Dupla Axel letudva, jöhet a tripla Salchow! | Székely Sport


A KSE műkorcsolyázója az elmúlt hétvégén Tallinnban, Észtország fővárosában lépett jégre, hogy bemutassa kűrjét a rangos Olimpiai Tavaszi Kupán. A céhes városi sportoló – aki egyedüliként teljesítette a mezőnyből a kétfordulatos Axel ugrást hibátlanul – sajnos egy pörgés során elkövetett apró tévedés miatt lemaradt az első helyről. Végül a második pozícióval kellett beérnie, egy észt riválisa mögött, de teljesítményével így is elnyerte a közönség elismerését.

Edzője, Codruța Moiseanu irányításával egy izgalmas és kihívásokkal teli edzéstervet állítottak össze az idényre. A kis tehetség nem csupán a dupla Axelre készül, hanem már a triplafordulatos Salchow ugrását is gyakorolja, amelyet jelenleg még csak a tréningeken valósít meg. Ez a kilencéves fiatal reménység igazi potenciált mutat a jövőbeli versenyekre.

Codruța Moiseanu korábban a Székely Sportnak nyilatkozott arról, hogy Lotti a belgrádi állomáson mutatta be először a dupla Axelt az európai kritérium-versenysorozat keretében, ám akkor a forgás nem volt teljesen kifogástalan. Most azonban sikerült neki hibátlanul végrehajtani ezt az összetett ugrást. A szezon hátralévő részében a már elsajátított technikák finomítására és tökéletesítésére összpontosítanak.

"Hihetetlenül boldog vagyok, hogy Lotti végre a nagyközönség előtt is megmutatta, mire képes. Most már mindenki láthatta azt a tehetséget, amivel én edzéseken rendszeresen találkozom. És ez még nem minden, hiszen már a tripla Salchowot is ugrik a tréningek során. Az ő korosztályában az európai versenysorozatokban még nem engedélyezett a triplafordulatos ugrás, de mi teljes gőzzel dolgozunk rajta, a Salchow mellett a toe-loopot is intenzíven gyakoroljuk" - osztotta meg velünk Codruța Moiseanu.

Lotti tavaly már megnyerte az európai kritérium versenysorozatot, és úgy tűnik, idén is komoly esélyekkel vág neki a megmérettetésnek. A háromszéki tehetség eddig mindhárom fordulót magabiztosan megnyerte, hiszen Celjében, Szófiában és Belgrádban is fölényesen diadalmaskodott, így nem meglepő, hogy toronymagas favoritként várja az április 9-én kezdődő szlovéniai Jesenice-ben zajló utolsó fordulót. A verseny iránti lelkesedése és elszántsága mindenkit lenyűgözött, és a szurkolók már alig várják a következő megmérettetést.

A Cubs A-kategóriában a verseny végeredménye a következőképpen alakult: az első helyet Amelina Ivannikova (Krisralluisk) szerezte meg 39.53 ponttal, míg a második pozíciót Nagy-Rozsnyai Lotti (KSE) foglalta el 38.50 ponttal. A dobogó harmadik fokára Angelina Suvalova (A. Levandi) lépett, aki 35.11 pontot ért el.

Mi az Axel és a Salchow?

Az Axel ugrás a műkorcsolyázás világában a legősibb és egyben a legnagyobb kihívást jelentő elemek közé tartozik. A tripla Axel, ami még a négyfordulatos ugrásokkal is felveszi a versenyt, igazi ritkaságnak számít, hiszen csak nagyon kevesen képesek ezt a bravúros mozdulatot végrehajtani. Az ugrás nevét a norvég műkorcsolyázó és gyorskorcsolyázó, Axel Paulsen (1855-1938) tiszteletére kaptuk, aki 1882-ben Bécsben mutatta be ezt a figyelemre méltó elemet. Az Axel könnyen felismerhető, hiszen ez az egyetlen ugrás, amit szemből indítanak. Az ugrás nehézsége nemcsak a technikájában rejlik, hanem abban is, hogy a szimpla Axel mindig másfél, a dupla Axel két és fél, a tripla Axel három és fél, míg a kvadra Axel négy és fél fordulattal zárul – mindez a műkorcsolyázás egyik legelképesztőbb látványossága. Az Axel valóban egy különleges, lenyűgöző része a korcsolyázás művészetének.

A Salchow ugrás neve a műkorcsolya történetének első olimpiai bajnokát, Ulrich Salchowot (1877-1949) idézi fel. A svéd sportoló 1908-ban a londoni nyári olimpián, mindössze 31 évesen vált a sportág első olimpiai győztesévé, mivel ekkor még a téli olimpiák csak 1924-től kezdődtek. A Salchow ugrás könnyen azonosítható, hiszen egy előkészítő mozdulattal kezdődik, amely lendületet ad a korcsolyázónak. Ez a mozdulat a másik lábbal történik, mint ahonnan az ugrás rajtol, de a landing, vagyis a földet érés a lendítő lábra történik, jellemzően bal lábbal ugrik, és jobb lábra érkezik, háttal a mozgás irányához képest.

Related posts