Ma ünnepeljük a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját. Ez a nap arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenki, aki érintett ilyen helyzetben, megtalálja a szükséges támogatást és segítséget. Ne feledd, nem vagy egyedül, és mindig van lehetőség a vál


Cselekedjünk együtt, hogy csökkentsük az áldozatok számát, és tegyünk meg mindent a nők elleni erőszak megelőzéséért!

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját először 1981-ben ünnepelték meg, emlékezve a Dominikai Köztársaságban meggyilkolt Mirabal nővérekre. Ők voltak azok a bátor nők, akik a diktatúra sötét időszakában kiálltak a nők jogaiért, hangot adva az elnyomás ellen. Tragikus haláluk világszerte megrázta az embereket, és az emléknap létrejötte óta minden évben emlékeznek rájuk, hogy felhívják a figyelmet a nők elleni erőszakra és a jogegyenlőség fontosságára. Ez a nap nem csupán az emlékezésről szól, hanem a változás iránti elkötelezettségünkről is.

Bár az utóbbi évtizedekben egyre több helyen nyert teret ez az esemény, Magyarországon sajnos továbbra is elhanyagolt figyelmet kap. Az itteni áldozatok száma nem marad el a nemzetközi adatoktól, és bár kulturális eltérések is léteznek, a nők elleni erőszak problémája világszerte jelen van. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy minél szélesebb körben terjedjenek el azoknak a segélyszervezeteknek a hírei, akik támogatást és segítséget nyújtanak a bántalmazott nők számára.

A NANE (Nők A Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Magyarország egyik legismertebb szervezete, amely elkötelezetten küzd a nők elleni erőszak felszámolásáért. 1994-es megalakulása óta, immár három évtizede, támogatja az erőszak áldozatait. Milyen formában? Legfőképpen ingyenesen elérhető segélyvonalán, jogi tanácsadással, valamint pszichológiai támogatással áll az érintettek rendelkezésére. Érdemes megemlíteni, hogy ez a segélyvonal nem csupán azok számára elérhető, akik közvetlenül érintettek, hanem azoknak is, akik aggódnak szeretteikért, akik sajnos erőszak áldozatául estek.

A Patent Egyesület 2006-ban alakult, és elsősorban a női jogok védelmére, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak támogatására összpontosít. Az egyesület rendszeresen tart workshopokat és előadásokat, amelyek célja az ismeretterjesztés és a tájékoztatás. A Patent Egyesület honlapján keresztül bármelyik nő kérhet jogi segítséget, aki úgy érzi, hogy falakba ütközött.

Az Országos Krízis és Információs Telefonszolgálat (OKIT) szintén egy fontos hazai segítő csoport, amely az erőszak áldozatait támogatja. Az OKIT 24 órában elérhető segélyvonala (06-80-20-55-20) azonnali segítséget nyújt azoknak, akik válsághelyzetbe kerültek. A telefonszolgálat nem kis megnyugvást ad az érintetteknek, hiszen minden hívásra gyorsan és hatékonyan tud reagálni. Amikor pedig azt mondjuk, hogy minden, akkor szó szerint mindenre gondolunk, a fizikai erőszaktól, a szexuális bántalmazáson keresztül a lelki abúzusig.

A MONA (Magyarországi Nők Alapítvány) elsősorban olyan programokat szervez, amelyek célja a nők jogainak védelme és a hiteles tájékoztatás. Az alapítvány külön figyelmet fordít a fiatalok oktatására, hiszen a megelőzés egyik legfontosabb eleme a tudatosság növelése. Workshopokat, kerekasztal-beszélgetéseket és kampányokat tartanak, hogy felhívják a figyelmet az erőszak következményeire, vagy akár arra, hogy tisztázzák az erőszak fogalmát.

Ma már egyre több szervezet biztosít online segítséget is. Felmerül a kérdés, hogy miért lenne egyszerűbb egy online kapcsolatfelvétel, mint az azonnal telefonhívás? A szomorú válasz a következő: így azok a nők is kérhetnek segítséget, akik félnek nyilvánosan fellépni vagy azonosítható módon segítséget kérni. Online fórumok, e-mailes tanácsadás és közösségi média csoportok is rendelkezésre állnak, ahol az áldozatok névtelenül oszthatják meg tapasztalataikat, hogy segítséget kapjanak.

November 25. egy olyan nap, amely emlékeztet minket azokra a nőkre, akik a bántalmazás sötét árnyékában éltek. Ez a dátum nem csupán a fájdalmukra hívja fel a figyelmet, hanem arra is, hogy a társadalomnak el kell köteleznie magát a változás mellett, hogy a jövőben senkinek ne kelljen ilyen borzalmakat elszenvednie.

Legyünk figyelmesek a körülöttünk élőkre, különösen a bántalmazott nők helyzetére, és tegyünk meg mindent azért, hogy időben észrevegyük a szükségleteiket, így hatékony segítséget nyújthassunk számukra.

A NANE Egyesület adatai alapján Magyarországon évente körülbelül 50 nő életét oltja ki a párkapcsolati erőszak, azonban ez csupán a jéghegy csúcsa. Sokan vannak, akik ugyan megússzák a tragédiát, de mindennapjaikat a fizikai vagy lelki bántalmazás árnyékában kénytelenek élni.

Related posts