Az orosz befolyás növekedésével az Európai Unió búzaexportjának iránya egyre inkább Nyugat-Afrika felé orientálódik.
Az Európai Unió búzaexportja fokozatosan Afrika nyugati részére irányul, különösen azután, hogy Oroszország pozíciója megerősödött a legfontosabb észak-afrikai és közel-keleti piacokon - tájékoztatták a kereskedők.
Az Európai Unió búzaszállításai a 2024/25-ös gazdálkodási szezonban eddig 30%-kal elmaradnak a tavalyi évhez képest. Ennek hátterében az oroszok által generált versenyhelyzet és a franciaországi esős betakarítás áll, amely az EU legnagyobb búzatermelője. Az uniós statisztikák alapján jelenleg Nigéria a legfontosabb exportcél, míg a korábbi éllovas Algéria mostanra csak az ötödik helyezett lett ezen a téren.
"Valójában a nyugati irányba tartunk" - nyilatkozta Karolis Simas, a litván gabonafeldolgozók és -kereskedők szövetségének vezetője, amikor a balti államokból indított szállítmányokról beszélt.
A balti államok búzaexportja jelenleg 75%-ban Afrikára összpontosul, Nigéria és Dél-Afrika pedig felváltja a korábbi vezető célországokat, Iránt és Szaúd-Arábiát, amelyek Oroszország piacaivá váltak - hangzott el a Genfben tartott Global Grain konferencián.
Norbert Sztloc, a Polish Agro gabona és olajos magvak kereskedelmi vezetője megosztotta tapasztalatait, miszerint Lengyelországban is hasonló trendek figyelhetők meg. Az ország exportjának körülbelül felét hatalmas panamax-hajókon irányítja Szaúd-Arábiába, de a legnagyobb keresletet ma már Nyugat-Afrika jelenti, ahova kisebb hajók segítségével szállítanak - tette hozzá a konferencián.
Franciaországban a FranceAgriMer mezőgazdasági iroda szerdán csökkentette a 2024/25-ös francia búza-exportra vonatkozó előrejelzését, amely 62%-kal mérséklődött a tavalyi évhez képest, mivel az Algériába irányuló eladások visszaestek.
Franciaország és Németország részben reagált Oroszország egyre bővülő búzakereskedelmére Algériában, és ennek következtében megnövelték a Marokkónak irányuló eladásaikat.
Közben azonban Oroszország ebben a szezonban is növelte részesedését a marokkói piacon a rekordtempójú export részeként, így Marokkó ezidáig csak a negyedik uniós célország - számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A kereskedők úgy látják, hogy az EU szállításai felgyorsulnak az Oroszország exportjának lehűtése érdekében tett lépések miatt, valamint Ukrajnában, egy másik jelentős fekete-tengeri beszállítónál tapasztalt készletapadás miatt.
"Márciustól várhatóan felélénkül a lengyel export tevékenysége, hiszen a gazdálkodók fokozatosan felszabadítják a felhalmozott készleteiket. Az exportszezon kezdeti lassúbb üteme után további 2 millió tonna szállítására lehet szükség" - nyilatkozta Sztloc.