CES 2025: Elstartol a világ legnagyobb MI-irányította kütyüparádéja!


Hivatalosan kedden nyitja kapuit a világ első számú konzumer elektronikai kiállítása Las Vegasban, de a lapok a Bloombergtől a TechCrunch-on át a Quartzig már mintha összegzéseket közölnének: CES = MI-esített kütyübazár.

Csupán néhány óra választ el minket attól, hogy Las Vegasban kiteljesedjen az őrület, hiszen hamarosan megnyitja kapuit a világ legnagyobb fogyasztói elektronikai kiállítása. A híradások alapján már körvonalazódik, miről is fog szólni a rendezvény négy napja: a mesterséges intelligencia lesz a középpontban. Különösen izgalmas, hogy a Samsung is ezt a témát emelte ki a rendezvény előestéjén megrendezett sajtótájékoztatóján, amelynek címe: AI for All: Everyday, Everywhere.

A világ legnagyobb technológiai rendezvénye [...] azt ígéri, hogy a mesterséges intelligencia mindenhol jelen lesz, ahol csak lehet, akárhol is van egy bekapcsológomb - olvasható a Quartz cikkében. A TechCrunch már elindította élő közvetítését, és bár az első jelentésekben nem említik kifejezetten az "artificial intelligence" fogalmát, minden egyes poszt mögött ott lapul legalább egy aprócska MI megoldás.

Ez az MI-zaj valóban nehezen elnyomható, de a vállalatok mégis próbálnak érvényesülni, gyakran olyan kifejezésekkel, amelyek alig kapcsolódnak a valósághoz. Például az LG legutóbbi, előre bejelentett sajtótájékoztatója figyelemreméltó címével hívja fel magára a figyelmet: "Life's Good 24/7 with Affectionate Intelligence". A valódi kérdés pedig az, hogy melyik az aggasztóbb: ha az MI-t gyengédnek, vagy inkább szeretetteljesnek tekintjük?

A lényeg, hogy az új termék nevében ott legyen az A és az I. Majdani tulajdonosainak többsége úgysem lát bele az alkalmazott mesterséges intelligencia mélységeibe (vagy sekélységeibe). Hiába jósolja az intézményi befektetők többsége, hogy idén nem szabad évi 20 százalék fölötti hozamot várni az MI-cégek papírjaitól, az ügyfelek egészen mást gondolnak, így valószínűleg tovább tart az MI-rali, jósolja a Bloomberg News.

Mélységek és sekélységek

De ki tudja igazán átlátni a mesterséges intelligencia rejtelmeit, legyenek azok mélyek vagy sekélyesek? A csillogó terméknevek csak tovább bonyolítják a helyzetet. Milyen típusú mesterséges intelligencia működik például a Samsung AI Hybrid Cooling technológiát alkalmazó hűtőszekrényében? Ez a készülék Peltier-elemet használ, és állítólag MI-alapú vezérléssel igyekszik optimalizálni a hűtési teljesítményt, miközben mérsékli a belső hőmérséklet ingadozásait. Mennyire valódi ez a mesterséges intelligencia, és mennyire csak marketingfogás?

Aztán vannak olyan "újdonságok", melyekkel más kontextusban valószínűleg sokan találkoztak. Ez legalább némi garancia arra, hogy talán használhatók is. A Samsung bemutatja például idegen nyelvű élő műsorokat valós időben feliratozó okos TV-jét, amely induláskor hét nyelvet támogat. Az eddigi tapasztalatok alapján szintén reménykeltő lehet a Timekettle 2018-ban bemutatott tolmács fülhallgatójának új verziója, a W4 Pro. A füles 3-5 másodperces késleltetéssel fordít mindkét irányba 40 nyelven telefon- és videohívásoknál.

Őrült-merész ötletek azonban nem csak a tengerentúlon születnek. A francia Withings, amely egészségügyi eszközöket is gyárt, egy csodatükörrel kápráztatja el a CES látogatóit. A csodát természetesen az MI szolgáltatja. A tükör állítólag 360 fokos testszkenneléssel megméri használója súlyát, valamint a szív és a tüdő állapotára is le tud vonni következtetéseket. Az Omnia nevű eszköz azonban túl drága lenne, így nem is tervezik gyártani.

A Roborock új robotporszívója különleges karral van felszerelve, amely a padlón elhagyott kisebb ruhadarabok begyűjtésére hivatott, így otthonunkban mindig rend és tisztaság uralkodhat. Ezzel párhuzamosan a Hyundai bemutatott egy innovatív autószélvédőt, amely holografikus kijelzővel rendelkezik, lehetővé téve, hogy a vezető és az utas egyaránt láthassa a navigációs információkat, járműadatokat és biztonsági figyelmeztetéseket. A kijelző a teljes ablakfelületet kihasználja, ami lenyűgözően futurisztikus, de egy kérdés még felmerül: vajon hol találja a vezető az utat mindezek mellett?

Képzelj el egy forradalmi eszközt, amely mindössze 90 másodperc alatt elvégzi a szemvizsgálatot, és egy intelligens hormonérzékelőt, amely mesterséges intelligenciával működik. Olyan innovációk mellett járunk, amelyek messze túlmutatnak a megszokottakon, és olyan lehetőségeket kínálnak, amikre még csak nem is gondoltunk!

A CES nem csupán egy rendezvény, hanem a technológiai innovációk fellegvára!

A CES nem csupán egy hely, ahol értelmes és kevésbé értelmes csecsebecsék sorakoznak fel, hanem egy olyan platform is, ahol jelentős bejelentések és innovatív demonstrációk zajlanak. Itt debütál a HDMI 2.2, amely ígéretes újítást hoz, hiszen minden szempontból felülmúlja a 10K felbontást és 120 Hz-es frissítést kínáló 2.1-es változatot. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója is itt van, és az új generációs GPU-król beszél, amelyek állítólag 70%-kal gyorsabbak lesznek, mint a korábbi modellek. Ráadásul AI-alapú PC-k is bemutatkoznak, talán végre sikerül elérni, hogy a nagyközönség is felfedezze a Copilot-gomb adta lehetőségeket.

És hogy mi lesz január 10-e után? A Bloomberg munkatársa, Dana Wollman némileg szkeptikus. Mint írja, a CES-ek merész állításoktól hangosak, de az állítások valóságtartalmát nehéz ellenőrizni a bemutatótermekből. Az MI-vel kapcsolatos kütyük esetében pedig különösen gyakori, hogy szakadék tátong az ígéretek és a technológia valós képességei között. És akkor a fogyasztók igényeiről még nem is beszéltünk.

Related posts