Egy korábbi Trump-szövetséges felfedte titkait: most valóban elérkezett az idő, hogy az elnök igazán megmutassa harapós oldalát.

Trump keményebb álláspontot vesz fel Oroszországgal szemben, miután "valóban egy vonalba került" Ukrajnával, nyilatkozta csütörtökön az amerikai elnök korábbi különmegbízottja - írja a Reuters.
Kurt Volker, aki Trump első elnöki ciklusában Ukrajna-tanácsadóként és a NATO korábbi nagyköveteként tevékenykedett, a Reutersnek nyilatkozva kifejtette, hogy az amerikai elnök második mandátumát azzal indította, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz intézett egy kihívást: a béke elérését a "könnyű úton" vagy a "nehéz úton" kívánja biztosítani.
Volker a kijevi biztonsági konferencia keretein belül hangsúlyozta, hogy Trump elnökségének első 100 napja után, Putyin háborúval kapcsolatos kiszolgáltatottságát figyelembe véve, egyre inkább a "nehéz utat" választja.
Azt hiszem, Ukrajna számára létfontosságú a harcok lezárása, és most, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna valóban egy irányba mutatnak, egyértelművé válik, hogy Putyin nem hajlandó véget vetni ennek a konfliktusnak.
- mondta Volker, aki 2019-ben lemondott tanácsadói pozíciójáról, miután megnevezték egy, a Trump-adminisztrációról szóló bejelentésben.
A februári, Trump és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti kudarcba fulladt találkozó után a két fél jelentős lépéseket tett a kapcsolatok helyreállítása érdekében. Washingtonban aláírtak egy megállapodást, amely az ásványkincsek területén biztosít elsőbbségi hozzáférést az Egyesült Államok számára az új ukrán ásványkincs-ügyletekhez. Ezt a megállapodást ma az ukrán parlament is hivatalosan jóváhagyta.
Volker szerint ez Trump számára "politikailag fontos", mert így megmutathatja támogatóinak, hogy Ukrajna maga fizet, nem az amerikai adófizetők pénzét használja.
Miközben Ukrajna abban bízik, hogy a csütörtöki parlamenti szavazás után új amerikai fegyverek érkezhetnek az országba, Trump egyelőre tartózkodik attól, hogy a "katonai aspektusokról" beszéljen, hiszen célja, hogy Putyint rábírja a harcok lezárására.
Biztonsági szempontból ez érdekeltséget ad az USA-nak Ukrajna jólétében, gazdasági fejlődésében, biztonságában és túlélésében
„Nem világos, milyen konkrét kötelezettségeket vagy elkötelezettségeket vállalna az Egyesült Államok Ukrajna védelme érdekében. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy bármi is kizárt lenne” – mondta Volker.