Bernard Guetta: Nincs szükség arra, hogy Kína és Amerika között válasszunk - inkább kihasználhatjuk a két nagyhatalom közötti feszültséget a saját előnyünkre.


Amennyiben az amerikai és az orosz elnök visszahozza a globális politikai térbe az ellenséges birodalmak időszakát, úgy nemcsak a feszültség éled újra, hanem az állandó, egymás ellen irányuló stratégiai szövetkezések kényszere is megint a középpontba kerül.

Donald Trump látszólag észrevétlenül tereli figyelmünket a kínai elnök karjai felé, aki nyíltan kifejezi örömét a helyzet miatt. De vajon szükség van-e erre a lökésre? Talán anélkül is Hszi Csin-ping mellett találjuk magunkat. Elképzelhető, hogy Európának Kína támogatására lenne szüksége, hogy szembeszállhasson az amerikai elnökkel, aki sosem rejtette véka alá, hogy nem kíván jót számunkra?

"Mit képzel! Eszébe se jusson! Szó sem lehet róla!" - válaszolta volna az európaiak túlnyomó többsége egy ilyen felvetésre nem is olyan régen, és sokan még mindig így vannak ezzel. Európa - érvelésük szerint - megtagadná minden értékét, ha közelebb húzódna a világ legnagyobb diktatúrájához, egy olyan rendőrállamhoz, amely tömeges megfigyelést vezetett be, tibetieket és ujgurokat nyom el, megszegte minden kötelezettségvállalását Hongkongban, Tajvan megszállásával fenyegetőzött, és a Dél-kínai-tengert az uralma alá hajtja azzal, hogy a hadseregével és gazdasági erejével mindenkit kész tények elé állít a térségben.

Hiszen azon dolgozik, hogy megegyezzen Vlagyimir Putyinnal, az ukránok és egész Európa kárára. Grönland megszerzésével fenyegetőzik, akár erőszakkal is Amerikához csatolná a szigetet. Mondja és hiszi, hogy az Európai Unió csak azért jött létre, hogy "kicsesszen" az Egyesült Államokkal. Megkérdőjelezte, hogy Európa automatikus amerikai védelmet érdemel, és aláásta az Atlanti Szövetség hitelességét. Rendszeresen támadja az amerikai demokrácia fékeit és ellensúlyait. Ő és a hozzá közel állók az európai szélsőjobboldalt támogatják abban a reményben, hogy meggyengíthetnek bennünket. És ha a tőzsdék nem zuhantak volna olyan nagyot, akkor már kereskedelmi háborút indított volna ellenünk mértéktelen és indokolatlan vámok formájában."

Related posts