Új kezdeményezés keretében állatvédelmi programot indítanak a börtönökben, melynek célja, hogy a rabok felelősséget vállaljanak az állatok iránt, és ezzel párhuzamosan javítsák saját mentális állapotukat. Az állatokkal való foglalkozás nemcsak a rehabilit

A program lényege, hogy menhelyi kutyák kerülnek ideiglenesen két hazai börtönbe, ahol az elítéltek - szakemberek irányításával - gondoskodnak az állatokról, valamint tanulnak tőlük és velük.
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány, együttműködve a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával, új és különleges állatvédelmi programot indít a magyar börtönökben. Az innovatív kezdeményezést Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos is támogatja, ami még nagyobb jelentőséget ad a projektnek - áll a keddi közleményben.
A közlemény alapján a program célja, hogy menhelyi kutyák időszakosan két magyar börtönbe kerüljenek, ahol a rabok - szakértők felügyelete mellett - felelősséget vállalnak az állatokért. E folyamat során nemcsak az állatok jólétére ügyelnek, hanem tanulnak is tőlük, valamint közösen tapasztalatokat szereznek.
A közös célok erősítéseként együttműködési megállapodást kötött Vetter Szilvia, az alapítvány kuratóriumi elnöke, valamint Tóth Tamás bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának képviseletében Schmehl János bv. vezérőrnagy, aki az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyetteseként vett részt az eseményen. A rendezvényen jelen volt Ovádi Péter, az állatvédelemért felelős kormánybiztos is – áll a közleményben.
Ahogy hangsúlyozták, a célkitűzés kettős: egyrészt elősegíteni a fogvatartottak társadalmi reintegrációját, másrészt pedig valós segítséget nyújtani a hazai állatvédelem számára. Az alapítvány közel 17 millió forinttal járul hozzá a Magyarországon páratlan program megvalósításához.
A támogatás révén felépítik a kutyák számára elengedhetetlen kenneleket, és biztosítják az elhelyezésükhöz, valamint gondozásukhoz szükséges eszközöket és felszereléseket. Emellett nagy hangsúlyt fektetnek a megfelelő higiéniai körülmények megteremtésére is. A célkitűzés az, hogy a gazdátlan kutyák nyugodt és biztonságos környezetben élhessenek, ahol rendszeresen tapasztalhatják az emberi törődést, és méltó körülmények között várják, hogy véglegesen otthonra leljenek – emelték ki a projekt felelősei.
A program megvalósításában a Pumi Veszprémi Állatmenhely Alapítvány is aktívan részt vesz, lehetővé téve, hogy először tíz kutya kerüljön a büntetés-végrehajtási intézetekbe – öt Veszprémbe, öt pedig Tiszalökre. Az elítéltek számára hamarosan megkezdődik az állatok szakszerű gondozására való felkészítés – áll a közleményben.
Bár a börtönök és a kutyák közötti kapcsolat már régóta létezik – hiszen jelenleg 123 szolgálati kutya segíti a büntetés-végrehajtási szervezet munkáját –, a legújabb kezdeményezés új irányt ad az állatvédelem és a rehabilitációs tevékenységek összefonódásának. A kutyák jelenléte nem csupán a fogvatartottak lelki egészségére gyakorol pozitív hatást, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy megtanulják a gondoskodás és a közösségi élet alapvető értékeit. Ezzel párhuzamosan a kutyák is szocializációs folyamaton mennek keresztül, amelynek során megtanulják, hogyan bízhatnak az emberekben, és elsajátítják az alapvető engedelmességi parancsokat – emelték ki a közleményben.