**Google Pixel 9a Teszt: Az Okostelefon, Amely Meglep** A Google Pixel 9a érkezésével a vállalat újabb lépést tesz a középkategóriás okostelefonok világában. A készülék nem csupán a megfizethetőségét, hanem a lenyűgöző teljesítményét és a kiváló fényképe

Örülhet, ha ilyen telefonja van: ingyen kap olyan újdonságokat, amelyekért másoknak fizetniük kell
A Google telefonjai között nem létezik olyan, amelynek dizájnja ne szivárogna ki hónapokkal a hivatalos bemutató előtt. Emlékezhetünk, hogy ez történt a Pixel 8 és a tavalyi Pixel 9 széria esetében is, és a napokban boltokba kerülő Pixel 9a sem volt kivétel. A Google kedvező áron kínált mobiljának külsejét már jó ideje figyelemmel kísérhettük, de most végre a kezünkbe is vehetjük. Ez különösen izgalmas, hiszen a telefon bevezetése nem volt éppen zökkenőmentes. Tesztünk során most az Android világ új ár-érték bajnokát, a Google Pixel 9a-t vizsgáljuk meg.
Nem túlzunk, amikor azt írjuk, hogy az év első felét a közép-felső kategóriás mobilok uralták. A Samsungtól új Galaxy A-szériás mobilokat kaptunk, három év kihagyás után pedig az Apple is visszaszállt a bizniszbe az iPhone 16e-vel. Most pedig itt a Google válasza arra, mit is kell tudnia egy telefonnak 250 ezer jó magyar forint környékén. A vállalat egyáltalán nem titkolja, hogy új készülékével az előbb felsorolt telefonoknak mutatna fricskát - meg kell hagyni, ezt kifejezetten jól is teszik. Bár a Pixel 9a messze nem tökéletes mobil, korántsem kell vele akkora kompromisszumokat kötnünk, mint vetélytársai esetében.
A mobiltelefon egy olyan környezetbarát csomagolásban érkezik, amely a Google termékeire jellemző, és benne csupán egy Type-C adatkábelt találunk a készülék mellett. A dizájnja tökéletesen megegyezik a Pixel 9-es széria többi modelljével, azzal a különbséggel, hogy az alumínium keret itt nem fényes, hanem matt felületű, míg a hátlap nem üveg, hanem műanyagból készült. Ezt az utóbbit csak a hivatalos specifikációk átnézése után tudtuk megerősíteni, mivel a tapintás alapján szinte lehetetlen megkülönböztetni a Pixel 9 Pro XL üveg hátlapját a Pixel 9a műanyag változatától.
Az új készülék előlapját egy impresszív, 6,3 hüvelykes P-OLED kijelző díszíti, amely a korábbi modellhez képest jelentős fejlődést mutat. A 1080 x 2424 pixel felbontás és a 120 Hz-es frissítési frekvencia mellett a kijelző HDR-tartalmak megjelenítésekor akár 2700 nites csúcsfényerőre is képes, ami igazán lenyűgöző. A panel teljesítménye kategóriájában kiemelkedő: a betekintési szögek szélesek, a színek élethűek, és a fényerő még a legintenzívebb áprilisi napsütésben is megállja a helyét. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a kijelzőt övező keretet, amely méretében meglehetősen impozáns – szembetűnő, hogy körülbelül kétszer akkora, mint a Pixel 9 Pro XL kijelzője mellett található keret. Érthető, hogy a Google szeretné jelezni a készülék pozicionálását, azonban ezzel a megoldással úgy tűnik, hogy túllőttek a célon, és egy kicsit elnyomják a kijelző valódi potenciálját.
Plusz előny, hogy a dizájn szimmetrikus, ellentétben a Galaxy A56-ban alkalmazott megoldással. A biometrikus azonosítást egy optikai ujjlenyomat-olvasó végzi, amely a nagyobb testvérhez képest kissé lassabb és kevésbé pontos, de végzi a dolgát. Érdekes, hogy a kijelző támogatja az állandó megjelenítést is, ezt viszont külön be kell állítanunk a menüben - akárcsak a 120 hertzes képfrissítést, alapértelmezés szerint mindkettő ki van kapcsolva. A karcok és törések elleni védelemről a Gorilla Glass 3-as üveg gondoskodik, ami már bőven egy évtizedes technológia; valószínű, hogy a Google költségkerete miatt csak ez a megoldás fért bele.
Ahogyan az iPhone 16 is a legújabb A18-as chipet kapta, úgy a Pixel 9a is a Tensor G4-es processzorral érkezik, amely a Pixel 9-es sorozat más modelljeit is hajtja. Ennek eredményeként a teljesítmény szempontjából nem szenved hiányt a készülék, ám érdemes megemlíteni, hogy a Google technológiai újítása nem igazán képes felvenni a versenyt a Qualcomm és az Apple legjobbjával. A Snapdragon 8 Elite és az Apple A18 minden szempontból felülmúlja a Tensor G4-et a szintetikus tesztek során, de a mindennapi használatban a Google lemaradása szinte észrevétlen.
A Pixel 9a készülékben nyolc gigabyte memória található, ami jelenleg bőségesen elegendő ahhoz, hogy több alkalmazást párhuzamosan futtassunk, és kihasználhassuk az AI funkciók széles skáláját – ezekből bőven akad a telefonban. A Pixel 9 széria talán a legfejlettebb okostelefon, amit valaha is megalkottak. Ezt részben olyan apró, ám annál hasznosabb újításoknak köszönheti, mint például a távolból hallható dal címének automatikus megjelenítése a zárolt képernyőn, vagy a kezdőképernyő bal felső sarkában található "At a Glance" funkció, amely aktuális információkat biztosít, legyen szó közelgő eseményekről vagy az időjárás állapotáról.
Ha már a Google-ról beszélünk, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Gemini nevű innovációt sem, amely a Pixel telefonok szerves részévé vált. A Geminitől gyakorlatilag bármit kérdezhetünk, és nagy valószínűséggel hasznos választ kapunk. A Pixel 9a tulajdonosai számára ráadásul lehetőség nyílik arra, hogy ingyenesen folytassanak élő beszélgetéseket az asszisztenssel. Ezen kívül megoszthatjuk vele a kameránk képeit vagy akár a kezdőképernyőnket is, hogy valódi segítséget nyújtson a mindennapi teendők során. A Gemini szorosan beágyazódott a készülék működésébe, így képes weboldalakat, dokumentumokat és e-maileket összefoglalni vagy átfogalmazni. Természetesen a képalkotás és generálás területén is jeleskedik, így még kreatívabb feladatokban is hasznos társunkká válik.
Ami pedig az üzemidőt illeti: mérete ellenére ez a Pixel 9-es mobil rendelkezik a legnagyobb akkumulátorral, egy 5100 milliamperórás egységet szuszakolt bele az egyébként IP68-as por- és vízállósági tanúsítvánnyal rendelkező készülékházba a Google. Felhasználási módtól függően mi 6-9 órás képernyőidőt nyertünk ki a mobilból, így bátran kijelenthetjük, hogy egész napos üzemidővel rendelkezik a Pixel 9a. Hátrány, hogy tölteni csak 23 wattal tudjuk a mobilt, viszont legalább támogatott a vezeték nélküli töltés.
A fotózás enyhén szólva sem a Pixel 9a erőssége, ami annyira azért nem meglepő - a gyártók szinte kivétel nélkül legdrágább mobiljaikat ruházzák fel a legjobb kamerákkal. Ennek ellenére a Pixel 9a a tesztidőszak alatt a Galaxy A56-nál és az iPhone 16e-nél is jobban teljesített ilyen téren, köszönhetően elsősorban a Google zseniális képalkotó és képfeldolgozó algoritmusainak. A Pixel 9a két hátlapi egységet kapott, egy 48 megapixeles (f/1,7, 25mm, 1/2,0", 0,8µm, dual pixel PDAF, OIS) nagy látószögű, és egy 13 megapixeles (f/2,2, 120˚, 1/3,1", 1,12µm) ultra nagy látószögű kamerát.
Ideális fényviszonyok mellett a Pixel 9a és a prémium kategóriás okostelefonok közötti különbségek szinte észrevétlenek, ám az éjszakai fényképezés és a zoom terén már érezhető a lemaradás. Mivel a Pixel 9a nem rendelkezik dedikált telefotókamerával, csak szenzorzoomot használhat, amely kétszeres nagyítással még elég meggyőző eredményeket produkál, de ezen túl már nem érdemes kísérletezni vele. Az éjszakai fényképezés terén a csúcskategóriás modellekhez képest a Pixel 9a kisebb szenzorral bír, így kevesebb fényt tud befogadni. Ugyanakkor a Google fejlett algoritmusai néha még így is meglepő teljesítménnyel rukkolnak elő.
Videózás tekintetében adott a 4K felbontás és a 60 fps-es rögzítés, emellett Full HD felbontás mellett akár 240 fps-es lassított videókat is rögzíthetünk. Ugyancsak támogatott a portrémód, és az Add Me funkció is, ami a mesterséges intelligenciával képes magát a fotóst rászerkeszteni például egy csoportképre. Az előlapon egy 13 megapixeles kamerával kell beérnünk, ami sok izgalmat nem rejt magában - igazi jó katona, szépen teszi a dolgát.
Ahogy korábban említettük, a Google Pixel 9a kétségtelenül az első komoly versenytársa az idén márciusban bemutatott iPhone 16e-nek. A Galaxy A56 és A36 modellek most nem kerülnek említésre, mivel ezekben nem található csúcstechnológiás chip, és a Samsung is visszafogta az egyre népszerűbb mesterséges intelligencia megoldások alkalmazását e telefonok esetében. Ezzel szemben a Pixel 9a szinte minden szempontból felülmúlja az iPhone-t: kiválóbb kijelzőt, hosszabb akkumulátor-üzemidőt, jobb kamerákat és szélesebb körű AI funkciókat kínál. Ráadásul mindezért majdnem 70 ezer forinttal olcsóbban juthatunk hozzá, mint a legkedvezőbb árú iPhone esetében.
Nem lehet eltagadni, hogy aki a nap végén egy iPhone-ra vágyik, az végül biztosan az Apple terméke mellett fogja letenni a voksát.
A Pixel 9a két különböző konfigurációban kapható: a 128 gigabájtos változat ára 235 ezer forinttól indul, míg a 256 gigabájtos modellért 277 ezer forintot kell fizetni. A színválaszték is figyelemre méltó: a készülék porcelán, lila, bazsarózsa és obszidián árnyalatokban érhető el, és nálunk az obszidián színű változat volt a tesztalany.