Kisebbségi jogok lábbal tiprása: A társadalmi igazságosság árnyékában A kisebbségi jogok védelme nem csupán jogi kérdés, hanem alapvető emberi méltóságunk megőrzésének záloga is. Amikor a kisebbségek jogait figyelmen kívül hagyják, vagy éppen ellenkezőle
A sepsiszentgyörgyi Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat a közelmúltban határozott lépéseket tett a kisebbségi jogok megsértése ellen. Ez a civil szervezet nem csupán a problémákra irányítja rá a figyelmet, hanem szükség esetén jogi lépéseket is kezdeményez a jogorvoslat érdekében. Íme néhány a legfrissebb ügyek közül, amelyekben felléptek.
Csíkszentkirályon sajnálatos módon magyarellenes, erőszakos incidens történt: a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói vandalizmus áldozatává tették a turulszobornál elhelyezett székely zászlót, amelyet letéptek és meggyaláztak.
"Ez a cselekmény nem csupán egy tárgy megrongálása, hanem közösségünk identitásának, történelmének és összetartozásának súlyos támadása. A székely zászló számunkra nem csupán egy lobogó – ez a mi identitásunk, történelmünk és közösségi összetartozásunk szimbóluma. Az ilyen provokatív cselekedetek célja, hogy megingassák közösségünk alapjait, és ezt nem tűrhetjük el" – nyilatkozta egy helyi vezető a falu Facebook-oldalán a megdöbbentő esemény kapcsán. Sajnos ez az eset nem egyedülálló. Csak néhány nappal ezelőtt Kolozsváron egy magyarul beszélő gyermeket bántalmaztak focidrukkerek, ami ismét arra figyelmeztet minket, hogy kisebbségi közösségeink tagjai egyre inkább céltáblává válnak. Az erőszakos cselekedetek és a szimbolikus támadások, mint például a zászló eltávolítása, nemcsak a helyi közösségeket sértik, hanem a társadalmi együttélés alapértékeit is rombolják. Nem tűrhetjük tovább a közösségünk és a kisebbségek ellen irányuló támadásokat. Az ilyen provokációknak nem lehet következmények nélkül maradniuk. A közösségi jelképek védelme alapvető jogunk, és minden jogi eszközt fel kell használnunk annak érdekében, hogy megakadályozzuk az ehhez hasonló események újbóli előfordulását. A társadalom minden szegmensének el kell utasítania az erőszakot és a gyűlöletet, bármilyen formában is csapjanak le ránk. Elvárjuk, hogy az illetékes hatóságok azonnali lépéseket tegyenek az ügyben, és vonják felelősségre az elkövetőket. Közösen kell fellépnünk az erőszak és a provokációk ellen, hogy megőrizzük közösségünk összetartását és a tiszteletet, amely mindannyiunk számára elengedhetetlen érték."
Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat igazgatója ismételten kihangsúlyozta: "határozottan felszólítjuk a hatóságokat, hogy nagyon szigorúan és példamutató módon vonják felelősségre az elkövetőket, akiket sikerült már azonosítani. Annak tükrében, hogy az utóbbi időben gombamód elszaporodtak a személyek közötti, egyéni magyarellenes támadások, akár azt is mondhatjuk, hogy ez most már jelenséggé nőtte ki magát. Ezért tehát nagyon fontos az, hogy az állam nagyon határozottan lépjen fel, és tegye világossá, hogy az etnikai indíttatású erőszakos cselekedeteknek semmilyen formája nem tolerálható."
A Bákói Táblabíróság döntése értelmében elévülés miatt megszüntették az úzvölgyi temetőben zajlott verekedés és rongálás ügyében indított büntetőpert. Ennek következtében a két vádlott, Marius-Constantin Siderof és Valentin Diaconu elkerülte a büntetést. Tavaly októberben a moineşti-i bíróság már elítélte őket: Siderof 2000 lej bírságot kapott, míg Diaconu egy év két hónap felfüggesztett börtönbüntetésre és 60 nap közmunkára lett volna kötelezve. Továbbá mindkét vádlott 1500 euró fájdalomdíjat és 2250 lej ügyvédi költséget is meg kellett volna térítsen Kovács Csaba, a polgári peres fél részére. A Bákói Táblabíróság azonban a büntetőjogi vonatkozásokat elévülésre hivatkozva eltávolította, ugyanakkor a kártérítési kötelezettséget és a perköltségeket továbbra is érvényben tartotta. (közlemény)