India tigrisállománya megduplázódott | National Geographic India tigrisállománya drámai növekedésen ment keresztül, hiszen a számuk megduplázódott az utóbbi években. A sikeres védelmi intézkedések, a természetvédelmi projektek és a közösségi összefogás e

A szegénység és az emberi jelenlét ellenére igen pozitív fejleményekről számolhattak be a tigrisvédelem terén dolgozó indiai szakemberek.
India, a világ legnépesebb országa, nem csupán a lakossága, hanem a zsúfoltsága miatt is figyelemre méltó. Itt a vadvilág számára alig marad hely, mégis az elmúlt két évtizedben a tigrisek élőhelye 30 százalékkal bővült, és mostanra ez a terület már 138 200 négyzetkilométerre terjed ki. Ráadásul ezen a hatalmas területen a csúcsragadozó, a tigris és az ember is képes együtt létezni, ami bizakodásra ad okot a természetvédők számára. Ez a példa arra, hogy a fejlődés és a természetvédelmi erőfeszítések egyaránt lehetségesek egy olyan sokszínű és dinamikus országban, mint India.
A csúcsragadozók eltűnése nem csupán azt jelenti, hogy már nem gyönyörködhetünk ezekben a lenyűgöző állatokban, hanem ennek következményei mélyen gyökereznek az egész táplálkozási láncban és az ökoszisztéma működésében is. A hiányuk hatással van az élőlények közötti kapcsolatokra, új betegségek jelenhetnek meg, és az érintett ökoszisztéma védtelenebbé válik. Amennyiben sikerül a csúcsragadozókat visszatelepíteni egy adott területre, ezek a romboló folyamatok visszafordíthatók. Erre kiváló példa a Yellowstone Nemzeti Park, ahol a farkasok visszahozatala után a természet egyensúlya lényegesen javult.
A növényevők számának kontrollálása a ragadozók jelenlétének köszönhetően lehetővé tette a tájsebek regenerálódását, és végre megszűnt a folyók partjainak eróziója. A csúcsragadozók védelme tehát nem csupán esztétikai preferencia kérdése, hiszen nem arról van szó, hogy egy tigris szebb, mint egy szarvas; sokkal inkább a természetes egyensúly fenntartásáról van szó. A tigris az úgynevezett esernyőfajok közé tartozik, ami azt jelenti, hogy az ő védelmük egyben számos más faj megóvását is magában foglalja.
Egy újonnan, a Science folyóiratban közzé tett kutatásban nemcsak a tigris létszámváltozását vizsgálták meg, hanem azt is, hogy a tapasztalt növekedés mivel járt még együtt mind az állatok, mind az indiai lakosság számára. A 2006-tól fogva 4 évente végzett állomány-felmérésekben 44 ezer fő vett részt, és összesen 2,5 millió négyzetkilométernyi terület vizsgálatát végezték el. Ezekből kiderült, hogy a kiinduláskor csak védett területeken élő tigrisek fokozatosan újabb és újabb régiókat hódítottak meg, leginkább a védett területek szomszédságában, és az azokat összekötő területeken.
A tigrisek zöme így is olyan területen élt, amely valamilyen fokú védelem alatt áll, mindössze 11 százalékuk lakhelye volt ezektől független terület, mozaikos vegyes használatú vagy mezőgazdasági régiókban. Ahol nőtt az állomány, ott annak köszönhetően tette ezt, hogy az egyes populációk közti kapcsolatot megerősítették, vagyis a tigrisek békében átjárhattak a szomszédba. Ezeken a területeken óriási a szegénység, a lakosság gyakran kényszerül bozóthús fogyasztására, és ez azzal is jár, hogy irtják a ragadozókat (versenytársakat).
Azonban úgy tűnik, ha a tigrisvédelem hasznát valahogy meg lehet osztani ezekkel az emberekkel, az mindkét fél számára kedvezőbbé teszi a helyzetet. Ha az emberek sorsát javítják, az járhat csak együtt a tigrisek sorsának hosszú távú felemelkedésével. Az urbanizáció helyett a fenntartható vidéki életmód vezet el mind a vadvilág, mind az emberek jobb életéhez. Erre szerencsére számos példa van ma már Indiában.
Az is világos, hogy a tigrisek lakta területen számos más nagy termetű faj is él, így az indiai elefánt, a gaur, az ajakos medve, stb. A tigrisvédelem ezen fajok védelmét is jelenti egyúttal. A tigris-lakta régiókban sokkal nehezebben vetik meg a lábukat az inváziós fajok, és nagyobb a természetes szénmegkötés.
Figyelemre méltó, hogy az emberi létezés nem állította meg a tigrisek terjedését: az újonnan elfoglalt területeken a népsűrűség eléri a 250 főt négyzetkilométerenként, ami több mint kétszerese hazánk népsűrűségének. Érdekes módon a tigrisek által lakott területek 45 százalékán körülbelül 60 millió ember él!
A kutatók kiemelték, hogy India, a sűrűn lakott és sokszor szegény ország, figyelemre méltó eredményeket ért el a tigrisek védelme terén. E sikerek azt mutatják, hogy más nemzetek is képesek hasonló lépéseket tenni, így India tigrisvédelmi programja inspiráló példaként szolgálhat a világ más részei számára.