Németországba érkeztek azok az afgánok, akik a tálibok által keltett üldöztetés elől menekültek.

A német kormány által bérelt repülőgép 138 afgán állampolgárral a fedélzetén érkezett Lipcsébe. A német külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy minden utas jogerős befogadási engedéllyel rendelkezik.
A gép Pakisztán fővárosából, Iszlámábádból szállt fel. A német belügyi tárca tájékoztatása szerint az utasok közül 45 gyermek és fiatal, 76 nő és 62 férfi.
A csoportot egy közép-németországi tábor területére irányítják, ahonnan két hét elteltével különböző tartományokba fognak elosztani őket.
A belügyminisztérium szóvivője arról számolt be, hogy az érintettek korábban már kaptak beutazási engedélyt Németországba, és újabb engedélyt már nem adnak ki. Azt is hangsúlyozta, hogy minden egyes személyt alapos ellenőrzésnek vetnek alá, mielőtt engedélyezik a németországi tartózkodást.
Az év kezdetén három azonos típusú járat összesen 461 utast szállított Afganisztánból Németországba, akik Berlin és Hannover városaiban szálltak le.
A külügyminisztérium adatai szerint jelenleg mintegy 2600 afganisztáni vár Pakisztánban arra, hogy Németországba engedjék őket. Közöttük vannak az afganisztáni német intézmények volt munkatársai és hozzátartozóik, valamint olyan afgánok, akiket a tálibok üldöznek, például azért, mert korábban ügyvédként vagy újságíróként az emberi jogokért küzdöttek.
Németország következő kormánya a befogadási programok megszüntetését tervezi, és ezt a most közzétett koalíciós megállapodásban is leszögezte: "Az önkéntes szövetségi felvételi programokat, amennyire csak lehetséges, megszüntetjük (pl. Afganisztán), és nem indítunk új programokat".
Az Iszlámábád elhagyására várakozó afgánok helyzete egyre nyomasztóbbá válik, mivel Pakisztán április elején újabb kitoloncolási akciót indított az afgán menekültek ellen. A tervek szerint hosszú távon körülbelül 3 millió afgán kiutasítására készülnek. Talal Csodri, a pakisztáni belügyi államtitkár nemrégiben bejelentette, hogy májustól a kitoloncolások már azokat az afgánokat is érinteni fogják, akik Pakisztánban várakoznak, hogy eljuthassanak nyugati országokba. A helyzet sürgőssége és a menekültek bizonytalansága egyre fokozódik.
Az Iszlámábádban tartózkodó afgánok egyre súlyosabb helyzetekről számolnak be. Családok hosszú hónapokat, sőt, olykor több mint egy évet kénytelenek eltölteni vendégházakban, miközben folyamatosan meg kell újítaniuk vízumukat. A magas vízumdíjak fedezése érdekében sokan kénytelenek rokonoktól kölcsönkérni, vagy akár ingatlanjaikat is eladni a hazájukban. Ez a lépés azonban komoly kockázatot jelent számukra, hiszen ha elutasítják menedékkérelmüket, nincstelenné válhatnak.
Arra a kérdésre, hogy a Németországba bebocsátást nyert afgánokat kitoloncolás fenyegeti-e Pakisztánból, a német külügyminisztérium szóvivője azt mondta: "Szoros koordinációt és kapcsolatot tartunk fenn a pakisztáni hatóságokkal, és elkötelezettek vagyunk a befogadásra kötelező erejű ígéretet kapott emberek megsegítése mellett".