Az Európai Unió direktívái jelentős hatással vannak Románia energiamixének alakulására. Az EU célja, hogy elősegítse a fenntartható fejlődést és csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást, ami Romániának is új kihívások elé állítja a megújuló energiaforrások in
A digitális átalakulás terén lemaradásban vagyunk, míg a zöldenergia kihasználásában kiemelkedő teljesítményt nyújtunk.
Romániának komolyan fel kell zárkóznia a digitalizáció szempontjából, derült ki a MIÉRT Green Team konferenciáján, azonban azt is meg kell jegyezni, hogy a megújuló energiaforrások szempontjából nem áll rosszul az ország.
Besenyei Sarolta, a CED vezetője az eseményen tartott előadása után lapunknak elmondta, hogy az új európai uniós direktívák, amelyek a mostani, 2021-2027-es finanszírozási időszakban jelentek meg a zöld, fenntartható és digitalizációs elvek alapján működnek. Ezeket mindenjellegű fejlesztésben be kell tartaniuk mind az önkormányzatoknak, mind pedig a magánvállalatoknak, hangsúlyozta a szakember, aki kiemelte azt is, hogy bár Romániában olcsó és gyors az internet, mégsem történt meg a közszféra digitalizációja.
Olyannyira el van maradva a közszféra digitalizáció szempontjából, hogy Románia utolsó az Európai Unióban, bár bizonyos pénzek el lettek költve. A probléma nagy valószínűséggel az lehet, hogy a rendszerek nincsenek összekapcsolva, nincs egy nagy országos rendszer, ami képes lenne kezelni az összekapcsolt adatokat, ezért nem hatékony a közszféra digitalizációja, mutatott rá Besenyei Sarolta, aki a következő időszakban nagyobb ütemű fejlődésre számít. Ez azért is valószínűsíthető, mivel az Európai Unió is kéri a pályázatok miatt a közszféra digitalizálását, illetve a magánszektornak muszáj tartania a lépest a fejlesztésekkel, hogyha meg akarja őrizni a versenyhelyzetét.
A digitalizáció terén Romániának sürgősen fel kell zárkóznia az Európai Unió átlagos szintjéhez, hogy a középmezőnybe kerüljön. Ez azonban nem lesz egy gyors folyamat, hiszen a változások fokozatosan, időigényesen valósulnak meg – emelte ki a CED vezetője. Hozzátette, hogy az országnak teljesítenie kell az Európai Bizottság által megfogalmazott követelményeket. Amennyiben nem sikerül javítani a hatékonyságot, Románia súlyos következményekkel nézhet szembe, hiszen elveszítheti az uniós támogatásokat.
Olyan kezdeményezéseket kell életre hívnunk, amelyek elősegítik a gazdaság növekedését, ezzel együtt pedig növelik a lakosság elégedettségét – hangsúlyozta Besenyei Sarolta. Kiemelte, hogy ha az emberek közérzete javul, az kedvezőbb hatással lesz az állammal való viszonyukra is.
Megújuló energiaforrások szempontjából viszont sokkal jobban áll Románia, mint a digitalizáció terén, bár a zöld-energiaforrások telepítésének egy jelentős része szintén európai forrásból valósult meg, vagyis az EU-nak köszönhetjük, hogy ebből a szempontból javítjuk az uniós átlagot, mondta a CED vezetője. Továbbá azt is látni kell, hogy az ország energiamixe elég változatos, az elektromos áram termelésében hatalmas szerepük van a vízi erőműveknek, amelyek a 2024-es aszállyal sújtott évben is az ország energiafogyasztásának egyharmadát garantálták, emelte ki Nagy-Bege Zoltán energiapiaci szakértő, aki nyomatékosította azt is, hogy egyre fontosabb szerepük van a megújuló energiaforrásoknak.
A MIÉRT Green Team konferenciáján készült interjújában Nagy-Bege Zoltán kifejtette, hogy a szélenergia egyre jelentősebb részesedést képvisel az energiamixben, míg a napenergia is fokozatosan erősödik, különösen a háztartások által termelt áram révén. Jelenleg körülbelül 200.000 háztartás képes saját napelemeivel megtermelni az elektromos áramot, és ennek a hatása egyre inkább érezhető a piacon. Az ilyen típusú változásokra fel kell készülni, és a rendszert úgy kell átalakítani, hogy a termelő fogyasztók, más néven proszumerek, minél zökkenőmentesebben integrálódhassanak. Az energiapiaci szakértő említette, hogy sajnálatos módon a gáz- és szénerőművek továbbra is jelentős szerepet játszanak a piacon. Ezen kívül Romániában található egy atomerőmű is, amelynek bővítése már tervbe van véve.
Az ország energiamixe összességében pozitív képet mutat a zöld energia terén. 2023-ban a megtermelt energiamennyiség több mint fele zöld forrásokból származott. Tavaly azonban ez az arány 46%-ra csökkent, ám fontos megjegyezni, hogy ez nem tartalmazza a termelő fogyasztók által előállított elektromos áramot. Ha ezt a tényezőt is figyelembe vesszük, akkor tavaly is 50% feletti zöldenergia-arányról beszélhetünk. Nagy-Bege Zoltán elmondása szerint idén a zöld energia további növekedésére számít a szakértő.
Így van, míg a digitalizáció terén az uniós átlaghoz képest lemaradunk, addig a zöldenergia felhasználásában előrelépéseket mutatunk. Románia energiamixe folyamatosan zöldül, ami kedvező jele a jövőbeli fejlődésnek és reményt adhat a fenntartható energia irányába tett lépéseinkhez.
Nagy-Bege Zoltán előrejelzése szerint az áramfogyasztás a következő években folyamatos növekedésnek indul. Rámutatott, hogy míg a háztartások energiafelhasználása sosem éri el az összfogyasztás 25-30%-át, addig egyes ipari létesítmények, mint például az alumíniumot gyártó Alro kombinát, akár 3-4%-os részesedéssel is bírnak. Ez a tény hangsúlyozza, mennyire lényeges, hogy az ország ipari jövője milyen irányt vesz. Az energiapiaci szakértő véleménye szerint Romániának világosan meg kell határoznia, hogy a gazdaságát inkább az ipari termelés vagy a szolgáltatási szektor támogatására kívánja orientálni.