A "Sötétség Istene" megdöbbentő közelségbe kerülhet a Földhöz, mintha csak egy titokzatos árnyék lépne be életünk színpadára.
2029 áprilisában egy különleges és szokatlan kozmikus jelenség vár ránk: az Apophis aszteroida, amely nevét a káosz és pusztítás egyiptomi istenéről kapta, eddigi legközelebbi útjára indul a Földhöz. Ez a ritka esemény nem csupán tudományos szempontból izgalmas, hanem egyben a kozmosz titkainak újabb felfedezésére is lehetőséget ad.
Az ilyen típusú események valóban különlegesnek számítanak, és csupán évezredenként egyszer adódnak elő. A tudományos közösség már most lelkesen várja, hogy megfigyelhesse és elemezhesse azokat a jelenségeket, amelyeket a Föld gravitációs hatása idézhet elő az aszteroidán. Az izgalom és a kíváncsiság egyaránt fellelhető a kutatók körében, akik alig várják, hogy új felfedezések születhessenek.
Az Apophis aszteroidát 2004-ben fedezte fel Roy Tucker, David Tholen és Fabrizio Bernardi a Hawaii Egyetem aszteroida-felmérési programjának keretében. Az 99942 katalógusszámú aszteroida körülbelül 340 méter átmérőjű, és kezdetben a kutatók úgy vélték, hogy potenciális ütközési kockázatot jelenthet a Föld számára. Első számításaik alapján 2029-es elhaladásakor 2,7% esélye volt az ütközésnek, amely az egyik legmagasabb érték a Torino-skálán, amely az aszteroidák fenyegetési szintjét méri.
A NASA és más kutatóintézetek alapos radarmérései megerősítették, hogy az Apophis aszteroida a következő 100 év során garantáltan nem ütközik a Földdel. Azonban a 2029 áprilisi elhaladása igazán különleges eseménynek ígérkezik, hiszen mindössze 32 000 kilométerre közelít bolygónktól – ez még közelebb van, mint sok műholdunk pályája.
Kapcsolódó tartalom: Így reagálnánk egy föld felé tartó aszteroida hírére?
A tudósok szerint a Föld gravitációja jelentős hatással lehet az Apophisra. Ronald-Louis Ballouz, a Johns Hopkins Egyetem kutatója és csapata szimulációkat készített, amelyek szerint a gravitációs erők felszíni rengéseket és földcsuszamlásokat okozhatnak az aszteroidán. Ezek az események megváltoztathatják az Apophis felszínét és forgási sebességét is.
A földi megfigyelések mellett az OSIRIS-APEX űrszonda közvetlen közelről fogja tanulmányozni az aszteroidát. Ez a küldetés a sikeres OSIRIS-REx misszió folytatása, amely 2023-ban mintákat hozott vissza a Bennu aszteroidáról. Az OSIRIS-APEX nemcsak megfigyeléseket végez, hanem a hajtóműveit is beveti majd, hogy port és köveket kavargasson fel az Apophis felszínén, lehetővé téve a kutatóknak a felszín alatti rétegek vizsgálatát.
Az Apophis elhaladása nem csupán egy különleges látványosság, hanem egy óriási tudományos lehetőséget is jelent. A Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU) kutatói a NEAlight projekt keretében három innovatív műholdas koncepciót dolgoztak ki az aszteroida megfigyelésére. Ezek a küldetések olyan értékes adatokat gyűjtenének, amelyek hozzájárulhatnak a Naprendszerünk működésének mélyebb megértéséhez, valamint új védekezési stratégiák kidolgozásához a potenciálisan veszélyes aszteroidák ellen.
Bár az Apophis nem hordoz közvetlen fenyegetést, különleges közelsége miatt szabad szemmel is megfigyelhetővé válik az égbolton. Ennek következtében világszerte izgalmas megfigyelési eseményeket és közösségi programokat terveznek. Ez a különleges alkalom lehetőséget teremt arra, hogy a nagyközönség is részese legyen ennek a ritka kozmikus találkozásnak, és együtt csodálhassa meg az égi jelenséget.
Az Apophis 2029-es megközelítése kivételes alkalmat teremt a kutatók számára, hogy valós időben vizsgálják meg egy aszteroida viselkedését egy ilyen közeli találkozás során. Az OSIRIS-APEX és más hasonló megfigyelési programok által gyűjtött adatok nem csupán a Naprendszer működésének mélyebb megértését segítik elő, hanem újfajta megoldásokat is kínálhatnak a Föld életének védelmében.