott, majd kedden az ország keleti és északkeleti részén már 1-6 mm-t is mérhettünk. Szerdán hajnalban egy hidegfront érkezett, amely országos csapadékot hozott, a legtöbb helyen 5 és 25 mm közötti mennyiséget regisztráltunk, csupán északon és északnyugaton volt tapasztalható kevesebb eső. Ez a csapadékmennyiség jelentősen meghaladja az előző hónapban mért értékeket, amikor a legtöbb helyen még az 1 mm-t sem érte el a csapadék. Ugyanakkor a harminc napos csapadékösszeg, amely a sokéves átlaghoz viszonyítva, továbbra is elmarad, 25-50 mm-rel kevesebb csapadék hullott a megszokott mennyiséghez képest az elmúlt hónap során. A november közepére erősen kiszáradt, felszínközeli talajréteg most, a Kisalföld kivételével, jelentős nedvességet kapott, különösen a déli és délnyugati területeken, ahol a középső rétegbe is eljutott a víz.
A hőmérséklet az elmúlt hét során meglehetősen széles skálán mozgott, de összességében 2-5 fokkal a megszokott éves átlag alatt maradt. A borongós, párás és ködös napokon a nappali hőmérséklet csupán 2-4 fok között alakult, míg a naposabb tájakon a levegő elérte a 10 fokot. Éjszaka a derült helyeken a hőmérséklet -2 és -5 fok közé süllyedt. Azonban a szerdán érkező hidegfront előtt az ország jelentős részén viszonylag enyhe éjszakák voltak, ahol a minimumhőmérséklet 5-10 fok között mozgott.
Október közepétől kezdődően a száraz, gyakran napos időjárás kedvezően hatott az őszi talajmunkák előrehaladására. A repce szép fejlődésen ment keresztül, köszönhetően az ősz első felében tapasztalt esős, de viszonylag enyhe időjárásnak. Azonban az október közepétől november közepéig tartó száraz periódus következtében a talaj felső rétege, amelyet az őszi gabonák gyökerei érintenek, jelentős mértékben kiszáradt.
A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül keltek, el vannak maradva a fejlődésben, és az átlagosnál hűvösebb november sem segíti a megerősödésüket.
A következő napokban a hazánk északi területein igazi téli időjárás vár ránk, míg a déli régiókban sokkal változékonyabb időjárási viszonyokra lehet számítani. Csütörtök éjszaka nyugat felől újabb csapadékzóna érkezik, amely északon havazást, főként nedves, tapadó havat hoz, míg délen a hó mellett havas esőre és esőre is fel kell készülni. Péntek kora estére mindenütt véget ér a csapadék, de addigra 5 és 20 mm közötti csapadék mennyiségre lehet számítani, a legkevesebb csapadék pedig északnyugaton várható. Az északi és északkeleti vidéken a táj hótakaróval borítódik be, különösen az Északi-középhegység környékén, ahol a hó több napon át is megmaradhat.