Lakhatási válság a felsőoktatásban: A 310 ezer hallgatóra mindössze 50 ezer kollégiumi férőhely áll rendelkezésre, ami súlyos problémákat okoz a diákok számára.

Míg a felsőoktatásba felvett diákok száma folyamatosan növekszik, addig a kollégiumi férőhelyek száma sajnos egyre csökken.
A hazai felsőoktatás egyik legsúlyosabb kihívása a hallgatók lakhatása. Minden évben a diákok tömeges túljelentkezéssel találkoznak a kollégiumi férőhelyekért, és a helyzet folyamatosan romlik – áll a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) friss közleményében.
Míg a kollégiumi díjak évek óta viszonylag stabilan, 10 és 20 ezer forint között ingadoznak - immár 15 éve -, az albérletpiac drámai változásokon ment keresztül. Néhány nagyvárosban az elmúlt öt évben a bérleti költségek akár 120 százalékkal is megnövekedtek, Budapesten pedig szinte reménytelen havi 200 ezer forint alatt megfelelő lakást találni.
Egy mai 25 éves fiatalnak körülbelül 60 évet kellene spórolnia, hogy önerőből lakást tudjon vásárolni. Ez a hosszú távú célkitűzés rengeteg türelmet és kitartást igényel, hiszen a lakásárak folyamatosan emelkednek, és a fiatalok számára ez komoly kihívást jelent.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a felsőoktatásba felvett hallgatók száma meredeken emelkedik. Míg 2020-ban csupán 61 ezer fiatal kezdte meg tanulmányait, addig 2023-ra ez a szám már meghaladta a 106 ezret, és a 2024-es előrejelzések is hasonlóan magas létszámot jósolnak. Ezzel szemben a kollégiumi férőhelyek száma nemcsak hogy nem nőtt, hanem az elmúlt években csökkent. Ennek egyik fő oka, hogy sok kollégiumi épületben a korábban többágyas szobák helyett most már kétszemélyes helyiségeket alakítottak ki. Ez ugyan kényelmesebb életkörülményeket biztosít a diákok számára, de drámaian csökkenti a befogadóképességet.
Egyedi anyagi támogatási lehetőségek rászoruló egyetemisták számára: felfedezhető szociális ösztöndíjak a felsőoktatás világában.
Az ügy jelentőségét jól mutatja, hogy a HÖOK kiemelt figyelmet fordít a kérdéskörre. Az "Egyetem ilyen:" elnevezésű országos fórumsorozat már négy helyszínen zajlott, és minden alkalommal a lakhatás vált a legfőbb problémává. Áprilisban az ELTE, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Semmelweis Egyetem hallgatói lehetőséget kapnak arra, hogy megosszák saját tapasztalataikat és ajánlásaikat. A fórumsorozat célja, hogy közvetlen kapcsolatot építsen ki a hallgatókkal, így feltérképezve a felsőoktatás előtt álló legfontosabb kihívásokat, és ennek nyomán egy országos problématérképet alakítson ki, amely megalapozhatja a lehetséges megoldások kidolgozását.