Fiktív számlák, kenőpénzek és rejtett üzemanyag-feltöltések: egy elképesztő magyar számlagyár lelepleződött, és az okozott kár óriási. - Pénzcentrum


Több százmilliós nagyságrendű költségvetési csalásra derült fény egy bajai "számlagyárban", ahol 18 különböző vállalkozás számára állítottak ki hamis számlákat. A bűnszervezet tagjainak ügyében most vádat emeltek, ezzel újabb lépést téve a pénzügyi bűncselekmények elleni harcban.

Tizennyolc cég kiszolgálására specializálódott az a bajai számlagyár, amelynek működtetői és a fiktív számlákat befogadó vállalkozások vezetői ellen most vádat emelt a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség - jelentette be szerdán Kövecs Máté helyettes sajtószóvivő.

A vádlottakat bűnszervezetben, üzletszerűen, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással vádolják.

A vádirat alapján a bűnszervezet központi alakja egy bajai férfi volt, aki 2019 óta vezette a fiktív számlázásra szakosodott csoportot. A férfi saját két vállalkozása mellett nyolc olyan céget is irányított, amelyek valós tevékenységet nem folytattak. Emellett 16 gazdasági társaságot és 2 egyéni vállalkozót láttak el hamis számlákkal.

A számlagyár működését egy bajai könyvelő tervezte meg és irányította. A rendszer működtetésében további három személy is aktívan részt vett: az egyikük felelt a stróman cégvezetők toborzásáért, a bankszámlák nyitásáért és a számlák kiállításáért, míg a másik férfi névlegesen irányította egy cég ügyvitelét, számlákat írt alá és pénzfelvételeket végzett. A harmadik résztvevő, egy nő, titkárnőként támogatta az irodai ügyintézést, biztosítva ezzel a zökkenőmentes működést.

A bűnszervezet áltevékenységei révén közel 680 millió forint értékben állítottak ki hamis számlákat. A bajai férfi a bruttó számlaérték 8%-át kérte el jutalékként, így négy év alatt több mint 100 millió forintot zsebelt be, amelynek egy részét a bűnszervezet tagjai között osztotta szét.

A történet itt nem áll meg: a vádlott egy Baja környéki benzinkutat üzemeltető cég vezetőjével is megállapodott. A benzinkutas a férfi cégének jogosulatlanul hatósági áron adott el gázolajat - cserébe tankolásonként 30 ezer forint kenőpénzt kapott. Az akció során közel 50 ezer liter üzemanyag cserélt gazdát, a költségvetés pedig ezzel 3 millió forinttal károsodott.

A nyomozás eredményeként több mint 300 millió forintot sikerült visszaszerezni, ami jól tükrözi az ügy súlyosságát. A főügyészség összesen 17 magánszemély és 5 jogi entitás ellen emelt vádat, ezzel is hangsúlyozva az eljárás komolyságát.

A bajai férfi ellen költségvetési csalás, vesztegetés, valamint köz- és magánokirat-hamisítás vádjával indítottak eljárást. Az ügyben a Kecskeméti Törvényszék fogja meghozni a végső döntést.

Related posts