**Koalíciós Telenovella** A város szívében, ahol a politikai intrikák és a szenvedélyes érzelmek találkoznak, egy új fejezet kezdődik. A városvezetésért folytatott harc nem csupán a hatalomról szól, hanem titkos románcokról, árulásokról és váratlan szöve


A hatalom elosztása körüli huzavona egyre inkább egy lányregény izgalmaira emlékeztet, tele intrikákkal és váratlan fordulatokkal. Az elnök, akárcsak egy regény hőse, láthatóan mindent megtesz, hogy megőrizze a hatalmát, a privilégiumait, s főként a mentelmi jogát. A frissen körvonalazódó koalíció, amely még meg sem alakult, máris a szakadás szélén áll, a közös elnökjelölt kiválasztása miatt. Markó Béla, az RMDSZ korábbi elnöke a Szövetségi Képviselők Tanácsának pénteki marosvásárhelyi ülésén megjegyezte, hogy a kormánykoalíció formálódása "szokatlan", és a 1996-os eseményekre emlékezteti, amikor először hívták meg az RMDSZ-t a kormányzásra. Ezúttal azonban nem ideológiai alapokon próbálnak együttműködni, hanem a 1990 óta követett út folytatására törekednek. A vasárnapi parlamenti tárgyalások során a PSD, PNL, USR, RMDSZ és a nemzeti kisebbségek alkotta Európa-párti koalíció új fordulója kezdődött, amelynek középpontjában a képviselőház és a szenátus vezető pozícióinak elosztása állt. A négy pártnak sürgősen meg kellett beszélnie a közös elnökjelöltet is. Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy a koalíció számára csupán egy jelölt jöhet szóba, elkerülve ezzel a szavazók polarizálódását. A liberálisok megbízott elnöke is egyetértett abban, hogy csak egyetlen, stabil és megbízható jelölt garantálhatja Románia kiszámíthatóságát. Mindezek mellett máris felmerülnek az újabb elnökválasztás körüli pletykák, miszerint a jobb- és baloldal külön jelöltet indítana. A jelenlegi elnök, aki mandátuma végéhez közeledve "minden is" szeretett volna lenni, most, miután nem sikerült a NATO-nál és az EU-nál elérnie céljait, a szenátus elnöki posztját is elveszítve, bejelentette, hogy a Cotroceni palotában marad, amíg az új, törvényesen megválasztott elnök hivatalba nem lép. Ez a kijelentés heves vitákat robbantott ki, sokan azt állítják, hogy a jelenlegi államfő elárulta a románok bizalmát, mivel a PSD-t kormányzó partnerként fogadta el, holott erre esküdött, hogy soha nem fog kormányt alakítani a párttal.

Vannak olyan vélemények, hogy a jelenlegi, úgymond Európa-párti koalícióból egyetlen név sem esélyes egy Georgescu-típusú jelölttel szemben. Felmérések szerint az, hogy az emberek olyan jelöltet szeretnének, aki nem hajt fejet a multinacionális cégek előtt, aki választ ad arra, hogy miért Románia az egyetlen állam, amely egyetlen multinacionális cégre sem szabott ki pénzbírságot, és akit érdekel azok sorsa, akik a kényelmes bársonyszékbe juttatták. Egy olyan jelöltre van szükség - mondják -, aki képes bizonyos problémák megválaszolására, aki megérti a lakosság üzeneteit, és meg tudja szólítani a lakosságnak azt a részét, amelyik ma már nem tartja azt, hogy méltó románnak lenni. A telenovella tehát folytatódik, és bár sürget az idő, nem igazán tiszta a vége.

Related posts