Megérkezett a legfrissebb jelentés a magyar földek állapotáról: mit várhatnak a gazdák a közeljövőben? - Agro Napló

Április első felében országszerte alig esett, a hónap közepétől előfordult csapadék pedig nagyon egyenlőtlen területi eloszlásban hullott. Nagy területek kimaradtak a nagyobb esőből, a talaj fölső rétege kiszáradt, így a friss vetés ezeken a részeken nem tud kikelni. A virágzó repce és az őszi búza a mélyebb rétegekben bőven talál nedvességet, de ezeknek a kultúráknak is jól jönne az eső. Szombatig várható is csapadék, de a területi eloszlás nagy különbségeket fog mutatni. Vasárnaptól pedig kissé hűvösebb, és szárazabb időszak kezdődik itthon.
A múlt héten csapadékosabbra fordult időjárásunk, kedden, csütörtökön és pénteken nagy területre kiterjedően hullott eső, zápor. A csütörtökről péntekre virradó éjszaka, valamint pénteken károkozó széllel és apróbb szemű jéggel járó zivatarok is kialakultak. Ezt követően pár nap szárazabb és napos idő után keddtől záporos, zivataros idő következett. A csapadék területi eloszlása igen nagy különbségeket mutat. Összességében az elmúlt 10 nap során a középső és az északi országrészben hullott nagyobb, 20-40 mm közötti mennyiség, míg a Rába tágabb térségében és az Alföld jelentős részén csak 2-10 mm esett. Ezen utóbbi területeken a talaj felső rétege tovább veszített nedvességtartalmából, különösen a Kisalföldön és az Alföldön vannak területek, ahol a felszín közeli réteg kritikusan ki van száradva, a nyári növények szempontjából errefelé aszály van - olvasható a HungaroMet friss agrometeorológiai előrejelzésében.
A 30 és a 90 napos csapadékösszegben hazánk délnyugat-északkeleti tengelyének tágabb térségében van pozitív eltérés a sokéves átlaghoz képest, míg északnyugaton és délkeleten kevesebb esett az elmúlt egy illetve három hónapban az ilyenkor szokásosnál. A fél méternél mélyebb talajréteg nedvességviszonyai is ezeket a területi különbségeket tükrözik, bár ebben a mélységben egyelőre országszerte jó nedvességtartalékok állnak rendelkezésre a növények számára egy esetleges tavasz végi vagy nyári szárazabb időszakra.
Az elmúlt hét időjárása igencsak színesre sikeredett: csütörtökön szokatlan módon megdőlt a napi maximum hőmérsékleti rekord, hiszen a hőmérő higanyszála 30 fok fölé emelkedett. Ezt követően pénteken a felhők sűrű takarója alatt a hőmérséklet jelentős csökkenésen ment keresztül, hiszen napközben alig haladta meg a 10-14 fokot az előző napokhoz képest. A hétvégén viszont a napfényes órák számának növekedésével a minimum hőmérsékletek 10 fok alá estek. A következő héten azonban már érezhetően melegebb levegő érkezett, a hőmérséklet csúcsértéke jellemzően 25 fok körül alakult. A talajhőmérséklet, 5 cm mélységben mérve, naponta 15-18 fok között ingadozik.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése kedvező irányt mutat a megfelelő hőmérséklet és a megfelelő talajnedvesség következtében. A repce már virágba borult, míg a búza szárbaindulásának fenológiai fázisába lépett. A kukorica és a napraforgó csírázása, valamint korai fejlődése szempontjából ideálisak a hőmérsékleti viszonyok, de a talaj felső rétege több helyen sajnos túlságosan száraz. A közeljövőben érkező záporok és a meleg időjárás kedvezően befolyásolják majd a már elvetett növények kelését és fejlődését. Gyümölcsfáink többsége az ország széles területén már elvirágzott, vagy a virágzás végéhez közeledik, ugyanakkor az alma és a körte sok helyen éppen most bontogatja virágait – erre a jelenlegi meleg időjárás igazán kedvező körülményeket teremt.
A következő napokban, egészen szombatig, többfelé várható csapadék: nyugaton tartósabb esőkre, míg keleten inkább záporokra és zivatarokra lehet számítani. A növények lombozata gyakran hosszabb ideig nedves maradhat, ami kedvez a gombás betegségek megjelenésének és terjedésének. Vasárnaptól szárazabb, naposabb időszak kezdődik, újabb csapadék csak a jövő hét végén valószínű. A várható csapadékmennyiség 10-30 mm között alakul, jelentős területi különbségekkel - keleten és délkeleten jellemzően kevesebb eső valószínű. A legtöbb térségben a felső talajréteg kellően átnedvesedik, ami elősegíti a nyári kapás növények korai fejlődését, de főként az Alföldön lehetnek olyan területek, ahol tovább csökken a talajnedvesség.
Pénteken és szombaton, különösen a borongós, csapadékos nyugati tájakon, a nappali maximumok mindössze 15 °C körüli értékekre csökkennek, míg keleten továbbra is a 20-25 °C közötti kellemes hőmérséklet vár ránk. Szombaton és vasárnap észak felől hidegebb légtömegek érkeznek, ami miatt a maximumok 20 °C környékére süllyednek. A jövő hét elején a hajnalok hűvösebbé válnak, fagyzugos területeken pedig gyenge fagy is előfordulhat, de ez nem lesz általános jelenség. A következő hét során a levegő fokozatosan, napról napra melegszik majd, így érdemes készülni a kellemesebb időjárásra.