A Magyarországon és az Egyesült Államokban is állampolgársággal rendelkező egyének távmunka keretein belüli foglalkoztatása számos adózási és bevallási kihívást vet fel. Az ilyen kettős állampolgárok esetében különösen fontos figyelembe venni a két ország


Egy magyarországi belföldi székhellyel rendelkező vállalkozás megbízási szerződés keretében foglalkoztat egy kettős - magyar-amerikai - állampolgárt. Az olvasónkban felmerültek adózási és bevallási kérdések ezzel a helyzettel kapcsolatban, amelyeket Horváthné Szabó Beáta adószakértő világított meg az Adózóna portálján.

A kérdés részletesen a következőképpen fogalmazható meg: egy magyarországi székhellyel rendelkező társaság, amelynek az Egyesült Államokban nincsenek telephelyei, megbízási szerződést kíván kötni egy olyan magánszeméllyel, aki kettős állampolgár, azaz magyar és amerikai állampolgársággal is rendelkezik, továbbá magyar lakcímmel bír. A megbízási szerződés értelmében a magánszemély tevékenysége, amelyet bázistevékenységként emelnek ki, az Egyesült Államokban zajlana. Azonban a megbízó igénybe vehetne konzultációs célból személyes megjelenést is, amely várhatóan évente 1-2 alkalommal Magyarországon történne. Az alábbi kérdésekben szeretnénk kérni az Ön állásfoglalását!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az önálló tevékenységből származó jövedelem adózási helye alapvetően a magánszemély lakóhelye szerinti ország. Viszont, ha a magánszemély a tevékenységét egy állandó telephelyen végzi, akkor a jövedelemszerzés helye a telephely elhelyezkedésének országára változik.

A kérdésben említett magánszemély a magyar lakcímének következtében magyar adóilletőségűnek minősül, így Magyarországon adókötelezettsége keletkezik. Mivel a jövedelem alapvetően Magyarországról származik, a magyar illetőségű egyéneknek a Magyarországon szerzett jövedelmük után itt kell teljesíteniük az adófizetési kötelezettséget. Amennyiben azonban a tevékenység végzéséhez az Egyesült Államokban állandó bázis van, ezt érdemes a megbízási szerződésben rögzíteni. Ilyen esetben a külföldi napokra eső díj jövedelemforrása külföldről származik, így Magyarországon az szja-előleg megfizetésére nem lesz szükség, csupán a magyar munkavégzésből származó jövedelem után kell adót fizetni.

A magyar részt az önálló tevékenységre vonatkozó általános rendelkezések szerint kell bevallani a 08-as bevallásban. Míg amikor a tevékenységvégzés helye az Egyesült Államok, akkor az ön által hivatkozott rendelkezés értelmében nem kell szja-előleget levonni. A 08-as bevallás 315-ös sorában kettős adóztatást kizáró egyezmény hiányában külföldön is adózott jövedelem soron kell a jövedelmet bevallani. Az M30-as igazoláson is ennek megfelelő tartalmú sorban kell majd a jövedelmet szerepeltetni és a levont előlegnél csak a magyar napokra jutó jövedelemből levont előleg szerepel.

A magyar személyi jövedelemadó-bevallás során az adóév végén fontos, hogy a jövedelmet bejelentsük, még akkor is, ha azt külföldön adózták. Azonban a kettős adóztatást elkerülő egyezmények értelmében ez a jövedelem a belföldi adóalapba is be kell, hogy kerüljön.

Ha az adóévi összevont adóalapnak az Egyesült Államokból származó jövedelem is részét képezi, amely után a magyar illetőségű magánszemély a jövedelemszerzés helye szerinti államban, azaz az Egyesült Államokban jövedelemadót fizetett, a számított adót csökkenti a jövedelem után ott megfizetett adó 90 százaléka, de legfeljebb e jövedelem adóalapjára az adó mértékével megállapított adó.

Fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben nem áll rendelkezésre nemzetközi szerződés, a külföldön megfizetett jövedelemadó nem számítható be az azon jövedelmeket terhelő adók közé, amelyek esetében a jövedelemszerzés Magyarország területén történt. Ez különösen igaz olyan esetekben, amikor a magánszemély hazánkban végzett munkát. Emellett nem vehető figyelembe jövedelemadóként az a pénzösszeg sem, amely a jövedelemszerzés helye szerinti államban a jövedelem után kivetett adó visszatérítéseként kerül a magánszemélyhez, amennyiben az a külföldi jogszabályok alapján történik [szja-törvény 32. § (1) bekezdés].

Related posts