Magyar-norvég a számok tükrében – ezek a mutatók garantáltan versenyképesek a címvédővel!
A Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) kitűzött céljait már a nemzeti csapat is túlteljesítette. Az MKSZ a kontinenstorna előtt a legjobb hat közé jutást tűzte ki célul Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány irányítása alatt álló együttes számára. A csapat remek formát mutatva, három győzelmet aratva zárta a debreceni csoportmérkőzéseket, majd a Főnix Arénában megrendezett középdöntős szakaszban is újabb három győzelmet könyvelhetett el. Ennek köszönhetően, függetlenül az utolsó forduló kimenetelétől, már biztosította a helyét az elődöntőben. A franciák ellen játszott középdöntős zárómeccsen ugyan megszakadt a válogatott veretlenségi sorozata, de az eddigi teljesítmény minden várakozást felülmúlt. Különösen figyelemre méltó a svédek és a románok legyőzése a torna korábbi szakaszából.
A Franciaország elleni vereség ugyanakkor azt eredményezte, hogy a középdöntős csoportja második helyezettjeként a másik csoportelsőt, az összes eddigi meccsén nyerő Norvégiát kapta ellenfeléül a legjobb négy között a nemzeti csapat. A találkozó favoritjai egyértelműen a norvégok, akik az előző két Eb-t megnyerték, csakúgy, mint a nyári olimpiai játékokat. Nem mellesleg Magyarország legutóbb tíz éve tudta legyőzni Norvégiát. Mégsem minden a címvédő mellett szól!
Az EHF hivatalos Európa-bajnoki weboldalán számos kategóriában találhatunk adatokat a játékosok eddigi teljesítményéről. Ha ránézünk a góllövőlistára, azonnal szembetűnik, hogy a magyar válogatott sztárja, Klujber Katrin jelenleg a norvég klasszis, Henny Reistad előtt jár! Hét mérkőzés után Klujber 46 gólnál tart, míg Reistad 35 találatnál; azonban, ha alaposabban megvizsgáljuk a statisztikákat, kiderül, hogy az ellenfél játéka hatékonyabb. Reistad 57 dobásból 35 gólt szerzett, ami 61,4%-os hatékonyságot jelent, míg Klujber 80 próbálkozásából 46 gólt ért el, ezzel 57,5%-os teljesítményt nyújt. Érdekesség, hogy a magyar csapat legjobb mutatóját Győri-Lukács Viktória tartja, aki a ranglistán a kilencedik helyen áll, eddigi helyzeteit 70,2%-os arányban értékesítette (47/33). Ezzel szemben a norvég Deila Thale Rushfeldt 67,6%-os teljesítménnyel próbálja megközelíteni Viktória eredményeit (37/25).
A magyar válogatott védekezése a torna korábbi szakaszában eddig kiválóan teljesített. A kapusok versenyében Szemerey Zsófi kiemelkedően szerepel, hiszen a 153 kapura irányuló lövésből 60-at sikerült hárítania, ezzel az összes kapus között az ötödik helyen áll a védések számát tekintve. Ezzel szemben norvég "szakmabelje", Silje Solberg-Oesthassel 133 lövésből 49-et tudott megfogni, míg Böde-Bíró Blanka 91-ből 23 alkalommal védett. Norvégia kapuját Solberg mellett Katrine Lunde és Eli Marie Raasok is védte, közülük az utóbbi kiemelkedik a legjobb védési statisztikával, hiszen 48,89 százalékos átlaggal büszkélkedhet, azonban eddig csupán három mérkőzésen kapott lehetőséget a bizonyításra. Érdekes megjegyezni, hogy a torna eddigi legemlékezetesebb öt védése között egyik csapat kapusa sem található.
A mérkőzések helyszínén szurkolók számára már megszokottá vált, hogy az EHF minden egyes lövés után megjeleníti az eredményjelzőn a lövések sebességét. Ezúttal sem volt ez másképp, és a statisztikák alapján izgalmas ranglista állt össze. A lista 10. helyén Kuczora Csenge található, aki a franciák ellen leadott 106,49 km/órás fantasztikus lövésével büszkélkedhet. A magyar csapat további tehetségei is helyet kaptak a rangsorban: Vámos Petra 103,25 km/órás, Simon Petra pedig 102,74 km/órás lövésével emelkedett ki, míg Klujber 102,35 km/órás sebességgel zárta a sort. A norvég csapatból egyedül Reistad került fel a listára, aki a csapata hetedik mérkőzésén 103,5 km/órás lövéssel célozta meg a kaput.