Christopher Hill hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem törekszik Szerbia gazdasági helyzetének vagy a két nemzet közötti bilaterális viszonyok meggyengítésére.


Nem tudja sem megerősíteni, sem cáfolni azt, hogy vajon Amerika szankciókat vezet-e be a Szerbiai Olajipari Vállalat (NIS) ellen, jelentette ki hétfőn Christopher Hill, az Egyesült Államok belgrádi nagykövete, hozzátéve, az Egyesült Államoknak nem célja Szerbia gazdaságának vagy a két ország közötti bilaterális kapcsolatoknak az aláásása. Mindezt az Ivica Dačić belügyminiszterrel való találkozóját követően nyilatkozta újságíróknak.

"Nem vagyok abban a helyzetben, hogy megerősítsem, vajon szankciókat vezetnek-e be, de meg kell jegyeznem, hogy amióta Oroszország megvásárolta a NIS-t, vagyis a finomítókat és termelési kapacitásokat, aggodalom merült fel. Ez azért van, mert Oroszország azóta jelentős profitra tett szert, de semmit sem fektetett be Szerbiában, az összes nyereséget külföldre, Oroszországba utalta. Ez különösen aggasztóvá vált az ukrajnai háború kezdete óta" - mondta Hill.

Hill véleménye szerint a kérdés kiemelkedő jelentőségre tett szert a háború kitörése óta, mivel aggasztó, hogy a Szerbiában szerzett NIS-nyereséget miként forgatják, különösen az ukrajnai konfliktus fényében.

A nagykövet mindezt a belügyminiszterrel folytatott találkozója után nyilatkozta, amikor újságírók arról kérdezték, megerősítheti-e a NIS elleni szankciók bevezetését, valamint Aleksandar Vučić elnök azon kijelentését, hogy az ügyben tárgyalni fog az amerikaiakkal. Hill nem adott információt arról, hogy ezek a tárgyalások megtörténtek-e, írja a Tanjug.

Related posts