Még csak tervben van, de már most is használják az egyetemi környezetgazdaságtan oktatásában.


A projekt egy ártatlan, gyermeki kérdéssel vette kezdetét, amely azóta egy széleskörű, elismert és magasan képzett szakemberekből álló csapat elhivatott és komoly munkájának gyümölcsévé vált.

Minden egy ártatlan, gyermeki kérdéssel kezdődött 2019 szeptemberében. A Terra Sanitas tervezője, akinek akkor 10 éves fia éppen a szombati ebéd illatával teli konyhában sertepertélt, váratlanul felvetette egy izgalmas ötletét: miért ne készíthetnének egy "Föld meggyógyítása" társasjátékot, amely a Mars terraformálásának koncepcióján alapul? Az ötlet szikrája azonnal megragadta az apa képzeletét, és elindította a kreatív folyamatot.

Teljesen jogos felvetés, ismerte el a leendő játéktervező, és ezzel el is dőlt, hogy mivel fog foglalkozni a következő 5-6 évben. Az ötletet bemondta a baráti társaságában, akikkel sok más közös mellett hetente játszottak is, és rögtön négyen is csatlakoztak a projekthez.

"A Terra Sanitas egy olyan innovatív társasjáték, amely képes megvalósítani azt a látszólag lehetetlen feladatot, hogy bemutassa bolygónk ökológiai és társadalmi kihívásait, valamint ezek összetett kölcsönhatásait egy valós, versengő kapitalista környezetben. Itt a Földdel való foglalkozás csupán egy eszközzé válik, amely segíthet a mások fölé kerekedésben. Az egy nyertes és több vesztes koncepció jól tükrözi a helyzet paradoxonát. A játék a klasszikus és új mechanikák ötvözésével, valamint a széleskörű játékosszámmal egyedülálló élményt nyújt" - nyilatkozta Pásztor Balázs, alias Nosfi, a Kicktester alapító-vezetője, a Terra Sanitas vezető tanácsadója és tesztelője.

Miután Varga János, az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Karának dékánhelyettese meghallgatta a podcastot, felkérte a fejlesztőket, hogy vegyenek részt a Kutatók Éjszakáján, ahol bemutathatják innovatív játékukat. Ezt követően a Közgazdaság-tudományi, Pénzügyi és Számviteli Tanszék oktatóinak is ajánlotta a projektet. A környezet-gazdaságtan területéért felelős Mile Csilla adjunktus pedig gondoskodott arról, hogy a tavaszi szemeszter kurzusain helyet kapjon a Terra Sanitas. Így közel száz gazdálkodás- és menedzsmentszakos hallgató tanulmányozhatta a környezet-gazdaságtan alapjait kötelező tantárgy keretein belül. Az oktatók remélik, hogy a játék inspirálni fogja a hallgatókat Tudományos Diákkör-dolgozatok elkészítésére is.

Dr. Mile Csilla, az Óbudai Egyetem adjunktusa így fogalmazott: „A játék és a tananyag közötti összefonódások egyértelműek. Az elsőéves hallgatók számára pedig úgy tűnik, maradandó élményeket nyújtott. Tanárként eddig nem volt tapasztalatom az ilyen típusú eszközök használatában, de úgy látom, hogy nemcsak a játék képes a környezet-gazdaságtan szimulálására, hanem a hallgatók is nyitottak és fogékonyak az ilyen tanulási formákra.”

Az Óbudai Egyetem első éves menedzsment- és gazdálkodás szakos hallgatói izgalmas kihívás elé néztek kötelező környezet-gazdaságtan gyakorlati óráik során, amikor részt vettek az Occurensia Primatum - Első kiírás nevű versenykurzusban. A feladatuk az volt, hogy a Terra Sanitas számára projektkártyákat tervezzenek, különböző megadott témákban. A hallgatók közül tizenkét téma közül választhattak, mint például a szabadság és dereguláció, ösztönzés és motiválás, közlekedés, városok, mezőgazdaság, atomenergia, szélenergia, acél, hő, foszfor, homok, hidrogén és mesterséges intelligencia. A projektkártyák értékelése szorosan összefonódott a félévi teljesítménnyel, hiszen a benyújtott munkák minősége beleszámított a gyakorlati jegyükbe. A kurzus március közepén vette kezdetét, és a hallgatók kreativitása április 30-án, az egyetem "Energizáld a világot" című rendezvényén csúcsosodott ki, ahol a csapatok bemutatták az elkészített projektkártyáikat. Az esemény végén egy közös szavazás során dőlt el, melyik alkotás érdemelte ki a legjobbnak járó elismerést.

A játék fejlesztése 5 és fél éve zajlik, ami mögött kiterjedt, szakmailag neves és ismert, kiemelkedő felkészültségű csapat komoly és elkötelezett szakmai munkája van. A játékhoz egész világot alkottak meg, amelynek kidolgozott előzménysztorija a 2030-as évek közepén indul; a játék időszaka pedig a 2060-70-80-as évek.

Pásztor Balázs, ismertebb nevén Nosfi, a társasjátékok világának egyik kiemelkedő alakja, aki a Kicktester alapító-vezetőjeként tevékenykedik. Ő a top3-as társasjáték-szakértők között tartják számon. Horváth Balázs, a crowdfunding tanácsadó, a heavyeuro-társasjátékok nemzetközi színtérén elismert figura, aki korábban a magyar gyökerekkel rendelkező Mindclash Games vezető pozícióját töltötte be.

A Futuremapcol egy innovatív, humanista és technoid szellemben alkotó kreatív kollektíva, amely a játékfejlesztés terén tevékenykedik. Az alapító, Tasi Csaba, aki pénzügyi szakember és zenész egy személyben, valamint Zubor Tamás, a szakterületén elismert újságíró és kommunikációs szakember, egyesítették tudásukat és tapasztalataikat, hogy életre hívják ezt a dinamikus csoportot. A csapat további alapító tagjai között találjuk Deák Anikót, a dizájn és grafika mesterségében jártas arculattervezőt, Galambos Pétert, aki szintén újságírói szerepkörben dolgozik, valamint Harmati Henriket, a kereskedelem és grafika világában otthonosan mozgó szakembert. Szintén fontos szereplői a kollektívának Hohmann Ádám, ismertebb nevén Homen, zenei producer és programozó, valamint Légrádi Zoltán, alias Zoidberg/Noiseberg, aki zenészként, mérnökként és újságíróként egyaránt aktív. A Futuremapcol nem csupán a játékfejlesztésre összpontosít, hanem egy széleskörű szakmai és baráti hálózatra támaszkodva számos izgalmas projektet tervez. Ilyen például a Vol.ca néven ismert online zenegyűjtemény-alkalmazás, valamint különféle játékasztalok és más, tudományos alapokon nyugvó, mégis piacképes ötletek. E projekteket a Terra Sanitas kiadásával párhuzamosan kívánják megvalósítani, ezzel új dimenziót nyitva a kreatív iparban.

Related posts