II. Efrém Ignác: Csupán annyit kívánunk, hogy béke és stabilitás vegyen körül minket.
II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkája a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt többek között arról, hogy mi a jelenlegi helyzet Szíriában, kik ezek a támadó csoportok, valamint, hogy indulhat-e újabb menekülthullám. Kitért arra is, hogy miért látogatott Magyarországra.
Szíriában váratlanul megindultak a lázadó milíciák offenzívái, miközben az iszlamista csoportok egyre terjeszkednek. Az előrenyomulásuk üteme gyors ütemű, és a szír kormányerők már kénytelenek voltak visszavonulni Aleppóból és Hamából. Ez a helyzet arra utal, hogy Bassár el-Aszad elnök hatalma komoly kihívásokkal néz szembe.
A Magyar Nemzet legfrissebb számában megjelent interjúban II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka osztotta meg gondolatait, többek között arról, hogy:
Ahogy azt már korábban említettük, Orbán Viktor legutóbb a Karmelita kolostor falai között üdvözölte II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkát.
A Szíriában ismét kiújult harcokat alaposan megvizsgálták, és rendkívül aggasztónak ítélték, mivel ezek a konfliktusok újra komoly fenyegetést jelentenek a helyi keresztény közösségek számára.
Magyarország elkötelezetten képviseli a béke eszményét a nemzetközi színtéren, és folyamatosan dolgozik azon, hogy biztosítsa az üldözött keresztények számára a méltó és biztonságos életkörülményeket.
- jelentette ki Orbán Viktor.
Mint megírtuk, a Teherán már nemcsak gazdasági, hanem nagyobb mértékű katonai támogatást is nyújtana Szíriának, többek között rakétákat, drónokat és egyéb katonai felszerelést is szállítanának Bassár el-Aszadnak. Irán célja, hogy az Egyesült Államokkal és Izraellel szemben szövetségesüket erősítsék, és ezt várják Oroszországtól, valamint Iraktól is. Utóbbival pénteken tárgyal Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter Bagdadban.
Az utóbbi héten az Aszad-ellenes lázadók a polgárháború 13 éves történetének leggyorsabb harctéri győzelmét aratták, ezzel súlyos csapást infligálva a kormányerőkre.
Teherán, Moszkvával karöltve, hosszú ideje katonai és gazdasági támogatást biztosít Aszad rezsimjének. Azonban ez a támogatás az utóbbi időszakban mérséklődött, miután a libanoni Hezbollah, Irán legfontosabb szövetségese a régióban, jelentős veszteségeket szenvedett el az Izrael elleni harcok során az elmúlt két hónapban.