Az amerikai törvényhozók, a Trump által bevezetett vámtarifák és a kapcsolódó kritikák ellenére, határozottan támogatják Tajvant.

Trump 32%-os vámja és a korábbi bírálatai ellenére Tajvan elkötelezte magát amellett, hogy fokozza védelmi költségvetését és szorosabbra fűzi gazdasági kapcsolatait az Egyesült Államokkal.
Amerikai törvényhozók egy kétpárti delegációja érkezett Tajvanra, hogy megerősítse Tajpej számára: Donald Trump elnök legutóbbi éles kritikái és szigorú kereskedelmi intézkedései ellenére az Egyesült Államok elkötelezett a sziget védelme mellett. Az út célja, hogy kifejezze a támogatást és megnyugtassa a tajvani vezetést a két ország közötti szoros kapcsolatról.
Pete Ricketts és Ted Budd republikánus szenátorok, valamint Chris Coons demokrata szenátor alkotta delegáció képviseli az első hivatalos tajvani látogatást a Trump-kormányzat idején.
Trump a hónap elején meglepetésszerűen 32%-os vámot vetett ki a tajvani importra, ami egy átfogó, több amerikai szövetségest is érintő kereskedelmi kampány része.
A vámok és Trump korábbi vádjai ellenére, miszerint Tajvan "ellopta" az amerikai félvezetőipart, a tajvani vezetők optimista hangot ütöttek meg a találkozók során, és azt mondták, aktívan dolgoznak a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok erősítésén Washingtonnal.
Coons szenátor "előremutatónak" nevezte a megbeszéléseket, és kijelentette, hogy bízik az amerikai-tajvani kapcsolatok "erős következő fejezetében".
Hozzátette, hogy Tajvan sürgősen lépéseket tesz a Trump-kormányzat által felvetett aggályok orvoslására, beleértve a kereskedelmi és beruházási megállapodások véglegesítésére irányuló erőfeszítéseket - a fejlett félvezető-óriás csak idei 100 milliárd dolláros amerikai chipgyártási beruházásán felül.
A Kína által állandóan katonai fenyegetésnek kitett szigetország bejelentette, hogy védelmi költségvetését a GDP 2,5%-ról 3%-ra emeli. Ezen túlmenően, a céljaik között szerepel egy rugalmasabb és függetlenebb katonai stratégia kidolgozása is, amely lehetővé teszi számukra a hatékonyabb védekezést.
Ukrajna Oroszországgal folytatott harcainak tanulságait figyelembe véve Tajpej kiemelt figyelmet fordít a hazai fegyvergyártás fejlesztésére. Ennek keretében új tengeralattjárók, kézifegyverek és légvédelmi rendszerek gyártását tervezik fokozni. Emellett a Tajvani vezetés arra is törekszik, hogy bővítse együttműködését az Egyesült Államokkal, különös hangsúlyt fektetve az olyan innovatív technológiákra, mint a drónok használata a modern hadviselésben.
Lai Ching-te elnök, Wellington Koo védelmi miniszter és Joseph Wu nemzetbiztonsági tanácsadó várhatóan pénteken találkozik az amerikai delegációval
A látogatásra akkor kerül sor, amikor Kína továbbra is ragaszkodik Tajvanra vonatkozó igényéhez, amely egy önálló demokrácia, ám Peking ezt szakadár területként kezeli. A fokozódó kereskedelmi feszültségek és a katonai fellépések csak tovább növelik a régióban uralkodó aggodalmat egy esetleges kínai eszkalációval kapcsolatban.
"Nyilvánvaló, hogy elképzelhető, Hszi Csin-ping úgy ítéli meg, hogy most van itt az idő, hogy a Kínai Kommunista Párt aktívan lépjen fel" – figyelmeztetett Coons szenátor. "Úgy vélem, ez lenne a legrosszabb lépés, amit tehetnének. Erőteljes és egységes válaszra számíthatnának."