A nyugat-európai szírek csalódottsága érezhető, miután tudomásul kellett venniük, hogy vissza kell térniük hazájukba - Mandiner.


Érzéketlen dolog lenne visszaküldeni őket Szíriába, aggódik a Politico, amely szerint már megint a "szélsőjobboldal" lát lehetőséget a helyzetben.

A szíriai bevándorlók Aszad-rezsim feletti győzelmük öröme hamarosan árnyékot vetett a helyzetükre, ahogy szinte azonnal élénk közéleti diskurzus bontakozott ki az európai országokban a hazatérés lehetőségeiről és kihívásairól.

A Politico interjújában egy Berlinben élő szíriai férfi, Oszama Szabszabi mesélte el történetét, aki amikor a harcok elérték szülővárosát, Homszt, azonnal döntött: repülőjegyet vásárolt, hogy visszatérjen Szíriába. Jordánián keresztül utazva végre találkozhatott feleségével és családjával, akiket évekkel ezelőtt kénytelen volt otthagyni. Emellett ellátogatott apja sírjához is, aki a harcok áldozataként hunyt el. A 29 éves férfi elhatározta, hogy újjáépíti a családja lerombolt otthonát, hogy újra életet leheljen a múltba.

Az uniós források alapján számos európai politikus jelenleg éppen...

A cikk írója rámutat, hogy az európai szélsőjobboldali, bevándorlásellenes csoportok jelenleg kedvező alkalmat érzékelnek arra, hogy a 2015-ös és 2016-os menekültválság során Európába érkezett szíriaiakat visszaküldjék hazájukba.

Ausztriában már aktívan dolgoznak a szíriai menekültek hazaszállításának megoldásán, míg Németországban a konzervatív ellenzék sürgeti, hogy a kormány fogalmazzon meg egy részletes tervet ezzel kapcsolatban. Tavaszra pedig egy ehhez kapcsolódó nemzetközi konferencia lebonyolítását tervezik, amelynek célja, hogy globális szinten is foglalkozzanak a témával.

Markus Söder, Bajorország konzervatív miniszterelnöke egy nemrégiben készült podcast-interjú során kifejtette, hogy...

Így nem fognak rendelkezni jogi alapokkal arra, hogy a szíriai állampolgárok menekültként tartózkodhassanak Németország területén.

Mindössze egy nappal azután, hogy Bassár el-Aszad hatalma meginogott, több uniós állam – köztük Belgium, Németország, Görögország, Olaszország, Hollandia és az Egyesült Királyság – bejelentette, hogy felfüggeszti a szíriai menedékkérelmek feldolgozását.

Természetesen a jogi helyzet teljesen más azok számára, akik már megkapták a befogadó állam állampolgárságát; ők nyugodtan élhetnek, mivel nekik nem kell aggódniuk a jövőjük miatt. Ezzel szemben a szíriai menedékesek sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, hiszen ha a szülőföldjükön helyreáll a rend, könnyen visszaküldhetik őket. A tartózkodási engedélyeik lejárhatnak, ami tovább növelheti a bizonytalanság érzését a jövőjükkel kapcsolatban.

A Politico forrásai alapján...

Olaf Scholz német kancellár egy tévés műsorban arról beszélt, hogy még túl korai erről beszélni, a szíriai helyzet még nem tisztázott, ugyanakkor arról is szólt, hogy nagy eséllyel a bevándorlók egy rése saját elhatározásból akar majd hazatérni, mert részt akar venni hazája újjáépítésében.

Related posts