Díszlettervező Kolozsváron elnyerte a legkiemelkedőbb művészeti elismerést.


A Kolozsvári Állami Magyar Színházban, december 27-én zajlott az évzáró társulati gyűlés, ahol ünnepélyes keretek között átadták a 2023/2024-es évad művészeti díjait.

A színház Művészeti Tanácsának szavazatai alapján a 2023/24-es évadban nyújtott kiemelkedő alakításaiért Művészeti díjban részesült: Román Eszter (A fülemüle előadásban nyújtott alakításáért), Gedő Zsolt (A fülemüle előadásban nyújtott alakításáért) és Kali Andrea (A félreértés előadásban nyújtott alakításáért).

A Különdíj elismerésében részesült: Zongor Réka, aki kiemelkedő előadásvetői teljesítményével tűnt ki, Hetman Anikó, a közgazdaságtan szakértője és személyzeti referens, Mucsi Ágnes, a jegypénztár világának elismert szakembere, valamint Pászka Gáspár, aki a sajtó- és online kommunikáció terén mutatott példamutató munkájával nyerte el ezt a megtisztelő címet.

A Technikai fődíjat idén a Művészeti Tanács döntése értelmében Albert Enikő, az előadásvezető, érdemelte ki.

A társulat titkos szavazásának eredményeként Imre Éva érdemelte ki a Társulat díját, valamint a Művészeti tanács fődíját is. A Démonok, a Stuart Mária és A félreértés című előadásokban nyújtott kiemelkedő teljesítményével méltán érdemelte ki ezt a kitüntetést.

A Művészeti Tanács legmagasabb elismerését, a Bánffy Miklós-vándordíjat, Bocskai Gyopár díszlet- és jelmeztervező kapta meg, aki A fülemüle című előadás lenyűgöző látványvilágával emelkedett ki a mezőnyből.

A 2023/24-es évadra Adrian Damian vehette át a Vlad Mugur-díjat, amelyet A félreértés című előadás lenyűgöző díszletéért ítéltek oda.

A Vlad Mugur-díjat 2006-ban a kolozsvári színház alapította, hogy elismerje az évad legkiválóbb vendégművészi teljesítményét. Azóta a Művészeti Tanács számos tehetséges alkotónak adta át ezt a rangos elismerést. Az első díjazott Mihai Măniuțiu rendező volt 2006-ban, majd Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező következett 2007-ben. 2008-ban Vava Ștefănescu koreográfus, míg 2009-ben Silviu Purcărete rendező és Vasile Șirli zeneszerző is megkapta a kitüntetést. A következő években a díjat olyan neves művészek kapták, mint Varga-Járó Ilona maszktervező (2009), Andrei Șerban rendező (2010), Matthias Langhoff rendező (2011), valamint Robert Woodruff (2012) és Mezei Kinga (2013) rendezők. Urbán András rendező 2014-ben, Helmut Stürmer díszlettervező 2015-ben, Martin Chocholoušek díszlettervező 2016-ban, és Yuri Kordonsky rendező 2017-ben szerepeltek a díjazottak között. Adrian Sitaru rendező 2018-ban, Rancz András videós 2019-ben, Helmut Stürmer ismét díszlettervezőként 2020-ban, ifj. Vidnyánszky Attila rendező 2021-ben és 2023-ban, végül Lia Manțoc jelmeztervező 2022-ben részesült az elismerésben. A díj tehát nemcsak a színházi művészetek sokszínűségét tükrözi, hanem a különböző kreatív tehetségek szerepét is a színházi világban.

Related posts