Az Európai Unió az alábbi hét országba irányítaná vissza a migránsokat.


Az Európai Unió hét országot jelölt meg, amelyeket biztonságos származási országoknak tekint, a menedékkérelmek gyorsítását célzó ajánlások keretében.

A koszovói, bangladesi, kolumbiai, egyiptomi, indiai, marokkói és tunéziai állampolgárok kérelmeit három hónapon belül gyorsított eljárás keretében kezelik.

Markus Lammert, az Európai Bizottság képviseletében kijelentette, hogy ez egy "dinamikus lista", amely folyamatosan bővíthető vagy módosítható. Ezen kívül előfordulhat, hogy bizonyos országokat felfüggesztenek vagy eltávolítanak a listáról, amennyiben a biztonságosnak ítélésük megkérdőjeleződik.

2015-2016 óta, mióta illegális bevándorlók özönlöttek be az uniós országokba, az EU törekedett a menekültügyi szabályok reformjára. Tavaly született megállapodás a migrációs és menekültügyi egyezményről, de az EU azt közölte, hogy mivel az csak 2026 júniusában lép hatályba, két kulcsfontosságú szabályt akar kidolgozni az eljárás felgyorsítására - írja a BBC.

Az Európai Unió vezetői tavalyi év során arra kérték a Bizottságot, hogy készítsen egy stratégiát a migránsok hazatérésének gyorsítására. Az uniós statisztikák alapján ugyanis a távozásra kötelezett személyek alig 20%-át sikerült visszajuttatni származási országukba.

A tervek szerint az uniós országok gyorsított eljárásban nyomon követhetnék a biztonságos országokból vagy olyan országokból érkezőket, ahol legfeljebb minden ötödik kérelmező részesül védelemben. Az EU-tagjelölt európai országok automatikusan biztonságosnak minősülnek, bár kivételek lehetségesek, például olyan háborúban álló országok, mint Ukrajna.

A reformot szorgalmazó országok között volt Olaszország is, amelybe 2015 óta nagy beáramlás tapasztalható. Más országok, köztük Németország is bevezette a határellenőrzést az illegális migráció korlátozása érdekében. Noha Olaszország olyan tagállam, amely már kijelölt biztonságos országokat, de úgy gondolják, hogy egy elfogadott uniós lista elriasztaná a menedékkérőket attól, hogy a lazább szabályozással rendelkezőket megszólják.

Giorgia Meloni jobboldali kormánya lelkesen fogadta a listát. Matteo Piantedosi belügyminiszter külön kiemelte, hogy Róma számára jelentős eredmény, hogy Banglades, Egyiptom és Tunézia is a kiválasztottak között szerepel, ezzel szemben a "tiszta ideológiai politikai ellenállással".

Az új javaslatokat most az Európai Parlamentnek és az EU-tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk, miközen egyes emberi jogi csoportok aggodalmukat fejezték ki a tervekkel kapcsolatban. Az EuroMed Rights - egy emberi jogi szervezetek hálózata - ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy félrevezető és veszélyes a hét országot biztonságosnak minősíteni, mert vannak köztük olyanok, ahol dokumentált jogsértések tapasztalhatók, és saját állampolgáraik és migránsaik csak korlátozott védelmet élveznek".

"Az uniós jog alapján a tagállamoknak minden esetben egyedi mérlegelést kell végezniük a menedékjog iránti kérelmekkel kapcsolatban" - nyilatkozta Karkus Lammert, a Bizottság szóvivője.

Related posts