Egy magyar holokausztregény is helyet kapott a New York Times éves toplistáján.


A New York Times az év tíz legmeghatározóbb olvasmányélménye közé emelte Debreczeni József "Hideg krematórium" című művét.

A szöveg egyedivé téve: Ez a válogatás a szerkesztőség tagjainak ajánlásaiból készült. A "Hideg krematórium" című művet először 1950-ben publikálták Jugoszláviában, míg Magyarországon csupán idén láthatta meg a napvilágot a Jelenkor kiadásában. Az 1978-ban elhunyt szerző, aki 39 éves volt, amikor deportálták, naplóregényében osztja meg auschwitzi tapasztalatait és élményeit.

Egy marhavagonban figyeli deportált társát, akinek keze még mindig őrzi a láncdohányosok jellegzetes mozdulatait. Amikor Auschwitzba érkeznek, összefut azzal a bárzongoristával, akit otthon mindig is elkerült. Ez a történet túlmutat az akasztófahumoron, hiszen egy kitartó küzdelem az emberiesség megőrzéséért, az elképzelhetetlen valóságok elfogadhatóvá tételéért folytatott harc. Aki közhelyekre vágyik, keressen máshol: Debreczeni tanúja és hírnöke volt az emberi lét legfényesebb és legsötétebb pillanatainak, és ami a leglényegesebb: mindezt nekünk is megmutatta.

Lapunknak lehetősége nyílt beszélgetni Alexander Brunerrel, az író unokaöccsével, aki a legújabb könyv megjelenése kapcsán osztotta meg gondolatait.

Related posts