Közeleg a pápaválasztás, és új, izgalmas részletek láttak napvilágot!


A Vatikán hivatalosan is megerősítette, hogy a közelgő pápaválasztáson minden bíboros részt vehet a szavazásban, így felülírták a korábban érvényes 120 fős korlátozást. Az elkövetkező konklávén 133 bíboros fog részt venni, közülük a legnagyobb arányban az európaiak képviseltetik magukat, de minden kontinens is jelen van – tájékoztatott az Index.

A Szentszéki Sajtóiroda szerdai nyilatkozata alapján az Általános Kongregációban összegyűlt bíborosok megerősítették, hogy a konklávén részt vevő minden bíboros szavazati joggal bír. Ez a határozat érvényteleníti az Universi Dominici Gregis apostoli konstitúció 33. pontjában foglalt, 120 fős szavazói létszámkorlátozást.

A bíborosok hangsúlyozták, hogy Ferenc pápa pápasága alatt több mint 120, nyolcvan év alatti bíborost nevezett ki. Az apostoli konstitúció 36. paragrafusa alapján pedig minden olyan bíboros, aki megfelel a szükséges követelményeknek, "kinevezésük pillanatától fogva jogosult a pápa megválasztására".

A nyilatkozatban a bíborosok elismerésüket fejezték ki Giovanni Angelo Becciu bíborosnak, aki úgy döntött, nem vesz részt a május 7-én kezdődő konklávén. "A kongregáció tudomásul vette, hogy az egyház javát szem előtt tartva, és hogy hozzájáruljon a konklávé nyugalmához, közölte döntését, hogy nem vesz részt a konklávén" - áll a közleményben. A bíborosok reményüket fejezték ki, hogy

"A vonatkozó jogi hatóságok véglegesen rögzíthetik a tényállást a Becciu bíboros ellen indított korrupciós ügy kapcsán."

A Vatican News legfrissebb információi alapján a pápaválasztásra 71 ország 5 földrészéről érkező 135 bíboros kapott meghívást. Azonban ketten egészségi állapotuk miatt nem tudják képviselni magukat, így végül 133 bíboros fog részt venni a szavazáson. A konklávén a résztvevők között 17 afrikai, 15 amerikai, 17 ázsiai, 18 európai és 4 óceániai bíboros található.

Tizenkét ország – köztük Haiti, a Zöld-foki-szigetek, a Közép-Afrikai Köztársaság, Pápua Új-Guinea, Malajzia, Svédország, Luxemburg, Kelet-Timor, Szingapúr, Paraguay, Dél-Szudán és Szerbia – most először küld bíborost a pápaválasztásra. Ez a történelmi lépés új fejezetet nyithat a katolikus egyház életében, és lehetőséget teremt a globális képviselet fokozására.

A Sixtus-kápolnába május 7-én 53 európai, 37 amerikai (ebből 16 észak-amerikai, 5 közép-amerikai és 17 dél-amerikai), 23 ázsiai, 18 afrikai és 4 óceániai bíboros érkezik. A kontinensek szerinti megoszlás színes képet fest a globális egyház vezetéséről.

A konklávé legfiatalabb tagja a 45 éves Mikola Bychok, aki ukrán gyökerekkel bír és Ausztráliában él. Ezzel szemben a legidősebb résztvevő a 79 éves spanyol bíboros, Carlos Osoro Sierra. Érdekesség, hogy a résztvevők közül a legnagyobb csoportot, összesen 13-an, a 78 évesek alkotják. A bíborosi testületben öten még II. János Pál pápa által lettek kinevezve, köztük Erdő Péter is, míg huszonketten XVI. Benedek pápasága alatt kapták meg a rangjukat. A legnagyobb arányt, 108 bíborost Ferenc pápa nevezett ki.

A pápaválasztók sorában 33 szerzetes található, akik 16 különféle rendet képviselnek. Az összetétel változatos: öten a szalézi rend tagjai, négyen a ferencesek, hárman a minoriták, míg két-két domonkos, lazarista, redemptorista és verbita is jelen van a konklávén, így gazdagítva a szellemi sokszínűséget.

Related posts