Problémák adódhatnak azzal a klubbal, ahol Orbán személyesen intézi a meghívók kiküldését.


Eltelt egy hét azóta, hogy a fideszes tábor virtuális hadereje átköltözött a Facebookra a WhatsAppról, és Orbán Viktor kedden saját, 1,3 millió követővel bíró oldalán kezdte el kézbesíteni a Harcosok Klubjába (HK) szóló meghívókat. Ez a helyzet olyan, mintha egy exkluzív privát klub bejáratánál a tulajdonos maga üdvözölné a vendégeket, a portás szerepét átvéve. De vajon miért döntött így a miniszterelnök? Erről Ember Zoltánt, az Iránytű Intézet elemzőjét kérdeztük.

Ember Zoltán, az Iránytű Intézet elemzője szerint a WhatsAppról a Facebookra való átállás mögött komoly technikai kihívások húzódhatnak meg. Nem csupán arról van szó, hogy a WhatsApp csoportok létszámának felső határa 20 ezer fő, amire Orbán már korábban utalt. "A Fidesz és a miniszterelnök elkötelezett támogatóinak többsége az idősebb generációból származik, akik a Facebookon ügyesen navigálnak, míg a WhatsApp használata számukra problémás lehetett. Az átállás tehát racionális lépésnek tűnik, amiért meglepő, hogy Orbán nem a Facebookon indította el a toborzási folyamatot" - fejtette ki.

Más okok is húzódhatnak meg amögött, hogy a miniszterelnök saját Facebook-oldalán hirdeti a toborzást egy privát, meghívásos alapon működő csoporthoz. A jelentkezők száma váratlanul alacsonynak bizonyulhat, ezért lépett most akcióba a "Főnök" és csapata. "Azért ő közvetít, mert ha bárki más tenné, az üzenet nem lenne olyan súlyú, mint Orbán hívószava. Ő valójában a kormány és a kormánypárt arca, valamint a rendszer összetartó eleme" - fejtette ki az Iránytű elemzője.

A Facebookon elérhető adatok lassú, de folyamatos növekedést mutatnak: a Harcosok Klubja nevű privát csoportot július 6-án alapították, de még a költözés és verbuválás után is csak július 15-re sikerült túllépniük a 20 ezer fős taglétszámot. Orbán Viktor kedd reggel nyolc körül indította el toborzókampányát, azóta pedig óránként körülbelül száz új tag csatlakozik a csoporthoz. Ez jelentős növekedést jelent a Harcosok Klubjában, ugyanakkor számos kérdést is felvet: hogyan tartható fenn a "privát" státusz egy olyan klub esetében, ahova a miniszterelnök tömegesen irányítja az új belépőket? Ekkora tagbeáramlás mellett milyen módszerekkel szűrik ki a passzív megfigyelőket vagy a kritikus, "betolakodó" hangvételű felhasználókat? Orbán Viktor nemrégiben - a sötétben bujkáló ellenforradalmárok helyett - a "digitális köd homályában megbújó" ellenséges elemekről beszélt, akiket a klub éber tagjainak jelenteniük kell majd.

Nem tudjuk, hogy ez a szűrés hogyan zajlik, de e cikk szerzője szinte azonnal fennakadt a tégladetektoron. Én is szerettem volna csatlakozni a Harcosok klubjához; bár személyes adataim között nem szerepel, hogy újságíró és a Magyar Hang munkatársa vagyok, perceken belül letiltottak, így nemhogy klubtagságit nem szereztem, de az addig elérhető adatokra - az adminisztrátorok személyére, az aktuális létszámra - sem láthattam rá.

A képernyőmentéseink alapján megállapítható, hogy a frissen csatlakozó tagok száma óránként 100-150 fővel gyarapodik. Különösen a 11:20 és 13:32 közötti időszakban legalább 308 új "harcost" vettek fel a fideszes klubba. Ezen kívül az is nyilvánvaló, hogy az oldal hivatalos adminisztrátorai között nemcsak a miniszterelnök található, hanem Szentkirályi Alexandra, Menczer Tamás, Gyopáros Alpár és Lázár János is jelen van.

Lázár János, mint a Harcosok klubja másik kiemelkedő alakja, Orbán Viktor mellett, egyre nagyobb figyelmet kap – véli Ember Zoltán. Az elemző szerint a klub tagjai várhatóan felerősítik a közlekedési és építési miniszter üzeneteit, hiszen Lázár az a politikai figura, aki képes hitelesen kommunikálni és hosszú vitákban is megállja a helyét. Az utóbbi hónapokban tapasztalható aktív szerepvállalása azonban nem egyértelmű jele a párton és kormányon belüli megerősödésének. Ember rávilágít arra, hogy Orbán kamarilla politikája gyakran megköveteli, hogy bizonyos politikai szereplők egy időre „felfussanak”, majd később háttérbe vonuljanak, ha túl nagyra nő a befolyásuk. Lázár esetében ez már korábban is megtörtént, és figyelemre méltó, hogy a miniszter nem kíván egyéni képviselő-jelöltként indulni a következő választásokon.

A beszédkényszer és a folyamatos toborzási üzenetek azt jelzik, hogy a Fidesz minden elérhető politikai szereplőjét mozgósítani fogja a kampány során. "Sokan aktivizálják magukat, mert tisztában vannak azzal, hogy mi vár rájuk, ha a Fidesz vereséget szenved 2026-ban. Érdekes megfigyelni, hogy a kormánypárt minden kommunikációs lehetőséget megragad, ám a közös ügyeink - mint az oktatás, egészségügy, állami szolgáltatások vagy a gyermekvédelem - elkerülése éppen a fókuszban áll" - hangsúlyozta Ember Zoltán. E tekintetben a kormánypárt még a kárpátaljai magyar Sebestyén József tragikus halálának hírét is kihasználta, noha az áldozat halálának körülményeit övező beszámolók ellentmondásosak, és maga a hír is egy oroszbarát Facebook-álprofilról származik. A Sebestyén haláláról indított állami kampány jól rezonál a Fidesz szavazóinak körében, miközben tovább súlyosbítja az amúgy is ingatag ukrán-magyar kapcsolatokat - ami Oroszország számára egyértelműen kedvező helyzetet teremt.

Related posts