A maffiakultúra jelenléte az Európai Bizottságban: egy elgondolkodtató téma, amely a politikai és gazdasági döntéshozatal mélyebb megértéséhez vezethet. A titokzatos kapcsolatok, a hatalmi játszmák és a manipulációs technikák mind olyan elemek, amelyek a


Emily O'Reilly, aki februárban búcsúzik az Európai Unió ombudsmani posztjától, éles bírálatot fogalmazott meg az Európai Bizottság működésével kapcsolatban – számol be róla a V4NA nemzetközi hírügynökség. A Politico EU Confidential podcastban elhangzottak szerint O'Reilly úgy véli, hogy a bizottság tevékenységét egyre inkább az átláthatatlanság jellemzi, és a vezetésében egyfajta „maffiakultúra” van jelen. Kiemelte, hogy Ursula von der Leyen elnök felelőssége megkérdőjelezhetetlen, mivel hivatali ideje alatt soha nem találkozott vele. A bizottság vezetésében részt vevő tanácsadókat pedig „consiglieriként” jellemezte, utalva ezzel a maffiavezérek titkos tanácsadóira.

O'Reilly megállapítása szerint a bizottság rendszerint elutasítja a dokumentumok megosztására irányuló kérelmeket, még abban az esetben is, ha azok jogi keretek között állnak.

- nyilatkozta. Az ombudsman kifejtette, hogy az uniós képviselők gyakran fordultak hozzá azzal a kérdéssel, hogyan lehetne világosabbá tenni a bizottság működését. Sajnos, erre a kérdésre ő sem tudott konkrét választ adni.

Emily O'Reilly 11 éven át látta el az ombudsmani feladatokat, ahol főként az átláthatóság és az összeférhetetlenség kérdéseivel foglalkozott. Bár a hivatala a szabályok betartásának előmozdítására hivatott volt, döntései nem rendelkeztek kötelező érvénnyel. Ennek következtében Ursula von der Leyen és vezető tanácsadói szinte mentesültek a felelősség alól, lehetőséget kapva arra, hogy cselekedeteiket a megfelelő következmények nélkül folytathassák.

Wolczyk álláspontja szerint az uniós vezetők folyamatosan figyelmen kívül hagyják a választások eredményeit, különösen a jobboldali erők megerősödését. Ehelyett a liberális narratívát erőltetik az európai politikai diskurzusra.

- tette hozzá Wolczyk, miközben a gondolataiba mélyedt.

Az Európai Tanács frissen kinevezett elnöke, António Costa, Wolczyk véleménye szerint tovább fokozza a korrupcióval kapcsolatos aggodalmakat. Costa, aki korábban Portugália miniszterelnökeként tevékenykedett, egy lítiummal és megújuló energiával összefüggő korrupciós botrány következtében kényszerült távozni posztjáról, ahogyan azt a V4NA is beszámolja.

Wolczyk véleménye szerint Costa kinevezése mögött részben Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, részben pedig Olaf Scholz német kancellár támogatása áll. Mindketten szoros szövetséget ápolnak a szocialista politikai vezetőkkel. Érdekesség, hogy mind Sánchez, mind Scholz neve korábban már felmerült korrupciós ügyek kapcsán, és a vádakat azóta sem sikerült maradéktalanul tisztázniuk.

Related posts